• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 46
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
allen - напреднал
Основното е да не се връща студена вода в котела, до котела ми от инсталацията идват само 2 тръби (студена/топла) няма вързан бойлер или буфер отделно. Май най-добре пак с трипътен термо.
DimitarD - специалист
andy_forresite написа:
DimitarD, като скорошен ползвател на пелетна система ще изкажа моето становище, което може и да не е вярно, но според мен по наблюденията е така. И при мен се връща вода с 25-27 градуса. Това е така, защото в момента не е зима и ползваме малка част от капацитета на отоплителните си инсталации. Когато навън стане наистина студено горелките ще циклят на по-високи мощности, на радиаторите ще им трябва повече време да отоплят стаите, респективно термоглавите им ще бъдат отворени в по-голяма степен по-дълго време, а от тук връщащата вода ще е 45-50 градуса според кой как е оразмерил радиаторите и топлозагубите си. В момента смесителните вентили играят по-важна роля т.к. - смесват тези 25-27° с горещата вода и връщат в котела вода с много по-висока t°. Зимата ще дойде момент когато вентилите ще са отворени на макс било ръчно, или просто ще си се отворят вследствие по-високите градуси в котела и мощност на горелката.

Малкия кръг може да е на 1 1/4" или 1 1/2". Няма смисъл от 2" вентил, тъй като е излишно скъп и ще прави същото като 1 1/2. Но и цол и 1/4 може да вземеш. При мен е лесно - всичко е на един цол.
andy_forresite,

Искрено се надявам да не грешиш. Моя трипътен вентил отваря на 60 градуса, горелката е настроена на 70.
Горелката не преминава в suspend, работи само на първа мощност непрекъснато.
В случай че не сработи /да ми мръзнат колената през зимата, трипътния ще бъде ампутиран :)
andy_forresite - майстор
Аз засега карам на 55° в котела и връщаща 50°. Написаното е от (кратък) практически опит с комплектовка Torch. Стаите се отоплят за кратко време, термоглавите притварят, циркулацията през радиаторите се забавя и водата има време да изстине до 25-30 градуса. Ти обаче разполагаш с много по-голям обем вода в котела и повече топлинна мощност. Имаш три степени на мощност, които се сменят бързо, а аз имам 34 степени, от които ползвам 10-ина и се сменят много по-бавно. В котела имам 33 литра вода на 55 градуса. Трите радиатора, които ползвам засега, са с 35 литра вода общо. На мен трипътен ми трябва. Без него не става, защото ще връща студена вода, което не е добре нито за котела, нито за мощността на горелката (разхода). Познавам двама ползватели на рб 20 без 3-пътен вентил. При единия на 52° вода в котела се връщат около 44-45 с три радиатора по 4 кв без термоглави. Стайният термостат казва на горелката докога да помпи. При него има 3 пъти по-голям обем затоплена вода в котела спрямо тази в радиаторите. Така му е по-лесно да загрява радиаторите.
Засега си дръж вентила щом си с термоглави. Пак казвам, това са моите наблюдения при работа на две системи с различен контрол на температурата в стаите. Това съм видял, това съм разбрал и това споделям.
nani23 - напреднал
Мисля да си купя този http://herz.bg/index.php?p=27&id=620 за пелетна камина.Само не разбрах каква е разликата между 1 7766 13 и 1 7766 14 може ли някой да ми разясни.
Валтер Желязков - специалист
nani23 написа:
Мисля да си купя този http://herz.bg/index.php?p=27&id=620 за пелетна камина.Само не разбрах каква е разликата между 1 7766 13 и 1 7766 14 може ли някой да ми разясни.
Разликата е в размера за свързване. DN 25 e 1", а DN 32 e 1 1/4".
nani23 - напреднал
Валтер Желязков написа:
nani23 написа:
Мисля да си купя този http://herz.bg/index.php?p=27&id=620 за пелетна камина.Само не разбрах каква е разликата между 1 7766 13 и 1 7766 14 може ли някой да ми разясни.
Разликата е в размера за свързване. DN 25 e 1", а DN 32 e 1 1/4".
Благодаря
tokata123 - напреднал
Хайде да събудя темата. Закупих това: http://herz.bg/index.php?p=27&id=620
Имам нужда от съвет, мисля байпас да е с по-тънка тръба ф16 и ще има кран 1/2 цол на тетката на топлата вода.
1. Подходяща ли е тази тръба или трябва да е с по-голям диаметър, съответно отклонението на топлата вода?
2. Крана трябва ли да се притваря?
Evgeniy - майстор
Те просто са изкопирали схемата от пълния каталог, където има модел без затваряне на байпаса. При положение, че дават: "модели със спиране на байпаса, температура около 55 - 63 °C (просълзяване max. 10%)", аз лично не виждам каква би била ролята на кран там...
Това (просълзяване max. 10%) са почнали напоследък да го пишат.
По-рано имаше това. Байпаса е В-АВ:

Расход протечки:
Направление потока А-АВ приблизительно 4% от значения kvs-
Направление потока В-АВ приблизительно 0,01% от значения kvs-
шоп - майстор
tokata123 написа:
Хайде да събудя темата. Закупих това: http://herz.bg/index.php?p=27&id=620
Имам нужда от съвет, мисля байпас да е с по-тънка тръба ф16 и ще има кран 1/2 цол на тетката на топлата вода.
1. Подходяща ли е тази тръба или трябва да е с по-голям диаметър, съответно отклонението на топлата вода?
2. Крана трябва ли да се притваря?
Кое закупихте? Вентила с DN - 25 или вентила с DN - 32? Разликата е мако казано огромна.

Вентила е една от най-скъпите елементи от антинкондензната група на котела. Аз лично НИКОГА не редуцирам чрез фитинги основната и байпасната линия. KVS параметъра отива на кино, особено при ЕЦ.

Все едно карате Ферари на 1-2 скорост.

П.П. Херц са разкошни вентили с много плавна работа. Лично за мен най-добрите.
Успехи!
mgbagera - специалист
Какъв вентил е необходим за да спира/отклонява топлата вода от серпентината на бойлера, щом се загрее ?
В момента бойлера е вързан към парното и през него постоянно преминава топла вода. Когато парното загасне съответно и бойлера изстива. Какво ми е необходимо ?
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 46

Тема "Избор на термостатичен трипътен вентил за котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: