• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bibiqn - специалист
При мен ризата е тръбна ,и има ревизия от горе за почистване.Навсякъде съм махнал пепелта.Не е там проблема.
Здравейте! Моля за вашите коментари по идеята от картинката! Живея на последен етаж в 4-етажна кооперация. Над мен има подпокривно помещение (около 3м височина). Когато отварям вратичката на печката (уж е камина с водна риза) за да слагам дърва, а също и когато, макар и рядко, вятъра духа от една определена посока (май е юг) или е много силен, започва да връща. Идеята ми е следната: Майстор тенекеджия изработва У образен кюнец (зеленото), който да вградя в комина, там където късата част на "У"-то излиза от комина забивам метализирано гофре с корем, за да може ако евентуално се стича нещо надолу по комина да не влезе във вентилатора; накрая на гофрето слагам канален вентилатор; от другата страна на вентилатора слагам още едно парче тръба, на края на което слагам от тези клапи, които се отварят при по-висок напор, само дето в случая ще се отваря при засмукване, а не при духане :) . Отвеждам едно кабелче през малка дупка в тавана някъде до камината, и всеки път когато искам да сложа дърво или духа неподходящ вятър пускам вентилатора.

Въпросът ми е, дали по този начин въздушната струя от вентилатора ще увлича изгорелите газове от печката? Дали ще проработи това?

Прикачен файл

комин.jpg
комин.jpg (50.86 KиБ) Видяна 2419 пъти
koveslav - майстор
Тази конструкция може да заработи,трябва да се пробва. Опитай най-напред с пвц тръби на "сухо" и виж какъв вакуум ще създава такава система.
бат Вальо - специалист
Няма ли да стане по-лошо. Тягата ще се разпределя между печката и вентилатора с клапата.
koveslav - майстор
Колегата иска да импровизира вид дюза.Има логика в това,но.... ако някой не е специалист да каже предварително,трябва да се експериментира.
Благодаря за гениалната идея! Хич не се сетих да пробвам с други тръби. Предполагам, че с обикновено ПВЦ ф110 ще стане, колкото да добия представа. После ще пиша за резултата.
Svezar - специалист
Само че тоя вентилатор дето ще го слагаш трябва да носи на жега а те май са по-скъпички ! Или поне ако ще е обикновен гледай да е метален че пластмасовия... :hot:
koveslav - майстор
Svezar написа:
Само че тоя вентилатор дето ще го слагаш трябва да носи на жега а те май са по-скъпички ! Или поне ако ще е обикновен гледай да е метален че пластмасовия... :hot:
Колега,не си схванал както трябва идеята.Далече е от печката,даже е на друг етаж вентилатора и няма общо с жегата.
bibiqn - специалист
alsted написа:
бат Вальо написа:
и въпреки че пусках тежест с четка, която е 20 см диаметър и си минава свободно, пак не дърпа добре.
[-X
alsted написа:
Отдавна съм отписал четката, тъй като не върши работа, когато има твърди, асфалтоподобни налепи. С този буздуган няма компромиси :wink:ИзображениеПроблема е, че не е универсален. Моите отвори са 160мм и за всеки по-малък естествено не става, но аз пък не съм тръгнал по къщите да си изкарвам хляба с това :-D
С това нещо според мен ще изпотрошиш вътрешната мазилка на комина.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Изграждане на комин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: