• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
alsted - майстор
Не, няма. Вътрешната мазилка, поне на тези комини, е направена с едни валци (цилиндрични дървета с въпросното "фи"). Влагано е известно количество цимент и има достатъчна якост. Реално по-висока от тази на залепването на катрана към нея. Следвайки природния закон за движение по най-малкото съпротивление, боздугана стърже само саждите :wink:
Ян Бибиян, слез от луната и преди да кажеш какво ти се струва, че ще е според теб, обърни внимание, че това нещо го ползвам от много години! Тук го сподлям с идеята да бъде полезно и на други, които сами не са се сетили, че е решаващо.
Не претендирам за авторство (щото май това те терзае :wink: ). По-скоро, когато за пръв път мой познат ми каза, че така си чистел комина, също реагирах с насмешка! В последствие обаче размислих и се убедих, че това е решението. Който не желае да си рендосва комина с боздуган - негова си работа, но да не се оплаква, че не теглел след "почистване".
koveslav - майстор
Аз пък от собствен опит съм забелязал една подробност-след по-дълъг престой саждите от дърва не са толкова мазни и се чистят по-лесно.Най-напред го забелязах по един кюнец,който бях зарязал нечистен.Есента само с потупване всичко падна от него,а пролетно време веднага след сезона си иска стъргане.Та прилагам същата тактика и с комина-чистене на есен,за да мине по-дълго време от последното палене и да не се замазват саждите вътре.Но ако се горят сухи дърва и това е предварително лесно решен проблем и само гюлето с четката след него си вършат добра работа.
бат Вальо - специалист
Аз имам на моя комин двъ стърчащи арматури. Глупаците като са къртили дупка в плочата на втория е таж не са ги махнали и са иззидали комин така. Тоз буздоган не мога да го пусна щот ще се закачи и ще си остане там.
Мисля да си купя от онея въженца дето ползват крадците на катализатори и да се опитам да ги резна.
bibiqn - специалист
alsted написа:
Не, няма. Вътрешната мазилка, поне на тези комини, е направена с едни валци (цилиндрични дървета с въпросното "фи"). Влагано е известно количество цимент и има достатъчна якост. Реално по-висока от тази на залепването на катрана към нея. Следвайки природния закон за движение по най-малкото съпротивление, боздугана стърже само саждите :wink:
Ян Бибиян, слез от луната и преди да кажеш какво ти се струва, че ще е според теб, обърни внимание, че това нещо го ползвам от много години! Тук го сподлям с идеята да бъде полезно и на други, които сами не са се сетили, че е решаващо.
Не претендирам за авторство (щото май това те терзае :wink: ). По-скоро, когато за пръв път мой познат ми каза, че така си чистел комина, също реагирах с насмешка! В последствие обаче размислих и се убедих, че това е решението. Който не желае да си рендосва комина с боздуган - негова си работа, но да не се оплаква, че не теглел след "почистване".

От никаква луна няма да слизам!
Аз изказвам лично мнение,това че при теб върши работа,не значи че няма да направи поразия на друг.И наистина ако заседне това "чудо" на техниката в какъв филм може да влезе човек.
bibiqn - специалист
bibiqn написа:
Имам останали още 2-3 блокчета мисля и тях да сложа па да видим.Искам да попитам спецовете:До момента комина има изолация до шапката .Ако сложа още 2-3 блокчета без да им слагам изолация понеже нямам повече каменна вата дали има вероятност от конденз?

???
koldi811 - специалист
Здравейте! Не съм влизал отдавна,срга видях печката 'звезда', от нея ти е проблема.преди месец бяха върнати няколко в завода за преработка.Стесни малко комина на изхода, примерно неръждаем кюнец ф 130 изолиран и ще имаш добра Тяга. За отстраняване на твърдите налепи има по-добро решение от железния боздуган,верига,която се върти с машина...
PCL82 - майстор
Против връщане на дим породено от поривист вятър се използват специални шапки:

https://en.wikipedia.org/wiki/Cowl_%28chimney%29

Проста и ефективна е тази с формата на буква Н. Вятърът духа като от горната, така и от долната страна на Н-то и промените на налягане, които предизвиква се компенсират. Остава да действа само тягата на комина. Много къщи по Гърция са с такива шапки, заради морския бриз.
stefan63 - помощник
Здравейте,
моля за напътствия!
Стара къща, комин...около комина има битумно фолио, но не е направено добре и има проблем,
при силен дъжд прокапва надолу по покрива и накрая си намира път към тавана.
Ще се ремонтира, но ....имам проблем с майсторите ....
Комшиите ми обясняват , че трябва хубава тенекиена околожка .Как се разкроява и сглабя такова нещо?
пон юни 15, 2020 7:16 pmstefan63 написа:
Здравейте,
моля за напътствия!
...
Стефане, що питаш тук, предполагам ще ти е доста трудно сам да го направиш.
Имам някакъв малък опит, покрай висенето ми по разни покриви и фасади.
Ако наистина искаш с ламарина, потърси спец тенекеджия! За варненско "Мухтаров". Може да се е разширил и повече, през последните десетина години.
По лесно, евтино и безпроблемно е с ПУ. Купи един пистолет, един салам, качи се на покрива, ако е безопасно и почвай!
Рекламации към Планекс съм работил- никакви проблеми след това.
ПУ има в няколко цвята, ако има значение за теб. Пълниш, където има разлепено и притискаш. Покриваш и всички ръбове.
С ПУ е уплътнена и пробитата керемида за тръбите на слънчевия ми колектор.
Не е мръднало вече 8 години ли...? Сиво е, ако има значение за теб. Аз съм работил само с черно.
Whiskey - специалист
Колеги, използвам темата за да задам следния въпрос.

Премахвам една малка печка на дърва, която е имало на втори етаж на стара селска къща, чиито тръби (кюнци, черни) са излизали направо през прозореца, изцяло под срехата. Печката е работила така сигурно едно 20-тина години с не-повече от общо 2 метра тръбен път, не е имало никакъв проблем. След прекарване на нова ел.инсталация обаче ползването на тази печка става ненужно, а и по този начин не ми се струва абсолютно удачно да остане.

Правя пристройка, залепена за една от страните на къщата и там съм заложил две успоредни "колонки" - фабрични коминни тухлени тела ф160 мисля бяха, като идеята ми е в тях да сложа или иноксови ф100 или ф110 тръби с вата (сам ще си ги правя, че фабричните са много скъпи), или от тия меките гофрирани димоотводни тръби, пак с вата. Едната е обърната за захранване от пристройката, другата е обърната обратно, ще бъде захранена от къщата. Целият комин е изключително прост, разстоянията са много малки - една чупка 90 градуса за свързване и метър и нещо права тръба в тия коминни тела нагоре, изведено на покрива. Питането е следното: какво бихте препоръчали като по-подходящ варинт - иноксови тръби (или някакви други неръждаеми, не знам дали има), обвити с вата или от тези гофрираните, пак с вата. Държа да отбележа, че комините се правят колкото за да ги има, все пак къща в Балкана без комин - ще ми се смеят, но не се предвижда тяхната постоянна употреба. Дори да бъдат употребявани, на тях ще се върже най-много малка печка на дърва - няма никакви варианти да потрябват един ден за свързването на котли, горелки, камини с ризи и т.н. Предварително благодаря за мненията.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Изграждане на комин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: