• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Добрите соларни управления имат 2 извода за помпа - релеен (on/off) и модулационен. Ако вържеш помпата на последния, то оборотите и се променят честотно от 100% до 50 или до 30% в зависимост от разликата в температурите на колектора и бойлера. По този начин помпата почти не спира през деня, датчика на панела се обллива постоянно и отчита много по-точно температурата. Става дума за обикновена дву- или трискоростна помпа
kuuuuuul - майстор
Продължавам да не съм доволен от модулацията.Вчера пак стигна 90гр и спря помпата.Датчика беше по средата на бойлера над серпентината,когато е долу пък върти помпата и когато входа на серпентината е по студен от изхода (охлажда бойлера).Трябва да има някаква тем. около 35-40гр под която помпата да не рабити,а и тези 2гр диф. разлика при която спира помпата също трябва да може да се регулира.На старата ми с-ма с обикновен диф.терм. толкова години нямам никакъв проблем.
В момента модулацията може да се оприличи на авт.радиатор с перка(помпата) която при студен мотор(колектора) върти бързо и с загряването на водата намалява оборотите си.Според мен това не е правилно.Управлението на Теси за соларен бойлер ми се вижда много по добре от това макар и без модулация.С една дума не се оправдава оскъпяването на една толкова елементарна с-ма като соларната.
Чаро - Акълия
kuuuuuul написа:

В момента модулацията може да се оприличи на авт.радиатор с перка(помпата) която при студен мотор(колектора) върти бързо и с загряването на водата намалява оборотите си.
Никаква връзка няма м/у двете. :idea:

За да имаш добър топлообмен в бойлера, трябва да имаш добра разлика в температурите. Логично е при дадени еднакви условия(слънце) на студен бойлер топлодобива да е по-висок и помпата да не спира/не модулира. Когато бойлера се загрее, на колектора му трябва време за да "разтегне" ДТ или да зареди следващата партида топлина. В този случай помпата спира/модулира. Логиката на управлението си е съвсем логична. Ревизирай системата, също местата и адекватността на датчиците.

Всъщност не следя твоята система дай линк или я опиши...само управлението ли си сменил, така подразбирам.
nilro - специалист
Аз страдам със същия термостат.BRAkMA RS02.
Нищо по него не може да се регулира.От фирмата твърдят,че можело на по-новите модели!
Модулацията не е кой знае какво-може да я изключиш.
Как виждаш температурата на колектора,след като на дисплея показва температурата на водата в бойлера?
Виж дали са ти правилни параметрите на датчиците Р1 и Р2.
P1 Тип на термосензор 1 b0, b1, b2
P2 Тип на термосензор 2 b0, b1, b2
P3 Тип на термосензор 3 b0, b1, b2 ,
като този параметър зависи според това какви сензори си сложил.
- b0: сензор тип Pt1000;
- b1: сензор тип NTC с β=3435(10кΩ@25 oC)
- b2: сензор тип NTC с β=3530(1,65кΩ@80 oC)
kalin72 - майстор
Как виждаш температурата на колектора,след като на дисплея показва температурата на водата в бойлера?
Май не си чел упътването :) Там си пише - натиска се и се задържа бутона +, показва температурата на колектора и мига LO на дисплея. За да върнеш показанието на температурата в серпентината долу в бойлера, натискаш - и така :)
LazarGanev - "Велик майстор"
kuuuuuul написа:
Продължавам да не съм доволен от модулацията.Вчера пак стигна 90гр и спря помпата....
....Управлението на Теси за соларен бойлер ми се вижда много по добре от това макар и без модулация.С една дума не се оправдава оскъпяването на една толкова елементарна с-ма като соларната.
Бойлера ли стигна 90*С? Разбира се че ще спре помпата, когато бойлера достигне граничната си температура!
Другото изречение от цитата не го разбрах - кое управление на Теси е по-добро от това?
nilro написа:
Аз страдам със същия термостат.BRAkMA RS02.
Нищо по него не може да се регулира.
Всичко може да се регулира, всеки параметър. Не си чел достатъчно
nilro - специалист
Сигурен съм,че на стария модел BRAHMA RS 02-(защото е имало и нов)-не може да се променят следните важни параметри:
-температура на включване на помпата
-диференциална разлика
Благодаря за бутона+,ще пробвам!
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами аз точно от този модел съм монтирал и то доста и не съм забелязал да не може да се регулира диференциалната разлика. Какво за температурата на включване на помпата?
nilro - специалист
В инстукцията пише:
Циркулационната помпа се активира когато P1 > P2 и температурната
разлика между тези два термосензора е по-голяма от 5oC, където P1-
термосензор на соларния колектор; P2- долен термосензор на
акумулиращия резервоар.
Циркулационната помпа се деактивира когато P1 > P2 и температурната
разлика между тези два термосензора е по-малка от 2oC.
Това е положението.
Тези 5 и 2 градуса са фабрично заложени и не се променят.
Получава се така,че и при лунна светлина ми се е включвала помпата,ако навън въздуха е с 5 градуса по-висок от температурата на водата в бойлера :o
filmatoplo - майстор
:) Много хора им се включват вечер помпите , защото панелите им са загрети с 5 градуса -не от луната ами нямат или не работи възвратния им клапан :wink: и бойлера топли панела -респективно загрява горния датчик и термостата включва помпата :) .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Диференциален термостат с модулация на помпата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: