• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
silent - майстор
Тъй като доста четох, но не можах да намеря кой знае каква конкретна информация относно двете мантри.
Не на антифриза и поцинкованите тръби, нещо като не на Трабанта и Вартбурга, съм направил някои обобщения без да имам претенциите да разбирам и да съм спец в отоплителните системи. Също така и не претендирам че написаното е съвсем вярно и няма неточности. Та ако някой на база собствен или професионален опит реши да добави още аргументи или контрааргументи ще е добре за всички вкл. за мен.
След доста четене аз мога да обобщя следното
Защо да не слагаме антифриз?
Антифриз не е за предпочитане да се слага защото:
1. Ако някъде има теч и се изпарява е отровен.
Контраргумент: Какъв трябва да е този теч и каква концентрация на парите трябва да има за да отрови някого. Още повече че доколкото съм запознат проблема е при поглъщане тъй като разяжда лигавиците.
2. Разтваря кълчищата.
Контрааргумент: Доколкокото знам има инсталации които с години нямат проблем.
3. Агресивен е към радиаторите и водната риза
Контрааргумент: В автомобилите няма проблеми при още по голми термични натоварвания, отделно има антикорозиони присадки.
Недостатък: При отворени системи има по-голяма коризионна активност към отворения разширителен съд. Решение-Разширителен съд от неръждаема стомана.
4. При пробив в бойлер със серпентина може да отрови водата. Тук мисля че има резон ако ситемата има такъв бойлер. Отделен е въпроса какъв трябва да е теча за да се достигне концентрация застрашаваща здравето. Решение не слагайте бойлер със серпентина или поне не пийте вода от него.
Предимството на антифриза е че е три пъти по-евтин.
Защо не трябва да слагаме поцинковани тръби и фитинги:
Една причина само съм намерил:
1.При прегряване на котела ако има поцинковани тръби и фитинги то антифриза преставал да бъде антифриз.
Малко ми с странно това, че от едно прегряване 150литра антифриз се превръщат във вода но не мога да дам контрааргументи.
romanpm - майстор
Парното ми от 8г. е с Диетилен гликол -25 градуса /който се ползва в оцветяване на керамика , за омекотяване се добавя нешадър :wink: / , бойлера е с мантел 120л , слънчев колектор и на ток ! До сега нямам проблеми , което е плюс за темата :partyman:
bulhomes2 - майстор
Като си купувах първите слънчеви колектори питам продавачката:
- И сега там етиленгликол ли какво беше да търся да ги наливам?
- Бе аз моите в началото ги наливах с такова, но после нещо преправяхме и от 3 години са ми с антифриз. Онуй било, ако ти се спука серпентината в бойлера да не ти отрови водата. Ти мигар няма да разбереш по манометъра, че ти е спукана серпентината?

А за отоплителната инсталация защо трябва да е с антифриз (или гликолите там), а не с вода? Може би е оправдано за някоя супернеизолирана къща, в която се пали 2-3 пъти в годината. Ама то тогава защо ти е парно?
fox_vt - майстор
Ако системата е отворена проблема с бойлера отпада-при пробив на серпентината започва да влиза вода от бойлера ВЪВ нея а не обратното.При затворените системи е друго.
hidrazin - майстор
Само не ми е ясно защо някой ще ползва етилен гликол в локално парно? Хората отдавна използват там пропиленгликол.
Същия се използва в кремове, червила ... Е, цената е малко по-висока ама колко ще събере една система? Туба от 10 литра концентрат е към 60 лева.
:partyman:
ivanovbg - майстор
Примерно моето локално парно на вилата е с обикновен антифриз - етиленгликол. Основанията са ми няколко. Първо бойлера не е вързан към парното и антифриза ми е без пари - нали сменяме антифриза по колите. Парното зимата се ползва за Коледа и Нова година. Иначе основно пролет и есен. Ако съм си там целогодишно бих си карал на вода спокойно. Имам около 8 метра път изпълнен с поцинковани водопроводни тръби и не съм забелязал да ми е изчезнал цинка. Всяка година го проверявам зимата и точката на замръзване е около -20С и не ми е направило впечатление да спада, така че това с цинка май е мит.Не съм с кълчища ,а с тефлон и откакто го имам не е протекло никъде. Веднъж на няколко години го източвам и сменям с цел почистване на отлагания, но засега освен малко мътилка не съм забелязал нещо кой знае какво фрапиращо. Махнал съм цедката на помпата ,че антифриза е по гъст за по голяма скорост на потока. Бойлерите са ми 2, слънце и дърва. Слънцето се източва зимата, а на дървата е малко преправен като за сауна. :wink:
velas - специалист
silent написа:
1. Ако някъде има теч и се изпарява е отровен.
Контраргумент: Какъв трябва да е този теч и каква концентрация на парите трябва да има за да отрови някого. Още повече че доколкото съм запознат проблема е при поглъщане тъй като разяжда лигавиците.
А сега си представи, че имаш дете на 1-2-3 годинки, което щъка насам-натам из къщи и докопа капките антифриз от прокапалия радиатор... достатъчен аргумент ли е?
lov - майстор
Щото държавата ни е докарала на това дередже. То май държава няма ама....
За мене и за тебе 60 лева може да са джобни пари ама за някои наистина са много. Пък и както е писал колегата антифриз и без пари се намира по работилниците. Пък и по добре да се ползва от колкото да го излеят в канала и да тровят земята.
А за децата всеки сам трябва да си се грижи. Кат стигнах до тая част очистих всички химикали от къщата. Повярвай ми съвсем не бяха малко. Лекарства и всички тем подобни потенциално опасни неща, капачки на Контактите и каквото се сетиш. Да ама като отрасна и нали си е бащичко всичко обратно щото и на него му е интересно.
Та сега е негов ред той да се грижи за своите и да прибира.
Та да се върна на антифриза. Ако имам малко дете последна грижа ще ми е да си наливам парното с такова. По ще съм на зор да вися пред котела и да гледам да е топло и да има материал за горене.
Иначе от личен опит с калчищата. Разказва им играта за няколко години и всичко протича. Домързя ме кога реших да си налея соларите с антифриз пък и то тогава май никой не беше вдигал врява, че има такъв проблем. А и с едно на ум системата карала 15 години и нищо им няма защо да я разбутвам. Е след май две години шурна едно кранче на серпентината. Викам спукало се е ама като се разви на ръка разбрах че всичко трябва да се преправи.
Последна промяна от lov на съб сеп 27, 2014 10:26 pm, променено общо 1 път.
ivanovbg - майстор
leosat varna написа:
А сега си представи, че имаш дете на 1-2-3 годинки, което щъка насам-натам из къщи и докопа капките антифриз от прокапалия радиатор... достатъчен аргумент ли е?
Ще е лошо, но пък да държиш прокапал радиатор... [-X По тая логика доста неща има в дома опасни за малко дете. Затова има родители :wink:
И етиленгликола е страшно отровен. 30-40 грама гътват човек. Единствената противоотрова е ракия, водка и то веднага. След половин час е късно.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Защо не бива да се използва антифриз в локално парно?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: