• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
mir4oto - специалист
А аз така си разреших проблема с комина :-D
Прикачен файл:
ba3b369ed48a3eb76314f98e28525877c246e573c35cd088bfd5db01efb1e28a.jpg
ba3b369ed48a3eb76314f98e28525877c246e573c35cd088bfd5db01efb1e28a.jpg (102.57 KиБ) Видяна 2003 пъти
шоп - майстор
:?
ако всичко си го направил по правилата и със съответните защити от вода е ОК

Но тази кабел намотан с хартиено тиксо какво прави там? Може да го вкараш поне в неръждаемо гофре.
mir4oto - специалист
Много ме учуди с тези правила, какви са те? :?
шоп - майстор
:-)
правилата са прости. Всичко което има допир до димните газоре да е от неръждаема стомана, всичко което е захранено с 220АС ток и е изложено на външни атмосферни условия да е със съответната IP на защита. Ел двигателя да е защитен от високите температури, както и лагеруването да издържа вредните газове и температурата.


От снимката виждам обикновен кабел изложен директно на УВ лъчи, дъжд и димни газове. Ако вентилатора ти е на 220 волта това е направо опасно за живота.

Разбира се, може и аз да си вадя грешните изводи и да не "разчитам" правилно снимката.
mir4oto - специалист
за неръждавейката принципно си прав, за вентилатора не чак толкова, лагера е капсулован, кабела няма да е този. Горе на комина надали температурата може да превиши 20-30 градуса след, като на розетката не е повече от 50, а след нея има 13 метра комин.
шоп - майстор
Успехи, приветствам идеята ти и желанието ти да я споделиш с нас.

Само се чудя защо слагаш смукателният вентилатор след като имаш 13 метра комин? Би трябвало да тегли супер яко.
mir4oto - специалист
Би трябвало, но ако не живеех в панелен блок където комина е повече понятие отколкото функция :) А и ако не трябваше да тегли от триходов котел а обикновено кюмбе или камина, нямаше да си играя да правя тия гимнастики.
Предлагам да обогатим темата с начините за принудителна евакуация на димните газове.
crez - майстор
Колега, това което си сътворил ще работи 2-3 часа след това ще е за боклука. Имам въртяща щапка за комин с два лагера, едвам изкарват отоплителния сезон и ги сменям всяка година. Капсуловани с (метални не пластмасови капачки) след употреба вътре няма грам грес, всичко е посиняло от температурата. За двигателя който си сложил не коментирам въобще, ще изгори още при първото запалване, запълва се със сажди и намотките прегарят от температурата, по лопатките на вентилатора също полепа голямо количество сажди, стават тежки и тормозят д/ля. Продават се специални вентиратори с двигатели оразмерени за тази работа в горещи газове.
Svezar - специалист
Нека пробва човека,важното е че има желание ! А котел в комин на панелка си е живо наказание ,всеки бучи вътре каквото и както се сети и става пълно мазало :idea:
mir4oto - специалист
Ще видим дали ще изгори, мерил съм температурата след едноседмично горене и беше...... 28 градуса на дълбочина 15 см в комина. Именно за пушека е втората перка, която работи в обратната посока на засмукващата, не е най-удачното решение за перка, даже изобщо не трябва да е такава, но нямаше друга. Решението за шапките не е обикновен лагер, а такъв за работа в агресивни среди. Аз много се чудя има ли изобщо някаква полза от тях, всичките които съм виждал са една обикновена вятърна въртележка, все си мислех, че вътре в основата трябва да има някакъв пропелер, който да засмуква ама нъцки - няма.
  • 1
  • 2

Тема "Преместване на парно и изграждане на комин - моля за съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: