• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 17
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Rmen72 - напреднал
bobikat написа:
Rmen72 написа:
bobikat написа:
Днес си направих следния експеримент. При еднакви настройки, само увеличих параметър 10 от 30 сек на 35 с, и при зададена температура на водата 60 гр, горелката поддържаше 59 гр в модулация на 4-та степен. Сега пак върнах параметър 10 на 30 сек и горелката варира между 2 до 4-та степен и обратно, и темп на водата между 59-61-59-61... гр. По този начин ми се струва икономична, мисля 3 чувала
за 24 ч. вчера и днес пробвах и още 2 вида пелети. Същата температура държи, без значение пелетите. В случая, когато параметър 10 е на 35 сек ми се струва, че харчи повече. Параметрите, които засега ме устройват са:
10- 30 сек
11 - 5 сек
13 - 10 сек
15 - 40 %
17 - 44%
Днес още веднъж прелистих опътването на горелката, и там е упоменато, че е препоръчително времето на подаване да е на половина на времето на почиване на шнека. С опита вчера и днес съм налучкал без да искам точно това, което пишат от Марели.
Отговорът на въпросът ти е - ДА! Налучкал си правилните настройки , ако при това време навън гориш с 52 кв горелка 3 чувала на 24 часа и нямаш задръстване и достигаш зададените температури и работи 2/3 от времето в модулация и нямаш много шлак в суплото - значи си ОК ! Дръж тези настройки и си свиркай! приеми ги за опорна точка за този вид пелети които гориш, ако смениш пелетите сигурно ще ти се наложи да коригираш някой от параметрите! Така , чееее - оттука натък - осигурено гориво , свинско и винско!!! supz: :supz: :supz: :supz:

Айде сега и едно въпросче от мене - Нали знаеш че котелът ти има 2 ри пепелник, намира се между 2 и 3 ход на котела, щото ако не знаеш и се напълни - щееее бъде - не ми говори - няма да пали и ще дими за световно!!!! :shock: :shock: :shock:
Не мога да се сетя за кое говориш, но преди 2 седмици чистих котела, като отворих 2-та капака отгоре и махнах турбината, и между нея и първи капак имаше като 2 капака, под наклон и отвор между тях. Предполагам това си имал на предвид. Относно шлаката, интересно ми е, че и да я изчистя, тя винаги си оставя като количество едно и също когато загасне и после старира горелката пак, Шлаката не съм чистил от 3 дни, в пепелника на горелката, и когато горелката е в пауза, отварям вратичката и гледам, че количеството си е едно и също всеки път. Предполагам, че при всяко палене и почистване старата шлака се разгражда от огъня и издухва от вентилатора. От снощи до сега, за 24 часа 6 чувала, баси, ама парното не спря 24 да гори. При температура 60гр на водата по стайния държеше 23. Одеве увеличих водата на 65 гр и за час вдигна до 24 по стайния и изключи. Да, ама цял ден беще от -10 до -15, а сега сигурно е под -15. Няма значение, важното е, че вече котела ми вдига температурата на водата и съм много благодарен на всички вас. Утре заминавам, и тестовете относно горенето ще продъжат и другата зима.
НЕЕЕ- говоря за пепелника между 2 и 3 ход на котела, като махнеш турбулатора и като махнеш шамотните тухли - ще видиш че има разлика в дъна та на котела , под турбулатора има 2 ри пепелник, гадорете минават отдолу през пепелника, след това се вдигат нагоре и отиват в отвора на комина. Вторият пепелник се вади така - спираш горелката, отваряш вратата с горелката на макс, надупваш се колкото можеш и като почти завреш глава на мястото на горелката, ще видиш, че тамм където свършва скарата отгоре има една шина напреки на котела, която изглежда като заварена , ама нее. Вземаш или парцал или накоя гега и закачваш шината отдолу и дърпаш към горелката - ииии пепелника излиза , сега като погледнеш през дупката където седи турбулатора ще видиш за какво става дума. Иначеееее - напърлва се с пепел между 2 и трети ход на котела и няма откъде да излязат димните газове ииии става мазало! Пепелника се пъха обратно малко зор , щото трябва да влезе на носещите шини, ама като му хванеш цаката е лесно! Чисти се горе долу на 1 месец!
Bbb83 - напреднал
Вече 6 месеца тестове с настройки на Горелката GF45 мога да кажа,че е излишно да се пипат повечето неща.Градуса на водата,ако е -10-15 трябва да е 65 вода,помпа 55 старт,ако имате стаен термостат.Ако нямате да ви е здрав джоба.
Другото което може да се пипа, ако горелката се задръства да се намали подаването на пелети за да може да изгаря добре.Ако ви прави градусите бавно ,махнете ламарината в горната част на котела която прегражда задна предна камера,и въздуха на 5 степен 40-42% по-нагоре вкарва повече въздух и топлото заминава по-комина.Икономия с термостат SALUS е 50-60% без термостат 27 чувала за 7 дни с термостат 10-14 за 7-10 дни.Отоплявам 120 кв с 11 точки,помпата да върти 11 литра на минута.Котела ми е на етажа 35кв от golden fire.Най важното е да се чисти нагара редовно от стените препоръчително на 2 седмици.А ако не влиза в модулация вкарва се по следния начин
задаваш примерно 60 градуса като качи над 60,от бутона ИЗКЛ и ВКЛ за 1 секунда.След това ще модулира до следващото изк или спиране на тока. :-D
keymaker - специалист
Здравейте, мога ли да вкарам горелка ГФ 45 в модулация без стаен термостат?
keymaker - специалист
Хайде да ми кажеш как.Аз пък ще почерпя.
=--------------
Някак успях да я накарам да работи в модулация. На мястото на кода 69 написах 27 и потвърдих и сега слизам да видя, а тя си вдигнала градусите и минала на първа степен.
bobikat - помощник
Bbb83 написа:
Вече 6 месеца тестове с настройки на Горелката GF45 мога да кажа,че е излишно да се пипат повечето неща.Градуса на водата,ако е -10-15 трябва да е 65 вода,помпа 55 старт,ако имате стаен термостат.Ако нямате да ви е здрав джоба.
Другото което може да се пипа, ако горелката се задръства да се намали подаването на пелети за да може да изгаря добре.Ако ви прави градусите бавно ,махнете ламарината в горната част на котела която прегражда задна предна камера,и въздуха на 5 степен 40-42% по-нагоре вкарва повече въздух и топлото заминава по-комина.Икономия с термостат SALUS е 50-60% без термостат 27 чувала за 7 дни с термостат 10-14 за 7-10 дни.Отоплявам 120 кв с 11 точки,помпата да върти 11 литра на минута.Котела ми е на етажа 35кв от golden fire.Най важното е да се чисти нагара редовно от стените препоръчително на 2 седмици.А ако не влиза в модулация вкарва се по следния начин
задаваш примерно 60 градуса като качи над 60,от бутона ИЗКЛ и ВКЛ за 1 секунда.След това ще модулира до следващото изк или спиране на тока. :-D
Здрасти. Тая лаларина, дето си я споменал. Не е ли тази клапа, която затапва кюнеца към комина? Дето я дават да е отворена при разпалване на котела и затворена при разпален.
Абе, вари го, печи го, при минус 10-15, си лапка по 6 чувала. Сега, жената казва лапало по 3 и нещо 4. Ама май е над 0та.
keymaker - специалист
Има един ''турболатор'' като скара стои вертикално ,най вероятно за него става дума . Точно под него има един малък пепелник.
siderovbg - специалист
keymaker написа:
Хайде да ми кажеш как.Аз пък ще почерпя.
=--------------
Някак успях да я накарам да работи в модулация. На мястото на кода 69 написах 27 и потвърдих и сега слизам да видя, а тя си вдигнала градусите и минала на първа степен.
Това е много важно - да не оставяш кодът активен. Може да е всяко едно число различно от 69. Иначе горелката си модулира сама (освен ако не си я разбутал много). Най-лесният вариант е като вдигне температура примерни 55 градуса, намаляваш температурата на 54 градуса ,примерно и нейната логика на работа е да е около тази температура. Възможно е сега да не модулира, понеже е зададена висока температура и не може да я достигне. По-нагоре чета някакви фантазии за 2 чувала и половина на ден - не е по темата, но ще вметна, че се дразня от тия фантазии - моите настройки са почивка на шнека по 45 секунди и подаване на макс 5 секунди и аз горя по толкова за 86 кв.м. апартамент и вече 3 година се белосвам с тоя боклук! Също по-горе колега е записал - 5 тона въглища са 8 тона пелети и ТОВА Е ВЯРНОТО!!!!
siderovbg написа:
keymaker написа:
Хайде да ми кажеш как.Аз пък ще почерпя.
=--------------
Някак успях да я накарам да работи в модулация. На мястото на кода 69 написах 27 и потвърдих и сега слизам да видя, а тя си вдигнала градусите и минала на първа степен.
Това е много важно - да не оставяш кодът активен. Може да е всяко едно число различно от 69. Иначе горелката си модулира сама (освен ако не си я разбутал много). Най-лесният вариант е като вдигне температура примерни 55 градуса, намаляваш температурата на 54 градуса ,примерно и нейната логика на работа е да е около тази температура. Възможно е сега да не модулира, понеже е зададена висока температура и не може да я достигне. По-нагоре чета някакви фантазии за 2 чувала и половина на ден - не е по темата, но ще вметна, че се дразня от тия фантазии - моите настройки са почивка на шнека по 45 секунди и подаване на макс 5 секунди и аз горя по толкова за 86 кв.м. апартамент и вече 3 година се белосвам с тоя боклук! Също по-горе колега е записал - 5 тона въглища са 8 тона пелети и ТОВА Е ВЯРНОТО!!!!
Здравейте
Малко съм го закъсал с тази горелка.Докато работи се запушва тръбата към шенка и спира да работи.Моля за малко помощ че го карам като камина на всеки час чистене.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 17

Тема "Горелка Марели РВ 52" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: