• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 17
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bobikat - помощник
Значи ти дължим почерпка. ;) Наблюденията са ми, че в промеждутъка (денем 0 +7, нощем -5 до 0) гори 3 часа (1ч вдига температурата на водата, и от час до два вдига температурата в хола (от 22 до 24, при зададени 23). 2 часа до 3 почива. Всичко е относително спрямо външна температура. Изглежда съм в нормалните стойности ( разход/КПД), и по последните настройки (шнек почива 30, подава 10 сек за 5та степен) вдига температурата на водата, макар и бавно. Досега не бях стигал до 60 гр по горелка. Ще видя разхода за 24ч, и ако е поносим, направо си оставам тези настройки. Все пак, темп. са минусови, а и се очакват още да паднат.
Rmen72 - напреднал
bobikat написа:
Значи ти дължим почерпка. ;) Наблюденията са ми, че в промеждутъка (денем 0 +7, нощем -5 до 0) гори 3 часа (1ч вдига температурата на водата, и от час до два вдига температурата в хола (от 22 до 24, при зададени 23). 2 часа до 3 почива. Всичко е относително спрямо външна температура. Изглежда съм в нормалните стойности ( разход/КПД), и по последните настройки (шнек почива 30, подава 10 сек за 5та степен) вдига температурата на водата, макар и бавно. Досега не бях стигал до 60 гр по горелка. Ще видя разхода за 24ч, и ако е поносим, направо си оставам тези настройки. Все пак, темп. са минусови, а и се очакват още да паднат.
Нема проблеми - кот съм казал, казал съм го щото съм искал,нема се притесняваш, все пак един тон пелети се намира между 300 и 380 лв - има хора дето със същата кубатура - горят по седем тона на сезон - аз горя 5 тона - само преразхода им от не добри настройки е 700 лв на сезон , ама Ганю трудно се съгласява да даде 250 лв за настройки, въпреки че само през първата зима ще излезе на печалба от 450 лв., оттам насетне секи сезон ще е с по 700 лв напре, ама Българска работа - скъпи на триците - евтини на брашното! :-D :-D :-D :-D Ето ти малко помощ още - когато е в края на престоя - температурата във водната риза не трябва да пада повече от 40 гр. иначеееее- много време бачка на 5 та степен и гори за да дигне температурата в системата /повече работа на 5 та степен - по висок разход/
Успех , и пиши как си се справил!
bobikat - помощник
Добро утро. Засега разход до тук около 3 чувала. Очертава се пак да си дойде 4 на ден. Аз пелетите ги взимам уж за букови изрезки от цех, без кора на цена 340 на тон. Интересно, в чувалите има парчета червена пластмаса. Днес ще поръчвам още 2 т. Досега съм изгорил 3, имам още тон и половина. То, според зимата харчих до 5т въглища, а с пелети ако не мина 6т, на никой да не кажа.
Иначе да, водата в котела изстива до 35 гр. Мислех да оставя котела да подържа 45 за БГВ, ама разхода си е пак същия. Дори и да го оставя на 3та степен да поддържа 55 гр, без стайния, пак ще си изхарчи същото количество, но така пък ще качи повече градуса е дома, а много топло не е хубаво. Да избутам първата зима, пък да видим какво що. Даже, се чудя дали да не пробвам и с тон чамови, обаче този, дето ги произвежда каза, че чама му е с кора. Иначе беше 300 лв за тон. Ще видим дали е вдигнал цената сега.
Допълнение: Гледам сега поддържа 59 гр на водата при зададени 60 гр в модулация на 4та степен. Интересно ми е, сигурно 4та е слаба, да достигне 60 и да мине в 3та.
filmatoplo - майстор
5 тона въглища се заместват с поне 8 да не кажа 10 тона пелети ,на практика е малко по малко - ама сабята ще покаже. :)
bobikat - помощник
Я да задам още едно въпросче. След като направиих параметър 10 -гори шнек период 30 (преди беше 35) и одеве засичам с хронометър (котела работеше в модулация на степен 3, демек пуска 7 секунди) и от стартиране до стартиране на пускане минаха 30 секунди, Като в тях са включени и тези 7. Дефакто се получава, че шнека почива 23 секунди, а ако е на степен 5 (10 секунди) шнека ще почива 20 секунди. Така ли идва? Баси, яко съм вдигнал мощността, но за сметка на това вече стига 60 гр за по-малко от час, и после бачка в модулация между 2 и 4 степен.
bobikat - помощник
Днес си направих следния експеримент. При еднакви настройки, само увеличих параметър 10 от 30 сек на 35 с, и при зададена температура на водата 60 гр, горелката поддържаше 59 гр в модулация на 4-та степен. Сега пак върнах параметър 10 на 30 сек и горелката варира между 2 до 4-та степен и обратно, и темп на водата между 59-61-59-61... гр. По този начин ми се струва икономична, мисля 3 чувала
за 24 ч. вчера и днес пробвах и още 2 вида пелети. Същата температура държи, без значение пелетите. В случая, когато параметър 10 е на 35 сек ми се струва, че харчи повече. Параметрите, които засега ме устройват са:
10- 30 сек
11 - 5 сек
13 - 10 сек
15 - 40 %
17 - 44%
Днес още веднъж прелистих опътването на горелката, и там е упоменато, че е препоръчително времето на подаване да е на половина на времето на почиване на шнека. С опита вчера и днес съм налучкал без да искам точно това, което пишат от Марели.
Здравейте, днес пипаха по настройките на горелката, защото горим страшно много пелети, но сега при зададени 56 градуса на водата вдига ги до 60 ( горе долу) и се рестартира, чака да падне температурата и пак започва наново палене, вместо да мине да работи на по-малка степен. Някой дали има идея как да го оправим?
Rmen72 - напреднал
bobikat написа:
Днес си направих следния експеримент. При еднакви настройки, само увеличих параметър 10 от 30 сек на 35 с, и при зададена температура на водата 60 гр, горелката поддържаше 59 гр в модулация на 4-та степен. Сега пак върнах параметър 10 на 30 сек и горелката варира между 2 до 4-та степен и обратно, и темп на водата между 59-61-59-61... гр. По този начин ми се струва икономична, мисля 3 чувала
за 24 ч. вчера и днес пробвах и още 2 вида пелети. Същата температура държи, без значение пелетите. В случая, когато параметър 10 е на 35 сек ми се струва, че харчи повече. Параметрите, които засега ме устройват са:
10- 30 сек
11 - 5 сек
13 - 10 сек
15 - 40 %
17 - 44%
Днес още веднъж прелистих опътването на горелката, и там е упоменато, че е препоръчително времето на подаване да е на половина на времето на почиване на шнека. С опита вчера и днес съм налучкал без да искам точно това, което пишат от Марели.
Отговорът на въпросът ти е - ДА! Налучкал си правилните настройки , ако при това време навън гориш с 52 кв горелка 3 чувала на 24 часа и нямаш задръстване и достигаш зададените температури и работи 2/3 от времето в модулация и нямаш много шлак в суплото - значи си ОК ! Дръж тези настройки и си свиркай! приеми ги за опорна точка за този вид пелети които гориш, ако смениш пелетите сигурно ще ти се наложи да коригираш някой от параметрите! Така , чееее - оттука натък - осигурено гориво , свинско и винско!!! supz: :supz: :supz: :supz:

Айде сега и едно въпросче от мене - Нали знаеш че котелът ти има 2 ри пепелник, намира се между 2 и 3 ход на котела, щото ако не знаеш и се напълни - щееее бъде - не ми говори - няма да пали и ще дими за световно!!!! :shock: :shock: :shock:
bobikat - помощник
Rmen72 написа:
bobikat написа:
Днес си направих следния експеримент. При еднакви настройки, само увеличих параметър 10 от 30 сек на 35 с, и при зададена температура на водата 60 гр, горелката поддържаше 59 гр в модулация на 4-та степен. Сега пак върнах параметър 10 на 30 сек и горелката варира между 2 до 4-та степен и обратно, и темп на водата между 59-61-59-61... гр. По този начин ми се струва икономична, мисля 3 чувала
за 24 ч. вчера и днес пробвах и още 2 вида пелети. Същата температура държи, без значение пелетите. В случая, когато параметър 10 е на 35 сек ми се струва, че харчи повече. Параметрите, които засега ме устройват са:
10- 30 сек
11 - 5 сек
13 - 10 сек
15 - 40 %
17 - 44%
Днес още веднъж прелистих опътването на горелката, и там е упоменато, че е препоръчително времето на подаване да е на половина на времето на почиване на шнека. С опита вчера и днес съм налучкал без да искам точно това, което пишат от Марели.
Отговорът на въпросът ти е - ДА! Налучкал си правилните настройки , ако при това време навън гориш с 52 кв горелка 3 чувала на 24 часа и нямаш задръстване и достигаш зададените температури и работи 2/3 от времето в модулация и нямаш много шлак в суплото - значи си ОК ! Дръж тези настройки и си свиркай! приеми ги за опорна точка за този вид пелети които гориш, ако смениш пелетите сигурно ще ти се наложи да коригираш някой от параметрите! Така , чееее - оттука натък - осигурено гориво , свинско и винско!!! supz: :supz: :supz: :supz:

Айде сега и едно въпросче от мене - Нали знаеш че котелът ти има 2 ри пепелник, намира се между 2 и 3 ход на котела, щото ако не знаеш и се напълни - щееее бъде - не ми говори - няма да пали и ще дими за световно!!!! :shock: :shock: :shock:
Не мога да се сетя за кое говориш, но преди 2 седмици чистих котела, като отворих 2-та капака отгоре и махнах турбината, и между нея и първи капак имаше като 2 капака, под наклон и отвор между тях. Предполагам това си имал на предвид. Относно шлаката, интересно ми е, че и да я изчистя, тя винаги си оставя като количество едно и също когато загасне и после старира горелката пак, Шлаката не съм чистил от 3 дни, в пепелника на горелката, и когато горелката е в пауза, отварям вратичката и гледам, че количеството си е едно и също всеки път. Предполагам, че при всяко палене и почистване старата шлака се разгражда от огъня и издухва от вентилатора. От снощи до сега, за 24 часа 6 чувала, баси, ама парното не спря 24 да гори. При температура 60гр на водата по стайния държеше 23. Одеве увеличих водата на 65 гр и за час вдигна до 24 по стайния и изключи. Да, ама цял ден беще от -10 до -15, а сега сигурно е под -15. Няма значение, важното е, че вече котела ми вдига температурата на водата и съм много благодарен на всички вас. Утре заминавам, и тестовете относно горенето ще продъжат и другата зима.
bobikat - помощник
Снежка написа:
Здравейте, днес пипаха по настройките на горелката, защото горим страшно много пелети, но сега при зададени 56 градуса на водата вдига ги до 60 ( горе долу) и се рестартира, чака да падне температурата и пак започва наново палене, вместо да мине да работи на по-малка степен. Някой дали има идея как да го оправим?
Я прати снимка на дисплея.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 17

Тема "Горелка Марели РВ 52" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: