• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Привет колеги! От около 20 дни съм притежател на пелетна горелка Biotech Light ( според производителя подобрена версия на Biotech 35 ). Та през тези 20 дни не е работила постоянно и не бях следи много много разхода на пелети, също така не се бях поинтересувал по-подробно за приципа и на работа. Тези дни имах повече свободно време и реших да попречета тук там за какво иде реч. Прочетох няколко теми из форума и започнаха да ми се въртят разни въпроси из главата, на които бих желал отговор преди да експериментира с тази нова за мен техника.
По същество: Горелката е монитирана на котел DE-DIETRICH CF 120 CSE работил 8 години на твърдо гориво. Преди монтажа го почистих обстойно доколкото можах. През последните няколко дни проследих разхода и е около 45кг пелети за 24 часа. Отоплявам 2 етажа по около 85кв.м , стълбище и таванско помещение ( общо 14 радиатора). Радиаторите не си спомням какъв модел точно са монтирани са преди 8 години, но на външен вид са като тези link.
Настойките на горелката са следните:
Мощност на вентолатора при ЗАПАЛВАНЕ (%) - 10
Мощност на вентолатора в режим МОЩНОСТ 1 (%) - 27
Мощност на вентолатора в режим МОЩНОСТ 2 (%) - 30
Мощност на вентолатора в режим МОЩНОСТ 3 (%) - 35
Първоначално зареждане с пелети (сек.) - 40
Време за изгаряне на първоначалната доза пелети (сек) - 80
Време за работа / почивка на шнека при МОЩНОСТ 1 (сек) - 4/14
Време за работа / почивка на шнека при МОЩНОСТ 2 (сек) - 5/12
Време за работа на вентилатора при продухване (мин) - 4
Задание за максимална температура в котела (градуси) - 46
Хистерезис на вкл. след достигане на котелната температура (градуси) - 8
Минимална температура за включване на Помпа котел (градуси) - 35

При тези настройки и отопляема площ ( единият етаж е вътрешно излориан с PVC дограма, другия е неизолиран с дървена дограма) подържам на изолирания етаж 22-23 градуса и на неизолирания 20-21градуса. Разхода е 45 кг за 24 часа.

Горелката работи на следния принцип - достига 46 гр. температура на котела, спира подаването на пелети, продухва, спира. Температурата пада до 37 градуса за около 20мин, котела подава пелети в режим запалване, разгаря, мощност 1, мощност 2, мощност 1 и достига 46 градуса за около 15мин след което продухва и спира.

Нормално ли е това гасене и палене ? И оптимален ли е разхода на пелети.

Моля някой от по запознатите колеги да предложат варианти за по добра настройка.

Надявам се да съм бил достатъчно изчепателен и точен в обясненията си.

Поздрави!
filmatoplo - майстор
Сложи си стаен термостат, увечи температурата на водата поне на 65 гр.
Svezar - специалист
За тази площ която описваш според мен разхода е нормален /много зависи при какви външни температури е измерен/,само се чудя колко глидера имаш сложени та успяваш да се топлиш с 46 градуса на водата. При повечето системи хората монтират трипътен вентил за да не минава вода под 60 градуса през котела а на теб максималната ти е 46 :?
92 глидера на 60см, 39 глидера на 50см, 8 глидера на 1,2м( на тавана). Измерването е при температура около 2 градуса.

Нормално ли е да се гаси и пуска толкова, при положение че някъде прочетох че нагревателя има гаранция 10 000 паления(може и да не е вярно).

През първите дни беше настроено на 56 градуса Т. котел и 45 градуса пускане на помпа, но беше много топло и затова намалих температурата само.

Сега отивам да увелича температурата на котела на 62 гр. и Т помпа на 50. И ще пусна и 3 бойлера по 80л да се отопляват и утре вечер пак ще напиша разхода на пелети.

Поздрави!
4 чувала по 15 кг. след снощната корекция, обаче не се стой 25-26 градуса е в стаите. Утре ще купя термо глави че на единия етаж нямам и адска жега. Някой ако има идеи отворен съм да експериментирам с горелката.

Поздрави!
filmatoplo - майстор
:) Колега , писах да си монтираш стаен термостат , защото горелката ти няма да работи щом е достигнала стайна температура примерно 22 градуса , от там и икономията -защото няма да работи излишно , друго което трябва да се направи е да се регулират подаванията в секунди , тоест да се намалят малко и от там се намаля мощността , то е ясно че горелката е по мощна от необходимото .Трябва ти мощност макс 18-20 киловата , като сега трябва да работи около 10 клв .
sihing - напреднал
Колега и стайния термостат няма да помогне за разхода.
За съжаление това е поредната ON/OFF горелка на българския пазар.

А и за тези 10 000 паления гаранция,ако продължава да работи както е описал по-горе bcanov
през 20 мин. значи пали 3 пъти на час х24= 72 пъти на денонощие.
10 000 паления :72= 139 дни значи на всеки три-четри месеца ще сменяш нагревател :(
LazarGanev - "Велик майстор"
sihing написа:
За съжаление това е поредната ON/OFF горелка на българския пазар.(
Ами не, не е ON/OFF, модулираща си е, с управление Натурела. Просто е избрана прекалено голяма за това жилище. А ти обърна ли внимание, че дискусията е отпреди 6 месеца?
Последна промяна от LazarGanev на съб мар 21, 2015 2:46 pm, променено общо 1 път.
sihing - напреднал
След като е модулираща,както казваш LazarGanev Защо не се намалят киловатите за да стане за това жилище.
При влизане в модулация на пелетна горелка тя започва да намалява киловатите си,а не нещо друго.

Общо взето всичко друго е кажи-речи по-модерна ON/OFF горелка ( с цели три степени) :)
LazarGanev - "Велик майстор"
Всяка горелка изключва когато радиаторната мощност е по-ниска от минималната мощност на котела. На тази горелка минималната мощност е мисля 10кВт, ти можеш ли да кажеш колко е радиаторната мошност при 46*С на водата? Аз нямам данни, само мога да интерполирам и да предполагам, но явно е по-малко от 10кВт, щом горелката изключва. Къде пише, в кое ръководство, че котел на твърдо гориво трябва да работи на 46*С? Разберете, че стайната температура неможе да се управлява, чрез температурата на водата в котела. Може, но в малки граници. Вариантите са други и са много, има достатъчно писано във форума, няма друг форум с повече изписано по темата.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Пелетна горелка Biotech Light" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: