Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin7 - специалист
Здравейте,

Предстои ми да правя замазка на вилата и искам да пусна и тръби за водно подово отопление сега.
Не съм сигурен, дали ще използвам радиатори или подово отопление, ще пускам и за двете.
Принципно желанието ми е да съм изцяло на подово отопление, но тръбите за радиаторите ще ги пусна и ще ги скрия сега от колкото после да се чудя как да минават за да е по-малко грозно (ако някога ми се наложи да ги използвам).
Намерих само една тема където това се дискутираше, но тя е доста старичка не смятах за удачно да я ползвам и пускам нова.
Принципно бях решил да навия серпентините от ф16х2, но цената на ф18х2 се оказа близка и разликата не е голяма, а цената на ф20х2 се оказва в момента с разлика 2-3ст. на метър от ф18 и се чудя дали да не мина направо на ф20.

Другото, което исках да попитам е за размера на входящите тръби към колекторите колко да ги предвидя - ф25-ф32 ?
Става дума за малка къща 45кв.м. (12кв спална, баня 4кв, коридор 4кв и общо помещение кухня + всекидневна 25кв.), като стените са с дебелина 45см от полистиролбетон блокчета, на тавана от вътрешната страна съм сложил 10см XPS и всички бетоново елементи (греди и колони) са поне на 5см навътре в стените (т.е. няма контакт нито от външната страна нито от вътрешната страна с бетона). Тръбите за подовото, ще са върху 3см XPS тъй като за съжаление пуснахме само 10см дебелина на този слой и за да има за самата замазка и финалното подовото покритие (гранитогрес и паркет) не остава повече за XPS-а.

За "котел" мислех, да използвам един готов електрически такъв, но в последствие се отказах, тъй като той е 12кв. просто е много голям.
Или евентуално да му сменя нагревателите с по-малки примерно 1KW+2KW или 2KW+3KW тъй като има две степени. Другият вариант е да си спретна един самостоятелно, имам и помпа, разширителен съд, клапани и общо взето всичката арматура и с един регулатор мога да му пускам и спирам съответно нагревателите.

П.п. За тръби смятам да ползвам на pipelife може ли да се разчита на тях? Не намерих нищо лошо в Интернет за производителя, а цената е добра. (Ако се счете за реклама моля за извинени ще го изтрия.)

Предварително Благодаря.
kalin7 - специалист
Май успях да си отговоря сам на въпроса, а именно че е допустимо използването на размери : ф16,Ф17,ф18 и ф20.
За справка един документ, който изрових от мрежата и по специално от сайта на един производител на тръби : http://www.henco.be
Ето го и самия документ Technical_Manuals/DO03-0004EN00.pdf (Моят случай е като на схемата от 25-та страница.)
Самият документ е доста полезен според мен за неспециалисти в областта. Прочетох го почти целия и има доста полезно инфо.
Разбира се това се отнася за техните тръби (HENCO), но едва ли принципно нещата седят много по-различно.
Ако имам грешка, ще се радвам ако ме поправите.

Тема "Размер на тръба за подово отопление." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: