Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Те твърдят за изолиране със стиропор и само на стените. Поставят акцент и на пожароопасността при този материал понеже истината е че гори и то добре, но основните критики са топлинните загуби през другите възможни места, защото топлината изчезва не само през стените. А тук е каменна вата, таваните са с изолация, дограмата е хубава...
Не сме пили нищо.
filmatoplo - майстор
:) Шега ,и аз не вкусвам а ден през ден ми подаряват по бутилка . А относно стиропора - гори като за световно и с много токсичен дим , веднъж както запоявах едни медни тръби с горелката и леко се стопи стиропора около тръбите - чист късмет че не пламна .
LiLsSsSs - напреднал
Здравейте.
Отоплителният сезон за мен прииключи(да се надяваме,че няма да ни изненада още един сняг) и искам да разкажа как протече той.
И така.
Началото на ноември месец вече бях приключил с изграждането на системата и за пръв път запалих котела.
Останах с много добро първоначално впечатление.Цялата процедура по подкарването се оказа като детска игра.Нагласих настройките както беше указано в инструкциите и му натиснах копчето.
Котелът запали.
От този момент нататък се почна едно епично,едномесечно ръчкане,тестване,настройване,четене,гледане и прочие.
Тъй като старата ми система беше с обикновени кранове на радиаторите а сега съм с термо глави падна едно голямо въртене,та дори развивахме и самите термо глави(в резултат,на което в стаите стана 30 градуса :-D ).
Като равносметка от това ръчкане ще кажа,че опрасках около 400-500 кила пелети :-D (само за един ден ми изгори 80 кила.Тогава бях развил главите).
Падна едно питане и четене и успях да го нагодя да гори така както аз искам.
След това се сблъсках с по-големия проблем тази зима...Качеството на пелетите.
Аз съм от Ловеч и за това търсих оферти в близките градове.
Похвалиха ми от няколко места пелети от Троян.
Първоначално купих 1 тон на цена от 370лв. и пелетите бяха добри.Произвеждаха се в мебелен завод от отпадъчния материал.Заредих 2-ри тон от тях и той беше с доста по-лошо качество.
След това се насочих в противоположната посока и си поръчах 1тон от Плевен от частен производител.Пелетите му бяха много добри.340лв.за тон.
Котела запалваше на 3-та стъпкаот първия цикъл(Запалването при Торч става на 4 цикъла по 10 стъпки) и вдигаше градуса на водата,от порядъка на 20-30 градуса за 15 мин.Съответно и разхода беше доста приличен.
След това поради изчерпване на количествата на всякъде бях принуден да купя пелети от Ловеч и в точност от Топливо.Мисля,че бяха на Свищов.Не си взимайте пелети от Свищов!!!Пълни с боклук.За 1 час горене правиха толкова пепел,че задръстваха горелката и трябваше някой да слиза в мазата на всеки час-час и половина за да я почиства,в противен случай котела гасне и стоим на студено....Добре,че взех само 10 чувала да пробвам преди да се метна на голямо количество.
Взех още 10 чувала от един частен търговец пак от Ловеч (каза ми,че били румънски),пелетите се оказаха много добри.След това си купих около тон от тях.Цена на тон 350лв.Но и те свършиха....
Поръчах си от Плевенска област слънчогледови пелети.Искам да кажа с ръка на сърцето,че се изумих.Нито една от дървесните пелети не правеше такъв пламък.Пламък минаващ между всички водни ризи и подлизващ в кюнеца.Е и с тях не ми беше безинтересно,тъй като се подпали кумина :-D .
И на края си купувах по 10 чувалчета докато се затопли.
В момента паля някои вечери заради женорята,но като цяло съм финиширал с отоплението.
Равносметката е около 5,5 тона от началото на ноември до началото на април(махаме 400-500 кила от експериментите ми и стават около 5 тона).Като се има на предвид че от както запалих котела го оставих да работи 24/7.
После като видях,че момците тук бяха изгорили по 600-700 кила а аз гоних тон и нещо ми стана едно такова хубаво :-D .
Искам да уточня и,че се оказа,че къщата ми има големи топлозагуби(дограми,стени) и сега прясно прясно смених дограмите с троен стъклопакет и чакам да се пооправи времето и мисля да прасна една 7-8см. външна изолация.
Като цяло съм доволен от котела.Не ми е създавал кой знае какви главоболия и си е друго като се прибереш от работа да е топличко а не тепърва да правиш разпалки и да палиш камината :-D .
Еми това е от мен.
Ако някой има някакви въпроси ще се радвам да бъда полезен.
Поздрави !
andy_forresite - майстор
Откъде купи слънчогледовите пелети в плевенско?
Аз също горих 6-7 вида пелети. Да видим дали ще успея да ги изброя:
1. Тетевенски 5 кв букови - с оранжеви надписи "капитан" - оценка 4,5 по шестобалната. Горят добре, но оставят светло черна леко леплива пепел, която се задържаше в зоната на падане на пелетите пред малкия шнек и по някое време пламъкът се задушаваше. 1700 кг закупени.
2. Копривщенски 5,3 кв букови. Оценка 5. Горят много добре, на пак оставаха някакви остатъци и се налагаше на 6-7 часа да ръчна с оръдието на труда. 1500 кг.
3. 5-6 опаковки от Б. Слатина от малък дърводелски цех, който прави пелети между другото и като цяло от там не може да се вземе. Оценка 4, като най-голямото предимство беше цената от 280 лв/т. После едно че се вдигна и второ все нямаше и приключих. Също имат кора, която правеше едни св. сини бучки в скарата.
4. Някакви чамови 3 опавки от софийско, без надписи. Шестица като пламък и безпроблемност, но по-малко топлеха, т.е. бързо изчезваха. Вярно, пълно изгаряне, сива пепел като от цигара, но ефект много нямаха.
5. Някакви екоууд от благоевградско. Пак няколко чувала подарък, мисля 10 броя - оценка 4. Недостатък - съдържат кора и някакви пясъци, от които се формираха едни дълги твърди буци. Трудно ги разбивах в скарата да ги махна и ставаха на пясък като от плажа. Иначе пък 4,6 кв ама топлеха много добре.
6. Забравих им името, монтански, село мисля че с буквата "Л" :? . Пише от дърво ма от кво дърво ... Светло бели, много хубав бял пламък правят на 10 киловата и нагоре.
7. Фаворитите ми - Елмакс, 100% ела. Ситни, бързо запалващи, напълно изгарящи, без никакви проблеми може да гори на 3 кв като ест се снижи числото на киловатите в контролера за да се вижда пламъка нищо че е на три киловата. 5-7 см пламъче си гори безгрижно. Шестица отвсякъде без цената от 400 лв/т. От тях измаах към 200 кила. А, малко повече фина пепел полепваше по котела с тях.

Така, мисля че ще е добре помпата да се включва и спира едновременно със старта и гасене на горелката. Капилярният ми термостат Салус пуска помпата на 51,7° и я спира на 44,3. Никакъв друг проблем с това освен че бързо изстива водата в системата. Тя и в котела сравнително бързо изстива, ама нали е 33 литра, колко пък дълго може да се преседи там вряла ... Просто не виждам смисъл помпата да се връцка без горелката да работи.
Два пъти се заклещи големия шнек и веднъж малкия. Бункерът съм го пълнил до капачката точно два пъти и засечката станА точно на второто пълнене. Кеф. Веднага след него запецна малкото шнекче, но вече си научих урока и бях сипал на дъното :yawinkle: Там с една отвертка изчоплих една дребна пелетка от 4-5 мм, която е паднала незнайно как върху последната навивка на шнека и как се е вдигнала там не знам. Големият шнек засече пък от пелет 5 санта от тетевенската партида. Там имаше мноооого такива гиганти и се чуваше хряс-прас ... трошеше ги, ама една не успя.
stoy@n - специалист
На мен котела не ми е създавал големи грижи. Запалих го в началото на октомври и е работил 24/7. Последните дни само се припалва да затопли и се гаси.Изгорих 5 тона пелети от които 4 тона иглолистни на 320 лв.за тон. Останалите сме купували по 10-20 чувалчета от различни производители и естествено в края на сезона на по-висока цена. Котела гори всякакви пелети просто трябва да се "нацелят" правилните настройки. Измерването на капацитета на шнека е ясно, а останалите настройки калоричност и въздух изискват малко време. Калоричността указана от произвдителя на пелетите не винаги отговаря на реалната. Купихме от топливо 10 чувалчета старозагорски пелети и се оказаха голям отврат. Те даже не миришат на дърво, а на някаква пластмаса или лепило. Правят шлака като камък и трябва често да се чисти.До сега съм най доволен от иглолистните пелети. Последно взех едни иглолистни от местен производител, но като цвят бяха по-тъмни от тези които съм ползвал. Вероятно има кора в тях, и за да ги накарам да горят както трябва намалих значително калоричността.
Проблеми с шнековете не съм имал. Гаснал ми е когато на дъното на бункера се събере прахоляк и шнека го качи нагоре. Засяда някъде прахоляка с пелетите и в определен момент изсипва гляма доза в горелката, закрива сензора за пламък и котела не вижда, че има пламък и минава в режим на запалване. Сега като спре отоплителния сезон ще му мисля нещо този прахоляк да пада под тръбата с шнека. Като цяло съм доволен от котела и от производителя.Винаги, когато съм имал нужда се е отзовавал.
:partyman:
LiLsSsSs - напреднал
И при ме се случи 2-3 пъти да запъне пелетка в малкия шнек.И незнайно как беше попаднала таква и на вентилатора :? ,та ми се наложи да разглабям по нощи горелката за да я махна :-D .
Иначе с големия шнек не съм имал никакви проблеми.
Като цяло разбрах за себе си,че не е важно каква марка ти е котела,важното е какво гориво му слагаш.
За Плевенските пелетки ще ти дам телефон на производителя ако желаеш.Иначе не знам как се казава.Дава ги в прозрачни човалчета без надписи,но както казах съм доволен.
Тези румънските,тук от Ловеч може би са най-читавите от всички,които купих тази зима.Добра грейка,малко пепел,никакво задръстване нито на шнек нито на горелка.До колкото ми обясни човека някаква фирма за паркет ги правят.
Но както казах най-изумен останах от слънчогледа.Честно казано не мислех,че ще може толкова добре да го гори,че чак да ми запали кумина :-D
Сега като направя и външната ТИ и с новите дограмички се надявам да смъкна малко консумацията.
Иначе в най-големите студове ми гореше по около 1,5 до 2 чувала на 24 часа.И пак държда да поясня,че къщата беше със стара раздута дограма и при допир отвън и отвътре стените бяха горе долу с еднаква температура.
andy_forresite - майстор
Прати ми телефонния № на лично :) Слънчогледовите и мен са ме учудвали с топлината си. Кюнците винаги са врели като сложа слънчогледови. Не знам защо така. И някак по-добра жарава поддържа, само дето набира пепел и осветеността куца.

Моя го запалих на 26 септември и после от 7-8-ми октомври. 24/7 съм бил близо два месеца - декември и до 26-27 януари.
За октомври и ноември ще е добре ако си направим устойчиви 3 kw. Производителят на пелети нека си пише някаква калоричност. Много ясно че не е тази и няма как да се поддържа еднакво качество на изходния материал. Така че това не е толкова от значение. По-важното е да се постигне топлене на водата с устойчив пламък на 3 kw, като единственият начин това да се получи е с хубави пелети, най-често чамови или иглолистни (трябва да се намерят качествени пелетки) и да се зададе 4000-4200 kcal. Трябва да се намалява калоричността дотолкова, че да се постигне устойчиво горене, което топли водата.
С буковите от двата вида нямаше как да го направя това с трите киловата, защото се палеха бавно, горяха по-бавно и от слабия пламък ли не знам точно, но не изгаряха напълно, което не беше добре. А с иглолистните с въздух -6 и калоричност 4150 мисля че го бях направил цяла нощ топли три радиатора и на сутринта очаквах да е гаснал, да умрял от студ, но не - водата беше 52/50 и 7-8 часа почти прави (хоризонтални) линии на графиката. Вече зимата с моите топлозагуби 3 kw са мираж. Много ще ми е полезно в реални зимни условия просто да не слиза под ПЕТ киловата. Това 4,5; 4 ... 3 kw само губи температурата и ме дразни. Ако бях попаднал по-рано на иглолистните, щях да си направя трите кв да горят като пет и нямаше да се ядосвам.
Staio1 - специалист
Хайде здравейте от мен. Палите ли вече котелчетата? Да посъживим малко темата, че Анди вече е грейковец и няма кой да пише за Торча :) . Аз лично от 1 октомври припалвам, казвам припалвам, защото не съм го оставял да гори цял ден все още, та сутрин и вечер за по 2-3 часа според зависи от времето навън. Температурата в стаите варира от 24 до 21. Ако го запаля сутрин в 6 преди да станем да приготвяме ученичката, от 21.5 до 7 вече е 24 градуса. Оставям го да гори до 8-9 и гася вечер същата процедура преди къпане на децата, от 6 до към 9. Тази година заредих 5 тона иглолистни пелети от местен производител на цена 360лв. Имам останали от миналата година още тон и нищо та се надявам да се оправя с тези количества. Това лято изолирах външно къщата с 10см.каменна вата и за сега ефекта е доста добър. Къщата изстива доста бавно и температурата е по равномерна навсякъде. Иначе относно пелетите миналата година горих от същите и мога да кажа че качеството не е същото. Тази година имат доста повече пепеляк и са по-дълги. Разхода до сега от 1 октомври ми е 160 кг. Производителя на котела лятото се погрижи за мен и ми направиха сезонно обслужване на горелката, което представлява, аз им изпратих горелката, след една седмица те ми я докараха на място като нова, абсолютно изчистена с нова запалка и всичко друго. Направихме тест на котела с газанализатор, защото има конструктивни промени като турболатор и нова скара в горелката. Нагласихме му въздуха с тези пелети и на газанализатора на 15 киловата изписа 92.5 процента кпд, на 5 киловата 90.5. Температура на газовете на 15 киловата 100 градуса. За сега съм доволен. Но отоплението още не е започнало сакто казах по-рано. А да не забравя да кажа, че останах много разочарован от фирма Трон. Взех от мастен производител 2 чувала за проба харесах ги страшно много, поръчах 5 нона в началото на август и се почна едно лъгане едно мазане. Дори в завода им звънях и от там ми отговориха че перети ще има след нова година, защото сега всичко им е за износ, викам и на госпожата след нова година си ги ползвайте вие :x . Това е положението за българския клиент квото остане, нищо ще горим квото има пък догодина ще тъсим други. Да видим колко ползватели останахме, има ли нови, доволни недоволни и т.н. :weedman:
filmatoplo - майстор
Язък дето ги хвалих Трон - и аз не съм доволен от това че не карат пелети ,вдигнаха и цена и пак липсват . :x
Staio1 - специалист
filmatoplo написа:
Язък дето ги хвалих Трон - и аз не съм доволен от това че не карат пелети ,вдигнаха и цена и пак липсват . :x

Ама и мен това ме дразни Филме, защото ни имат за втора ръка клиенти явно. Иначе продукта им е супер като качество, но пак с това българско печелбарство се излагат страшно много като фирма.

Тема "Пелетен котел Torch, проблеми, настройки и ползване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: