Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vrangelov - специалист
Като цяло подовото не е много подходящо за инцидентно ползване, но като изчетеш темата внимателно докрай, сам ще прецениш.
andy_forresite - майстор
Планирано ще е :) . Ще го пуска в четвъртък за да е топло в събота и ще го спира в събота вечер, ползвайки инерцията. Да, подовото е инертно и работи със забавяне.
Освен ако няма подобрения по управлението ще може да управляваш циркулационните помпи (поне 2 броя) с контактни термостати. Те не са много точни.
Без да претендирам за точност ще очертая рамките на бъдещата ти схема, а разбиращите при добро желание ще коригират, допълнят и развият до степен да я изработиш. Един смесителен вентил (антикондензен, с пряко действие) на 50 градуса, разположен на връщащата линия на котела в малкия кръг. След него в посока котела кран, У-филтър воден, циркулационна помпа, кран, вход на котела. След това на големия кръг тръбата с гореща вода (изход от котела) отива при колектора/ите за подовото. На входа на колектора поставяш втората помпа и смесителен вентил с термоглава. Посока на смесване - към колектора/ите. Тази помпа да смуче от вентила и да прибутва в колектора. От "студения" колектор правиш отклонение за този трипътен смесителен. Продължението на това отклонение си отива към входа на котела. Това мисля че ще е по-евтино от джаджата на Emmeti. Трябва да имаш и защита, която да спира циркулационната помпа към колектора на подовото при определена температура. Например на 45°.
gandonov - специалист
@vrangelov - отоплението ще се използва инцидентно в близкото бъдеще, но с тенденция да стане постоянно.
В момента съм с печка Prity K1 (9kW), но топля само един етаж, а дървата свършват ... Пък ми омръзна да ставам нощем на всеки 2 часа и да слагам дърва.
Между другото, мисля догодина да я заменена с камина Prity 2C (16kW), която ще е само за създаване на романтична атмосфера. ;-)
А основното отопление да е подово.

Изолацията на къщата е прилична и не успява да изстине за няколко дни. Даже сега печката успява да я затопли за няколко часа.
Та мисля, че ако пусна подовото през интернет (ей затова го гледам този зелен Torch) в петък - в събота сутрин направо ще влизам на 23-24°C :-D
шоп - майстор
Анди, съгласен съм с теб, но една малка вметка от мен.

Ти трябва да знаеш като бивш собственик на торч. При Торча тръпътния антикондензен смесителен вентил не е ли по инструкция на подаващата вода и с изнесен сензор?

Твоята идея няма ли да опорочи монтажа и да отпадне гаранцията?
gandonov - специалист
Благодаря @andy_forresite за напътствията.
Ще начертая схемата, за да е сигурно че съм схванал правилно.

До тък съм го докарал до момента т.е. само тръбите са навити. :-)
Прикачен файл:
IMG_3521-1.jpg До тук съм го докарал в момента.

П.П. @andy_forresite надявам се, че твоите проблеми са останали в миналото и вече се радваш на зимните дни. :-)
Последна промяна от gandonov на пон яну 28, 2019 3:58 pm, променено общо 1 път.
andy_forresite - майстор
Не. Важното беше да има антикондензен към котела. Предложените схеми на сайта са 2 - едната с изнесения горе на топлата вода смесителен с термост. глава с изнесен осезател, а другата е конвенционалната да я наречем схема - с долно разположен вентил с пряко действие.
nelim - специалист
пон яну 28, 2019 3:47 pmgandonov написа:
@vrangelov - отоплението ще се използва инцидентно в близкото бъдеще, но с тенденция да стане постоянно.
В момента съм с печка Prity K1 (9kW), но топля само един етаж, а дървата свършват ... Пък ми омръзна да ставам нощем на всеки 2 часа и да слагам дърва.
Между другото, мисля догодина да я заменена с камина Prity 2C (16kW), която ще е само за създаване на романтична атмосфера. ;-)
А основното отопление да е подово.

Изолацията на къщата е прилична и не успява да изстине за няколко дни. Даже сега печката успява да я затопли за няколко часа.
Та мисля, че ако пусна подовото през интернет (ей затова го гледам този зелен Torch) в петък - в събота сутрин направо ще влизам на 23-24°C :-D
По интернет може да пуснеш всеки котел/камина който има извод за стаен термостат.

Аз моята камина, от самото закупуване я управлявам само по интернет, къщата е без изолация и изстива доста бързо, за 2 дни на НГ докато ни нямаше температурата пада до 12градуса, на 1-ви я запалих сутринта и докато се приберем вече къщата беше на 20градуса.
fbr - майстор
пон яну 28, 2019 3:47 pmgandonov написа:

Та мисля, че ако пусна подовото през интернет (ей затова го гледам този зелен Torch) в петък - в събота сутрин направо ще влизам на 23-24°C :-D
Ако само заради опцията "интернет" гледаш на зелено, мога да те уверя че всеки един пелетен може да стане "зелен" за нищо пари. Изпреварен съм. Нищо. Още едно мнение не е излишно.
Но принципно подовото е доста инертна система , и умело можеш да я комбинираш със съществуващата камина. Ставането на 2 часа може съществено да редуцираш. Но за "зелен" не става.
vrangelov - специалист
пон яну 28, 2019 3:47 pmgandonov написа:
@vrangelov - отоплението ще се използва инцидентно в близкото бъдеще, но с тенденция да стане постоянно.
В момента съм с печка Prity K1 (9kW), но топля само един етаж, а дървата свършват ... Пък ми омръзна да ставам нощем на всеки 2 часа и да слагам дърва.
Между другото, мисля догодина да я заменена с камина Prity 2C (16kW), която ще е само за създаване на романтична атмосфера. ;-)
Малко извън темата. Нещо не ми се връзва това, че си изчислил мощност 3-7kW за двата етажа, а имаш камина 9kW само за единя етаж, която мислиш да замениш с по-мощна. Каква ти е изолацията?
gandonov - специалист
пон яну 28, 2019 6:04 pmvrangelov написа:
пон яну 28, 2019 3:47 pmgandonov написа:
@vrangelov - отоплението ще се използва инцидентно в близкото бъдеще, но с тенденция да стане постоянно.
В момента съм с печка Prity K1 (9kW), но топля само един етаж, а дървата свършват ... Пък ми омръзна да ставам нощем на всеки 2 часа и да слагам дърва.
Между другото, мисля догодина да я заменена с камина Prity 2C (16kW), която ще е само за създаване на романтична атмосфера. ;-)
Малко извън темата. Нещо не ми се връзва това, че си изчислил мощност 3-7kW за двата етажа, а имаш камина 9kW само за единя етаж, която мислиш да замениш с по-мощна. Каква ти е изолацията?
Печката е 9kW но не е свързана с подовото. И естествено топли само един етаж. Даже и на него не е комфортно - в едната част е твърде топло, а в другата - не толкова.
Причината да я заменям няма нищо общо с мощността й. Просто е печка, а според плана трябва да стане камина. При това с две лица. Та затова е избран този модел - Prity 2C. :-)

А загубите са 3-7kW, като са изчислени при поддържане на 23 градуса вътрешна температура при външни в интервала от -15 до +10
Та 7kW ще ми трябват да поддържам комфорт при -15, а 12-15kW ще са достатъчни за първоначално загряване на къщата при тези външни градуси.
Прикачен файл:
Загуби.PNG
Загуби.PNG (33.51 KиБ) Видяна 1436 пъти

Тема "Пелетен котел Torch, проблеми, настройки и ползване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: