Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stoy@n написа:
Ами работи си котела без проблеми, какво да пиша :-D Мека е зимата и аз съм горе-долу на 2500 до тук. Контролни измервания правя на месец.
Staio1 написа:
...Пишете че изоставаме от грейковците само с хиляда сто и петстотин страници...
Ааа тях не можем да ги стигнем...то в бг мама няма тема с толкова страници :-D

Поздрави на всички и по-малко ядове с отоплението!
:partyman:
Тъй де, и вий редом до Обама. Не виждам вече да се коментира нещо за него, нито с ко са отоплява.
Обявете си темата за златна, заковете я или я зашийте и я затворете, щото нема нужда от общуване, както при нас и в БГ Мама. Нали, щото нема проблема!
Ма със здраве и на топло!
fox_vt - майстор
Тези костилки дето ги коментирате обезсмислят идеята на пелетния котел. И кпд и комфорт не са същите.
Staio1 - специалист
Не съм му измервал КПД и немога да споря, но невярвам да е драстична разликата. Така де котела и горелката са същите само горивото е различно и е малко по-ниско калорично. Иначе за комфорта, си е еднакъв, поне при мен, защото подавам постоянно топла вода към радиаторите и термоглавите определят температурата. Ако горелката се справя успешно с изгарянето, не виждам проблем. Относно идеята на пелетен котел, не съм производител и незнам каква е тя, но аз си мисля че е автоматизиране на горенето на твърдо гориво, и еколого съобразност, което и в двата случая е така. Ако мога да намеря на тази цена с удоволствие ще изхвърлям пелника 2, а не 1 път на 10 дни, но намирането им е трудно.
fox_vt - майстор
Имах предвид комфорта откъм човешки труд. Той обикновенно никой не го смята.
gandonov - специалист
Привет на всички,
Доколкото прочетох в тази тема, повечето от вас са доволни от котела макар, че го смятате за средно изпълнение със завишена цена. ;-)
Засега съм се насочил към него, но приемам и всякакви други предложения.

Моля за мнение и съвети относно изграждане на подово отопление.
Накратко, задачата е следната:
  • Нискотемпературно подово отопление. Подово покритие – гранитогрес.
  • Без радиатори! Без възможност за подгряване на вода!
  • Целта е: Максимално опростена инсталация с "ръчно" регулиране на температурата в кръговете.
Ползване през уикенда. През седмицата - системата ще е изключена или ще работи колкото да не замръзне.
Добре изолирана къща. Тухли Porotherm, външна изолация на стени, под и таван, дограма със стъклопакет и К-стъкло. Загубите при поддържане на вътрешни 23⁰C варират в интервала 3-7kW.
Отопляема площ 150 кв.м. разделена на 5 кръга:
  • 1-ви етаж: 50 кв. м. на 2 кръга
  • 2-ви етаж: 100 кв. м. на 3 кръга

Неясните за мен моменти са няколко:
  • В тръбите на подовото трябва да влиза вода загрята до 40-45⁰C, а връщащата се навярно ще бъде с температура 30-35.
    В документацията на котела пише, че температурата на връщащата се вода трябва да е НАД 45⁰C. ... нещо принципно не схващам!?!?
  • Може ли системата да работи без буфер?
  • Как се реализира защита от прегряване (водата да не се загрява над 45⁰C и да циркулира в тръбите)?

Ще съм благодарен за мнения, примери и линк към някаква документация за изграждане на нискотемпературно водно подово отопление.
Приемам и предложения за котли, които да са подходящи в моя случай.
Благодаря предварително.
vrangelov - специалист
Здравей,

Освен темата, която си прочел, прочети и ТАЗИ



Поздрави
нед фев 11, 2018 7:27 pmfox_vt написа:
Тези костилки дето ги коментирате обезсмислят идеята на пелетния котел. И кпд и комфорт не са същите.
viewtopic.php?f=10&t=44543&p=959466&sid ... 4a#p959466
В камина, не в котел.
Биха могли да се горят автоматизирано и в зеленият котел, като обикалянето му ще е по скоро за зареждане и освежаване на погледа, отколкото чистене.
Малко по надолу се виждат и други убавини, на които съм доволен собственик от скоро.
Радвам се, че темата се завърна в челните позиции, че инак скучно.
gandonov - специалист
пон яну 28, 2019 10:53 amvrangelov написа:
Здравей,
Освен темата, която си прочел, прочети и ТАЗИ ...
Чета ... и още не съм й стигнал края. :-)
В нея все обсъждат по-комплицирани схеми (подово + радиатори + бойлер + ...).
Никъде не намирам проста схема само за подово отопление, без радиатори и без бойлер.
... та четенето продължава :-)
шоп - майстор
пон яну 28, 2019 12:53 pmgandonov написа:

Никъде не намирам проста схема само за подово отопление, без радиатори и без бойлер.
... та четенето продължава :-)
Приятно четене!
Ще срешнеш термините трипътен смесителен антикондензен вентил, който ще ти гарантира минималната връщаща температура към котела.

Ще срешнеш и термина смесителен вентил с чиято помощ ще пращаш към подовото 35-40 или на колкото градуса го настроиш.

Успехи!
gandonov - специалист
пон яну 28, 2019 10:01 amgandonov написа:
...
Неясните за мен моменти са няколко:
  • В тръбите на подовото трябва да влиза вода загрята до 40-45⁰C, а връщащата се навярно ще бъде с температура 30-35.
    В документацията на котела пише, че температурата на връщащата се вода трябва да е НАД 45⁰C. ... нещо принципно не схващам!?!?
  • Може ли системата да работи без буфер?
  • Как се реализира защита от прегряване (водата да не се загрява над 45⁰C и да циркулира в тръбите)?
...
На 1-ви и на 3-ти въпрос си отговорих след като видях как работи смесителната група в този клип:


Така, че май остава само въпросът за необходимостта от буфер.
Мисля си, че в моя случай такъв е излишен.

Тема "Пелетен котел Torch, проблеми, настройки и ползване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: