• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Ole4ko - специалист
Здравейте колеги ентусиасти :) Ползвам ел котел правен - два нагревателя от бойлер с помпа за подово отопление (водно) Топли добре, но трудно се управлява. Под управление имам в предвид да се пуска спира когато се достигне нужната температура - от което идват и солените сметки. Говорих с един познат който прави къщи и ми каза, че в момента се отоплява с котле Екотермал 12 киловата и плаща ток - 320-350 лв на месец. Говори за 170 квадрата с постоянни 22 градуса. Хубава външна изолация, дограма и прочие. Четох за тях, но малко. Да попитам за вашите отзиви от ел. котлите като цяло - Екотермал, Галан очаг и тем подобни. Трябва ми нещо с което да топля вода на 28-32 градуса за приемливи месечни суми. За декември и януари сметката за ток ми е 532 лева за 60 квадрата само подово - 4 кръга по 80 метра. изолация 10 см + хубава дограма както изолация под, таван.
Energyx - специалист
Миналата година Костинброд беше тотално разкопан заради централната газификация, която вече е факт-какъв ток те тресе при газ ? :?
mir4oto - специалист
И какъв е проблема да се сложи термостат, който да следи температурата на водата, настроен на 32 градуса например, с хистерезис от 2-3 градуса.
Ole4ko - специалист
С терморегулатори съм, но при забавена циркулация нагревателите работят винаги нон стоп. Относно газта - ту я има, ту я няма.. Не познавам някой който да е изкарал два сезона с нея без да я е махнал. Не ме грабва да идеята да ми спират кранчето през месец или да сменят цената на настроение. Едва ли да е по зле от тока
lubomirlz - специалист
Ole4ko написа:
С терморегулатори съм, но при забавена циркулация нагревателите работят винаги нон стоп.
От това изречение разбирам, че терморегулатора си го сложил на връщащата вода, сложи го на подаването с по-голям хистерезис и двата нагревателя е хубаво да ги щракаш по отделно, за да се регулира температурата по-точно.
Svezar - специалист
Докато ползваш уред който консумира толкова енергия колкото отдава не се надявай на икономия с поставяне на термостат,ако изобщо има такава ще е минимална,затова по-добре инвестирай в някоя термопомпа за да започнеш да пестиш !
Ole4ko - специалист
Трябва ми котел който да топли водата на 28-32 градуса. Мисля, че най удачния начин е нещо на ток... за газ не знам. Относно термопомпите - инвестиция от 15 хил. лева кога ще се избие... за пенсия? :) За това питам който е ползвал котле на ток на даде отзив :) Ясно е, че с нагреватели за 20 лева и терморегулатори за 12 няма да е икономично.
nikolovvd - майстор
Според мен почти половината от тока ти отива като загуби.
При мен работят 2 климатика и 2 конвектора и отопляват 144 кв.м. мезонет.
Поддържат се 22 градуса, когата сме у дома и 20 когато ни няма. Последната сметка (за Декември) е малко под 330 лв., като и двата празника сме били вкъщи. За Ноември под 260лв.
Svezar - специалист
Ole4ko написа:
за 60 квадрата само подово - 4 кръга по 80 метра. изолация 10 см + хубава дограма както изолация под, таван.
Ole4ko написа:
Относно термопомпите - инвестиция от 15 хил. лева кога ще се избие... за пенсия? :).
15 000лв. ще струва ако искаш да топлиш 400-500 квадрата,за твоите 60 квадрата и 5000лв са много а тогава избиването ще е след 4-5 години,трябва да се мисли в перспектива ,ама къде съм тръгнал и аз да препоръчвам такива неща при положение че ползваш самоделка бойлерокотел и просто искаш да я "ъпгрейднеш" :lol:
mir4oto - специалист
При повече желание може да се намери и за около 2 хил. някаква преправена 24-ка. За тези 60 квадрата може би сметката ще е около 120-150 лв
  • 1
  • 2

Тема "ЕЛ. Котли ? ОТЗИВИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: