• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
mir4oto - специалист
Заваряването си е цяла наука, даже имаше цял институт навремето. Интересно, как се измести темата от пробити серпентини, към бойлера на Иванов :-D
ivanovbg - майстор
Еми аз понеже видях, че са заварявали най малко 2 пъти бойлер от неръждавейка и реших да почерпя малко опит и ...

Така и така сме почнали, ами дайте и да разнищим серпентините малко. Мисля си , че не е добре да е гофрирана серпентината. Ей на картинката съм показал какво имам в предвид. Водата ще се търкаля като на лагери върху мини топчести течения и няма да има добър топлообмен. Ще трябва доста по дълга тръба. Или греша :?

Прикачен файл

untitled.JPG
untitled.JPG (25.33 KиБ) Видяна 1492 пъти
mir4oto - специалист
Водата ще се търкаля като на лагери върху мини топчести течения и няма да има добър топлообмен. Ще трябва доста по дълга тръба. Или греша :?
Е, не :shock: :lol: :axe: =D> :lol: :lol: :lol:
Аз мисля да не се обаждам повече. :prayer:

За мен темата беше много полезна и навременна, за да науча, че големите батковци от ЕЛДОМ използвали точно такива тръби за серпентини. Но явно някои хора са решили да градят научна кариера.
шоп - майстор
:axe:
така не се прави научна кариера. Водата общо взето обтича гофрираната ламарина ламинарно и гофрата не пречи, а даже помага, защото увеличава площа на топлообмена.


За два часа преправям неръждаем бойлер от старият модел с кръгъл фланец. Над 10 бойлера на приятели съм направил по този начин.

Стругар ми е направил специални неръждаеми нипели 1/2. Демонтирам фланеца, разпробивам 2 отвора за под нипелите, монтирам ги с клингеритови гарнитури и гайки ( пак неръждаеми от стругара) нахвърлям 5-6 метра неръждаемо гофре във водосъдържателя и монтирам фланеца.

Всичко това става без нито една заварка. Разбира се нипелите могат да бъдат и заварени дори с обикновен електрод. Заварката остава черна, но фланеца е дебел 4-5 мм и заварката пак ще ни надживее.
krasi92 - майстор
Иванов май се изтакова на метеното.
Andri01 - майстор
"...Така и така сме почнали, ами дайте и да разнищим серпентините малко. Мисля си , че не е добре да е гофрирана серпентината. Ей на картинката съм показал какво имам в предвид. Водата ще се търкаля като на лагери върху мини топчести течения и няма да има добър топлообмен. Ще трябва доста по дълга тръба. Или греша :?[/quote]
Аз съм с бойлер на Елдом,неръждаем и гофрирана серпентина. До преди малко се чудах от къде идва този шум,като "търкалящи се топчета" в банята!? Уффф,вече ще знам ! Успокоих се,че....не съм мръднал/ е,не съвсем де/ :? :prayer:
ivanovbg - майстор
krasi92 написа:
Иванов май се изтакова на метеното.
Май ти си нямаш хабер от понятие :-D Имаше в едно предаване на ловците на митове един експеримент за това как харчи повече пикапа - с отворен или с затворен капак на багажника и там бяха обяснили точно ефекта на завихряне. Ако намериш един пикап накъсай хартийки в багажника и виж дали ще излетят като тръгнеш. Та въздържай се от некомпетентни мнения.
Andri01 - майстор
Серпентината е навита и поставена напречно на потока на водата,който е на горе! Второ-скороста на обтичане е мноого по-малка ,от въздушната струя на колата! И трето-плътноста на водата е в пъти по-голяма ,от тази на въздуха!
П.С. : Това "търкаляне" на ниво атоми ли е,или на молекулярно ниво? :?
krasi92 - майстор
Иванов-като мълчиш изглеждаш по интелигентно-не мислиш ли.Опс май мисленето не ти е силна страна-търкаляща се вода ха ха ха -май е време да си пометеш натакованото.
stamenov1 - специалист
Не случайно в тръбичките на автомобилните радиатори има спирали (турбулатори) които да разбъркват водата за по-добър топло обмен. Същото се слага и в серпентините на някой бойлери.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 12

Тема "Язви по медна серпантина -Защо ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: