• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
borkata99 - специалист
Амииииии, аз не мога да кажа, въпреки че ги ползвам. :?
Когато минах на пелети, четох бая и видях че ги слагат и пишеха че имало ефект и полза.
По онова време и аз реших барабар Петко с мъжете, малкия си го направих сам, големия един приятел от Русе /според него имали ефект, вярвам му и те така.
От самото начало с пелетите ги ползвам, има клипчета, гледалисте ги........сложих си и темрометър в кюнеца. Виж там даде ефект. Тем. на газовете ми се струва бая по-надоло.
Сега .....при мене в тоя режин на ползване ми показва термометъра в кюнеца max. 90-100 гр. Ако карам на 1-ва степен /7 kW/ ми попказва 50-70 градуса. Кюнеца го пипам спокойно с ръка...и кво от това?! :roll: :wink:
Доколкото знам това са много ниски температури и не било хубаво - образувало се конденз. Така казват, ама аз така си карам, добре работи системата и вече гледам на бъзикам нищо.
Според мен, имате мерак и няма лошо - направете, сложете и двата турболатора и след един-два сезона ще може да кажете, ще имате наблюдения "с" и "без".
Но бъдете готови за повечко пепел, аз всеки месец си чистя котлето и двата турболатора са много задръстени - така че със сигурност мога да кажа само че събират повечко пепел :lol:
stefaki98 - помощник
То и аз целия котел го чистя всяка седмица защото се събира доста пепел по турболатора, но въпросът беше в ефекта от него. Щом не се отразява на разхода на гориво, значи няма смисъл от поставянето на втори такъв. Нали целта е така да си оптимизираме системите, че с най-малко разходи да топлим повече. :lol:
вт дек 11, 2018 11:10 amstefaki98 написа:
То и аз целия котел го чистя всяка седмица защото се събира доста пепел по турболатора, но въпросът беше в ефекта от него. Щом не се отразява на разхода на гориво, значи няма смисъл от поставянето на втори такъв. Нали целта е така да си оптимизираме системите, че с най-малко разходи да топлим повече. :lol:
Стефаки, няма как, свалиш ли температурата в комина, да не намалее разхода.
Друг е въпроса с негативните последици от прекомерно ниска температура в комина.
При лоша тяга на комина, още повече ще влошат положението.
stefaki98 - помощник
вт дек 11, 2018 11:29 amТрифон П.Трифонов написа:
вт дек 11, 2018 11:10 amstefaki98 написа:
То и аз целия котел го чистя всяка седмица защото се събира доста пепел по турболатора, но въпросът беше в ефекта от него. Щом не се отразява на разхода на гориво, значи няма смисъл от поставянето на втори такъв. Нали целта е така да си оптимизираме системите, че с най-малко разходи да топлим повече. :lol:
Стефаки, няма как, свалиш ли температурата в комина, да не намалее разхода.
Друг е въпроса с негативните последици от прекомерно ниска температура в комина.
При лоша тяга на комина, още повече ще влошат положението.
А какво ще кажеш за трите тухлички, които се намират фабрично между първи и втори ход....те не вършат ли същата работа? :?
вт дек 11, 2018 1:41 pmstefaki98 написа:
...
А какво ще кажеш за трите тухлички, които се намират фабрично между първи и втори ход....те не вършат ли същата работа? :?
Добре де, съгласен съм, същата работа вършат.
Знам, че на по малките Бошове, заводски си идват с турболатори. Моя няма.
Повечето са за въглища и дърва, има и два големи 32ка и 45ца за дърва и въглища.
Моя е 27 киловата за въглища и няма турболатори, но има 4 тухлички, в първия ход.
Като си напрая железата, маам туйлите и туй то. Пробам тъй, пробам инак и както ми ареса.
Рецепти не моа да пиша. Изявяваш са в ТНТМ сферата и туйто.
stefaki98 - помощник
вт дек 11, 2018 2:08 pmТрифон П.Трифонов написа:
вт дек 11, 2018 1:41 pmstefaki98 написа:
...
А какво ще кажеш за трите тухлички, които се намират фабрично между първи и втори ход....те не вършат ли същата работа? :?
Добре де, съгласен съм, същата работа вършат.
Знам, че на по малките Бошове, заводски си идват с турболатори. Моя няма.
Повечето са за въглища и дърва, има и два големи 32ка и 45ца за дърва и въглища.
Моя е 27 киловата за въглища и няма турболатори, но има 4 тухлички, в първия ход.
Като си напрая железата, маам туйлите и туй то. Пробам тъй, пробам инак и както ми ареса.
Рецепти не моа да пиша. Изявяваш са в ТНТМ сферата и туйто.
Извинявам се ако съм те засегнал по някакъв начин с моите въпроси! Просто питам Вас по-знаещите за възможните варианти за оптимизиране на системата котел-горелка, тъй като на този етап аз също съм на принципа проба-грешка и бих желал да избегна грешките, които Вие някога сте допуснали защото пътя по който съм тръгнал в момента сте го извървяли отдавна и имате опит.
Последна промяна от stefaki98 на вт дек 11, 2018 2:24 pm, променено общо 1 път.
filmatoplo - майстор
Няма грешка -намери клипа на Борката в ютуб -там ги има турболаторите .
вт дек 11, 2018 2:18 pmstefaki98 написа:
...
Извинявам се ако съм те засегнал по някакъв начин с моите въпроси! Просто питам Вас по-знаещите за възможните варианти за оптимизиране на системата котел-горелка, тъй като на този етап аз също съм на принципа проба-грешка и бих желал да избегна грешките, които Вие някога сте допуснали защото пътя по който съм тръгнал в момента сте го извървяли отдавна и имате опит.
Бе Стиви, как да си ма засегнал?!! Опитвай разни начини, искам да кажа. Моя инсталатор е с котел, като твоя и като си купувах горелката каза, че не е удачно да го правя 5 ходов.
Е, направих го и съм доволен. Моя Бош е малко по голям. Мързелив съм, та трета година не съм си направил още железа, ама оня ден си купих електрожен и като свърша с парното, ги мятам. Грейкото и без 5 хода е супер-дупер, ама и ние няма да изоставаме я.
Имай предвид указанията на Бош! Турболаторите да се поставят при яко минусови температури навън.
Няма точна и общовалидна рецепта.
Ти си.
stefaki98 - помощник
То е ясно, че ще направя турболатор на първия ход, но не знам само това което се явява като бункер какво да го правя....нещо много празно ми стои, а около него пак има водна риза и си мисля, че е добре и там да се понагрява водичката....как мислите? :?
вт дек 11, 2018 3:00 pmstefaki98 написа:
То е ясно, че ще направя турболатор на първия ход, но не знам само това което се явява като бункер какво да го правя....нещо много празно ми стои, а около него пак има водна риза и си мисля, че е добре и там да се понагрява водичката....как мислите? :?
Ееее, Стив, звънни на 0888 585 289! Нали писах за 5 хода.... Пък после се сърдите, че някой ви кастри. Ми не четете, а искате наготово. Аз как можех да чета?!!!
Някой може ли да намери моя тема, дето да съм питал нещо?!!!! А!!??!!!
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26

Тема "Котел дакон 24 горелка GP 20" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: