• 1
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 79
  • 124
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Да мериш колко подава шнека за степените както работи горелката ,вадиш преди това маркуча от горелката и събираш пелетите в торба за 6 минути ,през това време пускаш по някой друг пелет в тръбата да не угасне горелката .Получения сбор умножаваш по 10 за да се получи колко пуска за 60 минути .тоест за 1 час , калоричността на дървестните пелети реална усвоена е около 4,5-4,7 киловата от 1 кг нищо че пише 5,2 :) Има и др начин с формули ,ама практиката е по сигурна . :wink:
пон мар 25, 2019 1:44 pmfilmatoplo написа:
Да мериш колко подава шнека за степените както работи горелката ,вадиш преди това маркуча от горелката и събираш пелетите в торба за 6 минути ,през това време пускаш по някой друг пелет в тръбата да не угасне горелката .Получения сбор умножаваш по 10 за да се получи колко пуска за 60 минути .тоест за 1 час , калоричността на дървестните пелети реална усвоена е около 4,5-4,7 киловата от 1 кг нищо че пише 5,2 :) Има и др начин с формули ,ама практиката е по сигурна . :wink:
Благодаря,намерих и формулата.
zaksofon - специалист
Привет Натурелци! От сума ти време се каня да си бодна едно умно управление на котела и миналата седмица взех та се амбицирах и си го боднах :) Ъхъ, тъй де... Много готино, до тук... Захванах се да чета от началото тая дълга тема, но за всеки случай, реших и да поизмекярствам и да попитам без да чета всичко... Слагал ли е някой Натурела (последния модел джаджа с цветен дисплей), на реторна горелка? Ако не, значи ще съм първия. Котела ми е Емташ, EKYS/30, четириходов, 35 кВ, гориво въглища, система с две помпи (БГВ и радиаторна), капацитет на шнека (въглища) - 87 кг/час. Ако някой посъветва нещо - добре дошло. Аз продължавам да чета междувременно...Но ще ви следя, да знаете...дали пишете... Благодаря!
maistora1965 - специалист
Той дисплея е само за красота напиши модела който си взел и как познава пламъка с фотоклетка или по темп.на димните газове.
phantom_ - специалист
нед апр 14, 2019 11:55 pmzaksofon написа:
Привет Натурелци! От сума ти време се каня да си бодна едно умно управление на котела и миналата седмица взех та се амбицирах и си го боднах :) Ъхъ, тъй де... Много готино, до тук... Захванах се да чета от началото тая дълга тема, но за всеки случай, реших и да поизмекярствам и да попитам без да чета всичко... Слагал ли е някой Натурела (последния модел джаджа с цветен дисплей), на реторна горелка? Ако не, значи ще съм първия. Котела ми е Емташ, EKYS/30, четириходов, 35 кВ, гориво въглища, система с две помпи (БГВ и радиаторна), капацитет на шнека (въглища) - 87 кг/час. Ако някой посъветва нещо - добре дошло. Аз продължавам да чета междувременно...Но ще ви следя, да знаете...дали пишете... Благодаря!
Няма да имаш проблем, освен че подържането на огъня е максимум 2ч...
zaksofon - специалист
пон апр 15, 2019 6:27 pmmaistora1965 написа:
Той дисплея е само за красота напиши модела който си взел и как познава пламъка с фотоклетка или по темп.на димните газове.
Да, прав си! Значи NPBC V4C с Wi Fi модул (който още не съм подкарал, че няма време). Огъня се разпознава от високотемпературен датчик на димните газове.
Страхотно се държи за сега джаджата и почти оправда очакванията ми, ще ги оправдае напълно, като свържа и модулчето за отдалечен достъп.
Беше ми писнало, да пощя въглищата от пепелта в пепелника, защото оригиналния контролер не разпознава огън и си продължава да подава гориво, независимо от всичко друго. А сега - друга работаааа. Натурелата прави два опита, решава, че няма да стане и спре, много удобно. Друго, което ми харесва е, че управлява две помпи (както е при мен). Все още, БГВ-то си е на диференциален термостат, но може би ще прехвърля и тази работа на Натурелата за следващия сезон (а може би и не...). Тъй като бойлера се топли и от два слънчеви колектора, и това, че котела ще ми го загрява по график, ще лиши колекторите от полезност (особено през преходните сезони) . Искам да кажа, нали ако в "управление на помпи" задам "отопление +БГВ", котела ще загрее бойлера до желаната температура и ще се стреми да я поддържа (което означава, че котела ще се пали и САМО за бойлера, ако се налага)? Ей туй е хубаво, но и не е, когато има възможност да се използва и Слънцето, щото там нещата стават мааалко по-бавно. Аз до февруари бях с един панел само (Сънсистем 2,15м2 и 120 литра БГВ), но реших, че никаква не я върши и си сложих втори. Ми че аз февруари имах 50 градуса в слънчев ден, само от колекторите... Проблем ще има с прегряване през лятото, може би, но съм измислил и за там една щура схема.
Може би, ще си монтирам и запалка за следващия сезон, но още се кумя, дали ще пали въглища, щото за сега са ми най-на сърце. Четох за някакви керамични - японски, които вдигали 1100 градуса, дали ще пали кюмюра, а?
Това, че поддържа огъня за максимум два часа, не е никакъв проблем, защото котела се пуска и спира от стаен термостат. Демек (това е една моя любима Българска дума), аз искам да работи на старт/стоп режим (така беше и с оригиналния си контролер). С доста хора говорихме, че за такъв котел било по-добре да работи постоянно и поддържа постоянна (висока) температура в котела, а стайния да вкл/изкл помпата само, но не мисля че това е много добра идея за преходните сезони, когато през деня навън е 20 градуса а през нощта 2 градуса. За какво ми е да бичи цял ден на халос? Такава е логиката на полския Тимел (по подходящ за реторна горелка), но не може да работи на старт/стоп и за това не го и взех.
Абе, определено си заслужава всичките 300 лв джаджата,но трябва още да си играя с настройките.
transportna - специалист
Как така ще поддържа огъня само 2 часа, ами после какво се случва, ако трябва да работи още да речем 3 часа?
zaksofon - специалист
вт апр 16, 2019 9:45 amtransportna написа:
Как така ще поддържа огъня само 2 часа, ами после какво се случва, ако трябва да работи още да речем 3 часа?
Ами, а де, така казва един колега преди мен. Аз мисля, че поддържа огън, докато не му бъде казано да спре, например от стаен термостат...
Валтер Желязков - специалист
Не съм чел инструкцията, но сигурно поддържа 2 часа горене на минимална мощност, след което минава в standby режим.
filmatoplo - майстор
:? Има време за настройка колко да седи в Изчакване ,май беше макс 120 минути ,има и един друг режим Пауър ли беше -та чрез него май можеше да се залъгва .
  • 1
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 79
  • 124

Тема "НАТУРЕЛА" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: