• 1
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон юни 28, 2021 2:05 pmzuzo написа:
Може ли вакумните тръби да се сложат хоризонтално а не вертикално ?
Може само ако са U-tipe, но не вярвам да питаш за такива :)
шоп - майстор
пон юни 28, 2021 7:43 pmLazarGanev написа:


Може само ако са U-tipe, но не вярвам да питаш за такива :)
В интерес на истината в хоризонтално положение може да работи и вакуумен колектор тип: "мокра тръба" и всеки въздушен колектор, но не го препоръчвам заради задържането на сняг по тръбите.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз "мокра тръба" нито съм монтирал, нито ще монтирам някога, нито пък съм виждал някъде монтирана :cool: . Пък през последните години и сняг не съм виждал :-D . От вакуумните 95%, че и повече са "heat pipe""
шоп - майстор
ср юни 30, 2021 9:25 pmLazarGanev написа:
Аз "мокра тръба" нито съм монтирал, нито ще монтирам някога, нито пък съм виждал някъде монтирана :cool: . Пък през последните години и сняг не съм виждал :-D . От вакуумните 95%, че и повече са "heat pipe""
https://kitengineering.com/71130/items/ ... mId/105481
Ето ти един типичена соларна система с вакуумни тръби тип мокра тръба и хоризонтални тръби.
Иначе за мен мократа тръба е най-ефективната соларна система измислена досега. Без налягане са от типа термосифон без налягане, а с налягане са термосифон + серпентина.
Просто и надежно, няма помпа, няма пропилен гликол, няма предпазни клапани, няма контролери. Разбира се идеална систма няма и тези си имат недостатъци.

Всеки трябва да види своята конкретика и да избере вида система.
LazarGanev - "Велик майстор"
Благодаря! Като казах, че не съм монтирал и нямам намерение да монтирам, не означава, че не знам какво значи "мокра тръба". Напротив, точно за това мисля така. За Кипър, Малта и по-на юг може да е добра, за България - не :wink:
За отопление или за БГВ?
Щото за отопление, каквото и неземно ефективно да е, дето въпроса е за хоризонтално поставено...
За моженето- може, но какво ще вземе и колко ще стопли?
шоп - майстор
ср юни 30, 2021 9:59 pmLazarGanev написа:
Като казах, че не съм монтирал и нямам намерение да монтирам, не означава, че не знам какво значи "мокра тръба". Напротив, точно за това мисля така. За Кипър, Малта и по-на юг може да е добра, за България - не :wink:
Едно е да знаете-другото е да сте монтирали и да имате реален опит и сравение между видовете системи!
Аз съм си монтирал у нас и в приятели доста плоски медни селективни колектори с призматични стъкла с по 2,4м2 площ и доста колектора тип мокра полуизточваща се тръба. Сложил съм топломери, водомери, термометри...водя си статистика и знам, че за Бг по-ефективно от мократа тъба няма .

Ако бях дори и 1% убеден в преимуществото на плоските панели- нямаще да си купя още 13 колектора тип мокра тръба за отопление през предстоящата зимата 2021-2022г.
LazarGanev - "Велик майстор"
Освен да пожелая успех, друго не мога да сторя. Освен, че нямам опит с мокри тръби, признавам, че също не съм монтирал нафтови и газови горелки на чугунени котли, трябва ли да се притеснявам, че нямам такъв опит? Трябва ли да правя опитни постановки с монтирани разходомери, топломери, водомери, за да проверявам кое е по-ефективно - чугунен котел с газова горелка или кондензен газов котел? :cool:
zuzo - помощник
ср юни 30, 2021 7:57 pmшоп написа:
пон юни 28, 2021 7:43 pmLazarGanev написа:


Може само ако са U-tipe, но не вярвам да питаш за такива :)
В интерес на истината в хоризонтално положение може да работи и вакуумен колектор тип: "мокра тръба" и всеки въздушен колектор, но не го препоръчвам заради задържането на сняг по тръбите.

Имам тераса на апатрамент 7 метра дълга и си мисля дали не мога да сложа тръбите хоризонтално за отоплене с въздух . Не съм в час с вакумните тръби , но съм технически грамотен и мога сам да си изработя конструкцията . Терасата е южна и огрята от слънце цял ден . Според мен няма да е проблем снегът защото може да се почиства .
Дайте някакви идеи , терасата е 7 метра дълга парапрта е 1 метър висок .
И още един въпрос ако може , ако ги сложа вертикални , може ли да са без наклон и какво трябва да е разстоянието между тръбите . Станаха бая въпроси , но .... извинявам се .
шоп - майстор
Няма проблем ако са вертикално монтирани тръбите ъгъла на монтаж да е 90 гр спямо земята, но масово тръбите на пазара са 1500 и 1800мм дълги. Не стават за парапет. Срещал съм и 800мм тръби точно за балкон, но не бяха никак евтини.

Щом чистенето от сняг не е проблем, може да монтираш тръбите хоризонтално. При диаметър на тръбата 58мм междуцентровото е 80мм.

При 7м тераса може да монтираш два хоризонтални двустранни колектора с тръби дълги 1500мм и ще оползотвориш максимално площа.
  • 1
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49

Тема "Въздушно слънчево отопление с вакумни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: