• 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 49
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Ivaylo Popov - напреднал
Още едно питане, термодатчиците / до колкото знам трябва да са два/ един в бойлера и един при топлообменника,трябва ли датчиците да са в контакт с флуида или може да са просто допрени до топлообменника и тялото на бойлера,въобще къде трябва да са?

Прикачен файл

Untitled.jpg
шоп - майстор
Най-точно мери датчик монтиран в потопена гилза. Аз монтирам само така.

Ако обаче и двата датчика са монтирани външно контактно, плътно с малко термо паста и задължително външно изолирани ще работят коректно.

Една лента от тънка медна ламаринка, плътно намотана върху датчиците+термопаста+изолация= качествено измерване.
Ivaylo Popov - напреднал
съб сеп 28, 2019 3:02 pmшоп написа:
Най-точно мери датчик монтиран в потопена гилза. Аз монтирам само така.

Ако обаче и двата датчика са монтирани външно контактно, плътно с малко термо паста и задължително външно изолирани ще работят коректно.

Една лента от тънка медна ламаринка, плътно намотана върху датчиците+термопаста+изолация= качествено измерване.
Благодаря за съвета!
Един ден се занимавах с тази кутия за топлообменника,стана доста обемиста 50/60 см и h-25см.
Вата за камини 3см+5 см фибран на страните и капа, вече съжалявам,че не монтирах топообменника по диагонал,обемът на кутията ще е 2 пъти по-малък.Май ще правя нова.

Прикачен файл

5.jpg
5.jpg (50.07 KиБ) Видяна 1549 пъти

Прикачен файл

4.jpg
4.jpg (79.11 KиБ) Видяна 1549 пъти

Прикачен файл

3.jpg
3.jpg (77.56 KиБ) Видяна 1549 пъти

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (79.11 KиБ) Видяна 1549 пъти

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (96.56 KиБ) Видяна 1549 пъти
Ivaylo Popov - напреднал
снимки

Прикачен файл

7.jpg
7.jpg (96.31 KиБ) Видяна 1548 пъти

Прикачен файл

6.jpg
6.jpg (81.96 KиБ) Видяна 1548 пъти

Прикачен файл

5.jpg
5.jpg (50.07 KиБ) Видяна 1548 пъти
шоп - майстор
Толкова ли е проблем мястото? Хубава кутия се е получила, жалко е да я разваляш.
Ivaylo Popov - напреднал
вт окт 01, 2019 6:26 amшоп написа:
Толкова ли е проблем мястото? Хубава кутия се е получила, жалко е да я разваляш.
Мястото не е проблем,просто мисля,че ако е наполовина по-малка кутията ще има доста по-малко топлопоглъщане.
И монтажа на топлообменника по-диагонал би било по-ефективно, тръбата която го обдухва е ф110 и монтирана централно срещу топлообменника би трябвало да обдухва само част от топлообменника. И монтиран по-диагонал топлообменника би бил обдухван на по-голяма площ.Това са моите размисли.:))))

Прикачен файл

1b.jpg
1b.jpg (95.77 KиБ) Видяна 1458 пъти

Прикачен файл

1a.jpg
1a.jpg (94.83 KиБ) Видяна 1458 пъти
шоп - майстор
По принцип мислиш логично.
Аз лично не бих преправял кутия, защото в тази си вложил много мерак и труд.

Може да монтираш един дефлектор между изхода на нагнетателния въздуховод и топлообменника и проблема с равномерния поток е решен.
Ако се замислиш всички автомобилни радиатори са голями и правоъгълни, пък се обдухват само от 1-2 вентилатора.

Сложи си една защита на бойлера по максимална температура, че когато вентилатора задуха 120 градуса да не стане случайно прегряване.

Аз миналата година имах такъв случай. При 90 гр в бойлера защитата спря вентилатора.
Hursa - майстор
Мисля, че може да се оптимизира - за монтирането по диагонал и сте прав. Но от снимките не мога да разбера - има ли пространство между рамката на топлообменика и стената на кутията от страната на тръбите му на вход и изход. Как ще е ориентирана кутията. Входа за въздуха е срещу "питата" на топлообменика? Изхода необходимо ли е да е на 90 градуса?
шоп - майстор
@Hursa,
много точни и конструктивни въпроси задавате!

Преди години имаше един колега "ivanow bg" надавам се да е жив и здрав, та с неговите въпроси и спорове, но все пак конструктивни и обосновани спорове, аз лично достигнах до направата на една работеща система.

Във вашият ред на мисли може нагнетателната тръба да се монтира перпендикулярно на топлообменника.

Това за много хора претеснени от към място е мнооого удачен вариант.
Hursa - майстор
ср окт 02, 2019 10:38 amIvaylo Popov написа:
...просто мисля,че ако е наполовина по-малка кутията ще има доста по-малко топлопоглъщане.
Не е коректно да се каже така.
От стените на кутията с по-малка повърхност ще имаме по-малко разсейване на топлина (топлозагуби) при една и съща топлоизолация. (Затова и формата има значение - при паралелепипед със зададен обем минимални топлозагуби ще има от куб. Но при еднакъв обем минимални ще са загубите от кълбо. Имат съществено значение и други фактори.)
Но не това е толкова важно в случая, тези загуби ще бъдат относително малки дори при не оптимални размери на кутията (особено с тази изолация, която сте решили да поставите). По-важно е, според мен, да преценим как да имате най-ефективно използване на топлообменика.
  • 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 49

Тема "Въздушно слънчево отопление с вакумни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: