• 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 49
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Ivaylo Popov - напреднал
пет сеп 20, 2019 2:59 pmшоп написа:
Браво!
Направо можеш да направиш серия и да ги продаваш. Като сложиш и топлообменнник и имаш и 120 литра вода ще си супер доволен.
Благодаря за добрите думи!
Днес исках да поръчм топлообменника да мога да го мотирам през почивните дни но нямало налични.
Спрях се на 400/200мм двуредов, че цената е по-приемлива.
Само незнам каква помпа и каква електроника ще ми трябват.
С железата се справям, тоците са ми доста неясни:))))
Поздрави!!!
шоп - майстор
Логично е , че има вентилатор за 50-70 лева и терморегулатор за 15 лв.... това е лесното.

Интересното е системата да се надгради да топли и бойлер 120 л. както иска @Ivaylo Popov

Той се е насочил правилно към въздушноводен топлообменник. Кощунство е да имаме 6 месеца в годината 100м3/ч дебит топъл въздух с температура до 120 градуса и да не го оползотворим.

И един съвет от мен ако позволите.
При положение, че системата е над покрива е по-удачно колектора да е до керемидите и затворения край на вакуумните тръби да стърчи към небесата. Така въздуховодите са с минимална дължина ( буквално 50 см) загубите минимални, разходите за въздуховоди и изолация също.

Демек колектора прави челна стойка
Красиво, прибрано енергомично.
шоп - майстор
пет сеп 20, 2019 8:17 pmIvaylo Popov написа:


Спрях се на 400/200мм двуредов, че цената е по-приемлива.
Само незнам каква помпа и каква електроника ще ми трябват.
С железата се справям, тоците са ми доста неясни:))))
Помпата е най-лесна
Всяка енергоефективна помпа 25/4 с разход 5 чата на ел енергия ще ти свърши работа

Лошо е, че няма налични топлообменници. Свикнал съм на българските търговци. По каталог имат всичко и като решиш да купиш-НЯМА

Относно терморегулатора.... всеки диференциален терморегулатор ще ти свърши работа
Ivaylo Popov - напреднал
пет сеп 20, 2019 8:24 pmшоп написа:
Логично е , че има вентилатор за 50-70 лева и терморегулатор за 15 лв.... това е лесното.

Интересното е системата да се надгради да топли и бойлер 120 л. както иска @Ivaylo Popov

Той се е насочил правилно към въздушноводен топлообменник. Кощунство е да имаме 6 месеца в годината 100м3/ч дебит топъл въздух с температура до 120 градуса и да не го оползотворим.

И един съвет от мен ако позволите.
При положение, че системата е над покрива е по-удачно колектора да е до керемидите и затворения край на вакуумните тръби да стърчи към небесата. Така въздуховодите са с минимална дължина ( буквално 50 см) загубите минимални, разходите за въздуховоди и изолация също.

Демек колектора прави челна стойка
Красиво, прибрано енергомично.
Благодаря за съвета!
Как само човек пропуска малките неща...:))))
Ivaylo Popov - напреднал
Моля за съвет,
как да монтирам топлообменника?
Виждам ,че колегата Шоп е монтирал по-диагонал.

Прикачен файл

Untitled-2 copy.jpg
Untitled-2 copy.jpg (41.7 KиБ) Видяна 1527 пъти

Прикачен файл

Untitled-1 copy.jpg
Untitled-1 copy.jpg (48.17 KиБ) Видяна 1527 пъти
Ivaylo Popov - напреднал
Пристигна и топлообменника:)

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (82.55 KиБ) Видяна 1514 пъти

Прикачен файл

1.jpg
шоп - майстор
Според мястото и както ти е най-технологично така го монтирай. При мен бяха два радиатора и бях ограничен от към дълбочина на кутията та затова и такъв монтаж.
Ivaylo Popov - напреднал
пет сеп 27, 2019 11:17 amшоп написа:
Според мястото и както ти е най-технологично така го монтирай. При мен бяха два радиатора и бях ограничен от към дълбочина на кутията та затова и такъв монтаж.
Благодаря ,
помислих,че когато е монтиран по-диагонал потока въздух се блъска в ламелите и така се забавя леко и да е по-ефективно-такава някаква я мислех:))))
Монтирам както ми е по-удобно .
Hursa - майстор
Мисля, че първия вариант е за предпочитане. Иначе ще влошите обтичането на оребрението.
Ivaylo Popov - напреднал
пет сеп 27, 2019 12:43 pmHursa написа:
Мисля, че първия вариант е за предпочитане. Иначе ще влошите обтичането на оребрението.
Благодаря за съвета!:)
  • 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 49

Тема "Въздушно слънчево отопление с вакумни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: