• 1
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hursa - майстор
Системата е "затворена" до колкото разбирам - въздуховод отвежда въздуха от помещението до колектора и се връща отново подгрят? Мисля, че в такъв случай е по-добре заборника да е ниско, както и входящия. Иначе има възможност част от въздуха в помещението да остане частично изключен от циркулацията. Да се образуват така наречени "застойни" зони за въздуха около пода и там да бъде относително по-хладно. Особено, ако има прегради и мебели. Но по възможност въздухозаборния и подаващия отвор да са възможно по отдалечени един от друг или евентуално преграда между двата (мебел например).
(Отвора горе може да се използва за рекуператор, ако ще правите и такъв :))
пс Това помещение само от колектора ли ще се отоплява?
Ivaylo Popov - напреднал
ср окт 09, 2019 12:30 pmHursa написа:
Системата е "затворена" до колкото разбирам - въздуховод отвежда въздуха от помещението до колектора и се връща отново подгрят? Мисля, че в такъв случай е по-добре заборника да е ниско, както и входящия. Иначе има възможност част от въздуха в помещението да остане частично изключен от циркулацията. Да се образуват така наречени "застойни" зони за въздуха около пода и там да бъде относително по-хладно. Особено, ако има прегради и мебели. Но по възможност въздухозаборния и подаващия отвор да са възможно по отдалечени един от друг или евентуално преграда между двата (мебел например).
(Отвора горе може да се използва за рекуператор, ако ще правите и такъв :))
пс Това помещение само от колектора ли ще се отоплява?
Да,"Затворена" е системата,въздуховод отвежда въздуха от помещението до колектора и се връща отново подгрят.
Помещението няма да е обитаемо постоянно ,идеята ми е когато щорите са спуснати и няма присъствие да постъпва малко топло когато е възможно през студените месеци.
Ivaylo Popov - напреднал
Моята идея е да засмуква издигналия се топъл въздух от тавана да го дозагрява и връща обратно в помещението ниско до пода.
Явно и тук ще се правят промени:))))
Hursa - майстор
Но топлия въздух ще се издига горе и от там системата ще го засмуква отново. Той ще се смесва и ще увлича по хладния въздух долу. Но в по-отделените части на помещението, например от другата страна на леглото в случая, до колкото мога да преценя, по-хладния въздух ще се задържа до голяма степен. А така пода и заобикалящите го предмети в тази част ще останат по-хладни. Ако системата тегли от въздуха ниско долу - постепенно ще загрее целия въздух в помещението (а така и телата, стените, пода). Постепенно ще изтегли и загрее въздуха дори от отдалечените и по-застойни зони - този въздух от там, като по-хладен, така да се каже ще "изтече" и ще се "разстели" по пода, заемайки мястото на изтегления и затоплен от системата въздух, а така въздухозаборника ще го поеме и ще го прекара през колектора. Според мен, така топлината по помещението, както и по-височината му, ще бъде по-равномерно разпределена. Ще се ускори и облекчи затоплянето, като цяло, на помещението.
Ivaylo Popov - напреднал
ср окт 09, 2019 7:42 pmHursa написа:
Но топлия въздух ще се издига горе и от там системата ще го засмуква отново. Той ще се смесва и ще увлича по хладния въздух долу. Но в по-отделените части на помещението, например от другата страна на леглото в случая, до колкото мога да преценя, по-хладния въздух ще се задържа до голяма степен. А така пода и заобикалящите го предмети в тази част ще останат по-хладни. Ако системата тегли от въздуха ниско долу - постепенно ще загрее целия въздух в помещението (а така и телата, стените, пода). Постепенно ще изтегли и загрее въздуха дори от отдалечените и по-застойни зони - този въздух от там, като по-хладен, така да се каже ще "изтече" и ще се "разстели" по пода, заемайки мястото на изтегления и затоплен от системата въздух, а така въздухозаборника ще го поеме и ще го прекара през колектора. Според мен, така топлината по помещението, както и по-височината му, ще бъде по-равномерно разпределена. Ще се ускори и облекчи затоплянето, като цяло, на помещението.
Благодаря за точно и ясно обяснение на ситуацията!:)
Като вариант и възможност виждам под леглото в далечния край системат да сасмуква въздух, в коридочето от тавана да спусна външна алуминиева тръба до пода където ще постъпва горещ въздух.

Прикачен файл

2 copy.jpg
2 copy.jpg (47.02 KиБ) Видяна 1881 пъти

Прикачен файл

3 copy.jpg
3 copy.jpg (64.96 KиБ) Видяна 1881 пъти
Ivaylo Popov - напреднал
И друг вариант,да спусна външна алуминиева тръба до пода от вече съществуващото място за засмуквана на въздух.

Прикачен файл

3a.jpg
3a.jpg (62.43 KиБ) Видяна 1881 пъти
Evgeniy - майстор
ср окт 09, 2019 2:05 pmIvaylo Popov написа:
Моята идея е да засмуква издигналия се топъл въздух от тавана да го дозагрява и връща обратно в помещението ниско до пода.
Явно и тук ще се правят промени:))))
И моята идея беше такава и се оказа тотална грешка!

Класическият вариант е да засмуква от ниско, да влиза под твана и едни пеперудени самозатварящи се клапи да го насочват надолу.

Та защо е грешка - защото нощният ход на потока съвпада с дневния ход и тогава охлденият студен въздух с лекота се връща ниско долу, зашото топлият таванен го избутва. И така нощем колектора охлада помещението.
Наложи се да сложа електрическа клапа да затваря потока.
nfsto - напреднал
Здравейте!
При мен засмуква от ниско долу и вкарва горещия въздух от горе. Няма студени зони в стаята дори пода се загрява при продължително слънцегреене.
Успех!
шоп - майстор
чет окт 10, 2019 9:10 amnfsto написа:
Здравейте!
При мен засмуква от ниско долу и вкарва горещия въздух от горе. Няма студени зони в стаята дори пода се загрява при продължително слънцегреене.
Успех!
И при мен е така. Логиката ми е следната: за да работи най-ефективно колектора е нужно да му се подава най-студения въздух от помещението.
Hursa - майстор
ср окт 09, 2019 9:06 pmIvaylo Popov написа:
И друг вариант,да спусна външна алуминиева тръба до пода от вече съществуващото място за засмуквана на въздух.
Ако може да се реализира, така че да изглежда добре, може би този вариант е по-добър. При първия ще греете и коридора, а най-вече - топлия въздух ще постъпва първо там (и относително ще е по-топъл коридора, за сметка на помещението) - ще е достатъчна ли мощността на колектора.
(Дали ще може да се "обърне" потока - за първия вариант? Ще е добре (според мен) да подавате топлия въздух близо до прозорците, а вие имате остъкления на две съседни стени - и в този ъгъл ще има относително по-големи топлинни загуби. За по-добър комфорт, там ще трябва да постъпва топлия въздух, иначе този ъгъл ще остане по-хладен. Но и дали ще е достатъчен колектора да затопли до приемлива температура такова помещение със значително остъкление. Освен, ако не използвате и директно постъпващата през прозорците слънчева енергия, ако е подходящо изложението.)
шоп написа:
И при мен е така. Логиката ми е следната: за да работи най-ефективно колектора е нужно да му се подава най-студения въздух от помещението.
И това е вариант. Но все пак, поне според мен, е добре да се подава топлия въздух долу (но може и да греша). Иначе трябва да изчакаме колектора да затопли до приемливо ниво цялото помещение за да ни стане топло на краката, например. А подавайки най-топлия идващ от колектора въздух долу - ще топли и обитателите. В противен случай, ще трябва да имаме сравнително мощна струя насочена надолу - и пак няма да е комфортно. Ако не е мощна и насочена надолу струята, най-топлия постъпващ от колектора въздух ще "остава" горе, а до обитателите топлото ще достигне едва когато се затопли почти цялото помещение, но дори и тогава "най-топлото" ще се подава и задържа повече горе.
  • 1
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49

Тема "Въздушно слънчево отопление с вакумни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: