• 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 49
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
ср окт 02, 2019 6:29 pmHursa написа:
По-важно е, според мен, да преценим как да имате най-ефективно използване на топлообменика.
Пак се съгласявам!

Загубите може и да ги игнорираме в случая. Топлоизточника е безплатен и много по-лесно е, ако нещо във формулата за добив липсва е да добавим една тръба с цена 10-15лева, която има мощност 60 вата при наличие на слънце.

Пак по тази логика на мисли аз предложих на Ивайло Попов дали да не купи 4 редов топлообменник при съшите габарити.
То се оказа, че и двуредовите са трудни за намиране и купуване. :rolleyes:

Изобщо тук имаме една конкретика с много не известни:
Как е по-добре?
Мощен вентилатор с малък топлообменник или вентилатор с малък дебит и голям топлобменник :?

Лично аз залагам по усет на второто. Топлообменник се купува веднъж и за него няма текущи разходи.

Другия вариант е да икономисаме от топлообменници и да инвестираме в мощнои скъпи и с ограничен ресурс вентилатори :rolleyes:
Hursa - майстор
ср окт 02, 2019 7:05 pmшоп написа:
Изобщо тук имаме една конкретика с много не известни:
Как е по-добре?
Мощен вентилатор с малък топлообменник или вентилатор с малък дебит и голям топлобменник :?
Това е за "дебата" - какъв е оптималния дебит. От "дебата" за оптималния диаметър на тръбите. Но питащия вече има колектора, има и топлообменика - остава да види как оптимално да ги използва в случая - за топлене на вода през лятото, до колкото разбирам.
Ivaylo Popov - напреднал
ср окт 02, 2019 11:16 amшоп написа:
По принцип мислиш логично.
Аз лично не бих преправял кутия, защото в тази си вложил много мерак и труд.

Може да монтираш един дефлектор между изхода на нагнетателния въздуховод и топлообменника и проблема с равномерния поток е решен.
Ако се замислиш всички автомобилни радиатори са голями и правоъгълни, пък се обдухват само от 1-2 вентилатора.

Сложи си една защита на бойлера по максимална температура, че когато вентилатора задуха 120 градуса да не стане случайно прегряване.

Аз миналата година имах такъв случай. При 90 гр в бойлера защитата спря вентилатора.
Добре,за сега оставям кутията така:)))
Двата терморегулатора които съм сложил съм ги свързал така: на първият сондата е в кутията на колектора и когато стане 30 градуса включва и подава ток на втория терморегулатор ,сондата на втория е в кутията на топлообменника.От втория терморегулатор задавам колко градуса искам да се потдържа в кутията като достигне желаната температура изключва вентилатаора като падне примерно с 2 градуса включва вентилатора-това съм измислил:)))
Ivaylo Popov - напреднал
ср окт 02, 2019 11:48 amHursa написа:
Мисля, че може да се оптимизира - за монтирането по диагонал и сте прав. Но от снимките не мога да разбера - има ли пространство между рамката на топлообменика и стената на кутията от страната на тръбите му на вход и изход. Как ще е ориентирана кутията. Входа за въздуха е срещу "питата" на топлообменика? Изхода необходимо ли е да е на 90 градуса?
Място около рамката-няма,около трубите е изолирано плътно.
Вход срещу питата,изход срещу питата.
Този изход който е монтиран на 90 градуса е за през лятото ,ще отвежда горещият въздух навън.
Извинявам се,че не обясних предварително.
И благодаря!:)
Ivaylo Popov - напреднал
ср окт 02, 2019 7:16 pmHursa написа:
ср окт 02, 2019 7:05 pmшоп написа:
Изобщо тук имаме една конкретика с много не известни:
Как е по-добре?
Мощен вентилатор с малък топлообменник или вентилатор с малък дебит и голям топлобменник :?
Това е за "дебата" - какъв е оптималния дебит. От "дебата" за оптималния диаметър на тръбите. Но питащия вече има колектора, има и топлообменика - остава да види как оптимално да ги използва в случая - за топлене на вода през лятото, до колкото разбирам.
Да,за отопление на вода през лятото.
Сега вентилатора който ползвам е с дебит 150 кубока на час.
Има около 20 градуса разлика от топлообменника и колектора,80 градуса в колектора и 60 при топлообменника.
Онзи ден пробвах с един вентилатор 270 кубика на час,май дойде в повече,днес съм взел за проба един 200 на час.
Гледам,че има някакви двускоростни вентилатори с опция-димер за регулиране на оборотите.Ако мога да регулирам дебита ще мога през различните сезони да оптимизирам:)) Така мисля поне:)
Hursa - майстор
Не благодарете, аз само участвам. А и сгреших.
В случая доброто обтичане на ребрата явно е второстепенно. По-важно е, предполагам (ако пак не греша) възможно по-пълноценното използване на цялата топлообменна повърхност.
Ако решите да се използва готовата кутия с “недиагонален монтаж” на топлообменика, то може би ще е добре да преработите местата на входа и изхода по въздух. Както предлага и шоп – може би ще е добре подаващият въздуховод да монтирате така, че да подава въздуха от едната страна, паралелно на топлообменика, по протежение на “дългата” му страна. А изходящият на противоположната на входящата страна (или близо до другия край, на перпендикулярна стена) – от другата страна на топлообменика. Входящият възможно по-високо и до по-топлата част на топлообменика, а изходящият възможно по-ниско. Мисля, че ще е по-добре, ако кутията се постави така, че топлообменика да е хоризонтално и да разделя кутията на горна и долна “камера”. Така, входящият въздуховод да подава в камерата над топлообменика, а изходящият да “извежда” въздуха от долната и пак да са изместени спрямо вертикалната минаваща през средата равнина. Но ще е по-трудно да се монтира хоризонтално топлообменика, ще му трябва стойка. (По добре, ако топлообменика е монтиран така, че да дели корпуса по диагонал – потока при така ориентирани въздуховоди, през кутията ще протича почти диагонално и топлообменика ще “прегражда пътя му” с топлообмените си повърхности.)
Така, както е монтиран подаващият въздуховод сега и особено, ако извеждащият е срещу него – работи ефективно една неголяма част от топлообменика – но не го съобразих отначало. Мисля, че ако оптимизирате обтичането му, ще се вдигне чувствително температурата на водата на изхода, надявам се с поне 5 - 6 градуса. (Беше сравнен с радиатора при автомобила, но там перката на вентилатора, най-често е непосредствено пред радиатора и разсейва струята си, докато на изхода от въздуховода тя се разсейва чувствително по-слабо. Дори, ако “засмуква” вентилатора, пак се образува по пълноценно обтичане на сравнително широка зона на радиатора, затова вентилатора е поставен в “кожух”.)
Може би е добра идеята на шоп за дефлектор или насочващи и разсейващи повърхности пред изхода на входящия въздуховод. Но може би трудно ще се монтират стабилно за да устоят на струята, а и трябва да са такива, че да не вибрират и да не създават шум.
Това в никакъв случай не са съвети, а само "участвам" в обсъждането :).
шоп - майстор
Когато правих моя въздушно-воден топлообменник изобщо не съм се замислял. Ставам сутринтта и си казвам днес ще напрява еди какво си.
Действам по усет.
Имал съм наличен фибран, полиуретановя пяна, силикон и два авто радиатора. Вече не помня какви но мяй бяха от голф 2 и шкода.

Ако имах 1 радиатор наличен, щях да работя само с него. Ако имах 4 щях да ги ползвам всички.

Не съм се замислял къде ще е вход, къде ще е изход. Понеже имах опит и съм си правил самоделен рекуператор от там ми хрумна идеята за два последователно монтирани радиатора и потоци сменящи си посоката на 45 градуса.
Ivaylo Popov - напреднал
Това направих тия дни:)

Прикачен файл

4.jpg
4.jpg (84.01 KиБ) Видяна 1577 пъти

Прикачен файл

6.jpg
6.jpg (89.82 KиБ) Видяна 1577 пъти

Прикачен файл

7.jpg
7.jpg (103.68 KиБ) Видяна 1577 пъти
Ivaylo Popov - напреднал
Сега системата засмуква въздух от тавана и вече загрят от колектора излиза ниско до пода,като тръбата която слиза от тавана до пода е вкопана в стената и е топлоизолирана. Но ми се стрива,че има топлозагуби и обмислям план Б.

Прикачен файл

3.jpg
3.jpg (61.65 KиБ) Видяна 1576 пъти
Ivaylo Popov - напреднал
План Б
Вриант 1: Да пусна алуминиева тръба външно по стената,която да слиза ниско до пода,като ще отдава топлина в стаята а не в стената.
Вариант2: Да направя възможно най-кратък път на входящ горещ въздух ,като оставя тръбата да не слиза до пода а да е високо да тавана в коридора.
И въобще правилна ли ми е концепцията да засмуква въздух от тавана и да вкарва горещ ниско до пода?

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (44.01 KиБ) Видяна 1574 пъти

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (32.55 KиБ) Видяна 1574 пъти
  • 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 49

Тема "Въздушно слънчево отопление с вакумни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: