• 1
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Evgeniy - майстор
Благодаря!
Термоустойчивият картон е интересесн материал. Керамичната хартия също.
Всъщност, когато има тенджера/тава и нещо се готви, се оказва доста самобалансираща система. Отнема малко по-дълго време за вдигане на температурата от стартта до 100*, но после и в облаци и в слънце температурата не надвишава 107-117 градуса, в зависимост от "консуматора" колко енергия поглъща за изпарение. Странното е, че дори в полу-облачно време 1 килограм агнешко изглеждаше добре сготвено.
milev5 - специалист
Здравейте !Темата ви ми е много интересна и много се интересувам от алтернативни източници на отопление.
От години имам събрани едни 400 кенчета и чакат своя ред на покрива.
Имам един въпрос обаче мисля вариант м/ду редовете на кенчетата да оставя разстоние 2см за да влиза светлина.
Да уточня кенчетата ще ги монтирам в профили за гипсокартон по 100мм, под този профил ще хвана още един профил 50мм, където ще разположа фибран 40мм и над него смятам да сложа тънка полирана ламарина неръждавейка да играе ролята на огледало.Ще има разсторине м/ду кенчетата и ламарината около 10мм.
Между кенчетата и стъклопакета ще има около 35мм.

Стъклопакета ми е с размери 168/138, плътно се събират 20 реда, с отстояние по 2см 15 реда.
Струва ли си да намаля редовете за сметка на отразената слънчева светлина ?

Изображение Изображение
Последна промяна от milev5 на нед яну 31, 2021 2:34 pm, променено общо 1 път.
Hursa - майстор
Не е точно за вакуумни тръби :)
Стъклопакет или стъкло? Гипсокартона как ще го защитите да не се мокри. По периферията как ще топлоизолирате. По добре плътно да наредите редовете (след като имате достатъчно), отразената светлина няма да компенсира намалената непосредствено поглъщаща повърхност. По добре, според мен вместо въздушно пространство под кеновете - да добавите вата, на която да легнат. С какво ще ги боядисате от към слънцето. 35 мм над кеновете, според мен е много, по добре около 15 мм.
(Не са съвети, само мнение от не специалист.)
нед яну 31, 2021 12:39 pmHursa написа:
...Гипсокартона как ще го защитите да не се мокри. По периферията как ще топлоизолирате. По добре плътно да наредите редовете (след като имате достатъчно), отразената светлина няма да компенсира намалената непосредствено поглъщаща повърхност. По добре, според мен вместо въздушно пространство под кеновете - да добавите вата, на която да легнат. С какво ще ги боядисате от към слънцето. 35 мм над кеновете, според мен е много, по добре около 15 мм.
(Не са съвети, само мнение от не специалист.)
Какъв гипскартон тука видя?!!!
Плътно или с разстояние, трябва да се сметне площта. Вероятно си прав за плътно подреждане, както и за височината на въздушният слой.
Hursa - майстор
нед яну 31, 2021 10:58 ammilev5 написа:
Стъклопакета ми е с размери 168/138, плътно се събират 20 реда, с отстояние по 2см 15 реда.
Струва ли си да намаля редовете за сметка на отразената слънчева светлина ?
Площта предполагам в случая зависи от наличния стъклопакет (ако е стъклопакет). :) Но дали няма да го строши градушка - от какви стъкла е
шоп - майстор
нед яну 31, 2021 10:58 ammilev5 написа:
мисля вариант м/ду редовете на кенчетата да оставя разстоние 2см за да влиза светлина.
Няма да откриете топлата вода. Вървите не по пътека, не по път, а по автомистрала.

Хиляди са минали по този път, нета е пълен с информация. Превени са много тестове, документирани и т.н.


Кенчетата са безплатни и те са абсорбера.
Инвестицията от по-голям стъклопакет, повече вата, по-голяма конструкция и особено неръждаема ламарина са неоправдани.
milev5 - специалист
нед яну 31, 2021 2:28 pmшоп написа:
нед яну 31, 2021 10:58 ammilev5 написа:
мисля вариант м/ду редовете на кенчетата да оставя разстоние 2см за да влиза светлина.
Няма да откриете топлата вода. Вървите не по пътека, не по път, а по автомистрала.

Хиляди са минали по този път, нета е пълен с информация. Превени са много тестове, документирани и т.н.


Кенчетата са безплатни и те са абсорбера.
Инвестицията от по-голям стъклопакет, повече вата, по-голяма конструкция и особено неръждаема ламарина са неоправдани.
Стъклопакета е без пари,даже имам още един.Тънката неръждавейка 0.10 също не е златна.Ще се поровя още малко, за сега остават плътно наредени.

ps. профил за гипсокартон не от гипсокартон, грешката моя при правописа
шоп - майстор
От изследванята, които съм чел с най-добро КПД са:
номер 1 плътенен поликарбонат
следва канален поликарбонат
номер 3 е стъклопакет
номер 4 единично стъкло
zuzo - помощник
Един въпрос към по знаещите . Може ли вакумните тръби да се сложат хоризонтално а не вертикално ?
шоп - майстор
пон юни 28, 2021 2:05 pmzuzo написа:
Един въпрос към по знаещите . Може ли вакумните тръби да се сложат хоризонтално а не вертикално ?
Може, бях си направил такъв самоделен с 24 хоризонтални тръби ( общ колектор посредата- 12 тръби от ляво и 12 от дясно) Вътре във вакуумните тръби беше с гофрирана неръждаема тръба тип U pipe.

Мислех, че ще е супер ефективен, заради намалените топлозагуби, обаче греда. Зимата снега си стои по хоризонталните тръби и ефективността му е нула.

Тествах го само 1 година и го преправих.
  • 1
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49

Тема "Въздушно слънчево отопление с вакумни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: