• 1
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 111
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stefan33 - специалист
Относно керамичните запалки - стават тези които е казал филма.При по меко време палят по трудно защото.....им трябва повече въздух.Това го разбрах от icehart,но не съм си играл с настройките тъй като не съм в Бг.Трябва да увеличиш въздуха при начално палене-колко не знам,предполагам зависи и от комина.При мен миналата година през деня слънце,комина нагрят,в котелното студено и много трудно запалваше с керамичната и си поставих оригиналната.Кой да ми каже да барна въздуха...
filmatoplo - майстор
Могат да се разширят отворите на тръбичката или да се направят още две . Въздуха много ясно че се пипа ,и дозата ,докато започне да пали безотказно.
Здравейте,
от няколко години имам котле на пелети feroli с горелка sun p12. С всяка следваща година работата на горелката става все по лоша и по лоша. Сега в този кучешки студ при температури не надвишаващи -10 в Княжево, горелката само забива.
след като рестартирам горелката (обикновенно два грешка A01) горелката бръмчи около 10 мин без да прави нищо и пак дава същата грешка( А01), При повторно рестартиране, решава да тръгне да работи, почва да подава пелети и запалва пелетите. Стигне ли 30 градуса на водата, вентилатора полудява и почва да духа с пълна мощност. Това почти загасява пламъка и след извстно време горелката пак дава грешка (А01). Цялата тази процедура се повтаря постоянно. Сутрин температурата на водата е 8-9 градуса, прибера ли се от работа пак е толкова защото цял ден котлето не е работило.

Някакви съвети къде да търся проблема?
// помпата върти постоянно не е вързана с термодатчик да се включва при определена температура.
// когато даде грешка A01, натискам бутона който е на 2рия ред в средата за да рестартирам горелката.
filmatoplo - майстор
Откъсни от сърцето 200 лв и си смени управлението с Натурела , ядовете изчезват почти завинаги .
И това е вариант но по скоро търся решение което да стане сравнително бързо и да закърпи положението до края на зимата. Лятото ми предстои цялостна смяна на тръбите и радиаторите и ще сменя горелката с по мощна.. но до тогава е въпроса да работи.
n.ganev - майстор
След тридневно чакане от варненските преспи днес излезе една НАТУРЕЛА и утре едно Ферари с цвят червен ще легне на операционната а в събота или неделя е на пистата.
trunski - специалист
Здравейте, за много години!
В края на миналата година писах във форума с проблем, че ми е преоразмерена отоплителната система- Котел Ромстал/Виадрус- 50 кв. и горелка Фероли Р 12- 34-55 кв. Къщата е 330 кв., от които се отопляват около 140 кв. + бойлер 200 л. /потребители 6 души/.
Филма ме посъветва какви действия да предприема за да намаля мощността на горелката, за което- хиляди благодарности, но поради финансови причини още не съм преустроил горелката.
За сметка на това предприех някои други мерки:
Минимизирах топлозагубите на къщата- уплътняване на дупки в тавана, на духащи прозорци и др. Сложих турболатори в последния ход на котела и върху чугунените плочи. Сложих стаен термостат. Отделно направих помпата да се командва от управлението на конвекторите, с цел когато няма нужда от отопление помпата да спре и оттам и горелката /по темп. на водата/.
Също така доста си поиграх с настройките на горелката.
Исках да извлека алгоритъм при каква външна и вътрешна температура и при каква мощност на горелката разхода на пелети е минимален. За тази цел направих следното:
• Обследване на сградата и изчисление на топлозагубите на къщата. Само да поясня, че не съм професионалист в тази сфера и всичката информация съм я дръпнал от нета.
• По формулите дадени от „Айс“ в началото на темата изчислих при каква стойност на прараметъра t-7 каква мощност и какъв разход на пелети на час съответстват.
• Направих таблица в „excel“, която да смята с формули при каква външна и вътрешна температура, каква мощност (kw/h) е нужна за компенсиране на топлозагубите. В зависимост от тази мощност, при каква мощност на горелката, какъв е цикъла на работа на горелката /работа-почивка/ на час и на 24 часа, и съответно какъв е разхода на пелети.
На теория излиза, че най-икономично е горелката да работи на мощност малко по–голяма от необходимата за покриване на топлозагубите на сградата.
Според мен, работа на горелката при най ниската мощност, която позволява горелката да изключи в рамките на 1 час, реализира най-голяма икономия, тъй като:
• Работи по-дълго време, но с най- малки дози на пелети;
• За сметка на по-дългото време на работа, броя на паленията на горелката са най- малко и икономисва от първоначалната доза за разпалване /където всъщност и процеса на горене не е оптимален/;
• Все пак горелката изключва по температурата на водата и системата почива. Времето за почивка на системата зависи от много фактори: изолацията на тръбите, помещението в което се намира котела, количеството на водата в системата и др.
Математически се оказва, че това е по-добър вариант от работа в модулация, т.е. горелката да работи на по-ниска мощност от необходимата за покриване на топлозагубите, с цел да не се изключва.
Като спазвах този принцип регулирах параметъра t-7, така че мощността да е малко по- голяма от нужната и да изключва 1 път на час, и в големия студ /-15 градуса/ разхода ми беше по- малко от 4 торби пелети на денонощие. Като се има предвид, че пелетите не са стока, правят много шлака и има много прах в чувалите, а и горелката е прекалено мощна и при по- високи температури навън не мога да я намаля толкова, че пламъка да се показва и да гори добре.
Общо взето от Октомври до сега съм изхарчил по- малко от три тона пелети. Не знам добре ли е?
Приложил съм файл, на който нагледно може да се види. Аз съм заложил показателите за моята къща, но в полетата оцветени в жълто може да се въведат други показатели, след което таблицата смята автоматично и показва резултатите.
Надявам се на някой да му е полезен.
Нека майсторите да изразят мнение, дали съм на прав път. Все пак от скоро се отоплявам с пелети и не претендирам да съм специалист. Възможно е да съм допуснал и грешки.

От тук можете да изтеглите файла:
http://dox.bg/files/dw?a=dbaaf06702
filmatoplo - майстор
Здравей ,Мерил ли си колко ти пуска шнека за 6 минути както гори горелката на степен 1 .Трябва да ти пусне около 500-600 грама пелети ,зависи на колко си успял да я намалиш без да гасне на степен 1 .Ако не те затруднява може да го направиш замерването и да споделиш .Значи вадиш маркуча както гори горелката и събираш пелетите в чувал за 6 минути ,сипвай през тръбата по малко пелети да не огасне горелката през това време .
trunski - специалист
Здрасти. Мерил съм няколко пъти, но за една минута и усреднената стойност е 4.33 гр. на секунда. Толкова съм вкарал и във формулите в таблицата.
trunski - специалист
Но не по твоя начин, а имам на таблото извцеден ключ за активиране на шнека. Ще пробвам и така.
  • 1
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 111

Тема "Пелетни горелки Ferroli Sun и Mikro P7-P12 Инфо,настр. и др." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: