• 1
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 111
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Svezar - специалист
За мен оптималното е Т7 да е 20 от там нататък да нагласиш секундите на дозата,30 ми се струва прекалено много и пламъка ще е доста неравномерен !
Svezar написа:
За мен оптималното е Т7 да е 20 от там нататък да нагласиш секундите на дозата,30 ми се струва прекалено много и пламъка ще е доста неравномерен !
Разбира се, ще пробвам и това.
rabadjiata - помощник
Здравейте!Скоро някой спомена шнека.От известно време издаваше звук, като стържене по ламарина.Още с подаването на отвертката към първия винт се оказа,че и четирите са развити.Стегнах ги, звука изчезна.Но с всяка порция пелети в началото на развъртане на двигателя, пак се чуваше някакъв странен звук.Разгледах го по обстойно.Двигателя се върти, погледнат отгоре по часовниковата стрелка.Ротора няма ос, а втулка.Оста в горния край се държи от пластмасов държач и ротора се върти около нея.Завъртян на ръка оказва известно съпротивление.В горния край на ротора има текстолитова шайба.Повдигнах я с тръбичката на wd 40 ,пръснах еднократно и ротора веднага олекна.Всичко се нормализира.За редуктора бях предупреден ,че не трябва да се отваря и е с дълготрайна смазка.Добре е направен ,почти капсулован.И решението за ротора е добро,гарантира дълга работа.Може би в началото на всеки сезон ще трябва да се поглежда.
rabadjiata - помощник
Здравейте!Реших да хвърля един поглед на ротора след профилактиката на двигателя за шнека.Направих го без да свалям капака,през отворите за охлаждане.След края на всеки интервал за въртене,роторът се развърташе в обратна посока.Значи му е леко.А вчера оставаше като закован.
 от trunski » пет яну 13, 2017 2:33 pm

Re: Пелетни горелки Ferroli Sun и Mikro P7-P12 Инфо,настр. и др.


 


Здравейте, за много години!
В края на миналата година писах във форума с проблем, че ми е преоразмерена отоплителната система- Котел Ромстал/Виадрус- 50 кв. и горелка Фероли Р 12- 34-55 кв. Къщата е 330 кв., от които се отопляват около 140 кв. + бойлер 200 л. /потребители 6 души/.
Филма ме посъветва какви действия да предприема за да намаля мощността на горелката, за което- хиляди благодарности, но поради финансови причини още не съм преустроил горелката.
За сметка на това предприех някои други мерки:
Минимизирах топлозагубите на къщата- уплътняване на дупки в тавана, на духащи прозорци и др. Сложих турболатори в последния ход на котела и върху чугунените плочи. Сложих стаен термостат. Отделно направих помпата да се командва от управлението на конвекторите, с цел когато няма нужда от отопление помпата да спре и оттам и горелката /по темп. на водата/.
Също така доста си поиграх с настройките на горелката.
Исках да извлека алгоритъм при каква външна и вътрешна температура и при каква мощност на горелката разхода на пелети е минимален. За тази цел направих следното:
• Обследване на сградата и изчисление на топлозагубите на къщата. Само да поясня, че не съм професионалист в тази сфера и всичката информация съм я дръпнал от нета.
• По формулите дадени от „Айс“ в началото на темата изчислих при каква стойност на прараметъра t-7 каква мощност и какъв разход на пелети на час съответстват.
• Направих таблица в „excel“, която да смята с формули при каква външна и вътрешна температура, каква мощност (kw/h) е нужна за компенсиране на топлозагубите. В зависимост от тази мощност, при каква мощност на горелката, какъв е цикъла на работа на горелката /работа-почивка/ на час и на 24 часа, и съответно какъв е разхода на пелети.
На теория излиза, че най-икономично е горелката да работи на мощност малко по–голяма от необходимата за покриване на топлозагубите на сградата.
Според мен, работа на горелката при най ниската мощност, която позволява горелката да изключи в рамките на 1 час, реализира най-голяма икономия, тъй като:
• Работи по-дълго време, но с най- малки дози на пелети;
• За сметка на по-дългото време на работа, броя на паленията на горелката са най- малко и икономисва от първоначалната доза за разпалване /където всъщност и процеса на горене не е оптимален/;
• Все пак горелката изключва по температурата на водата и системата почива. Времето за почивка на системата зависи от много фактори: изолацията на тръбите, помещението в което се намира котела, количеството на водата в системата и др.
Математически се оказва, че това е по-добър вариант от работа в модулация, т.е. горелката да работи на по-ниска мощност от необходимата за покриване на топлозагубите, с цел да не се изключва.
Като спазвах този принцип регулирах параметъра t-7, така че мощността да е малко по- голяма от нужната и да изключва 1 път на час, и в големия студ /-15 градуса/ разхода ми беше по- малко от 4 торби пелети на денонощие. Като се има предвид, че пелетите не са стока, правят много шлака и има много прах в чувалите, а и горелката е прекалено мощна и при по- високи температури навън не мога да я намаля толкова, че пламъка да се показва и да гори добре.
Общо взето от Октомври до сега съм изхарчил по- малко от три тона пелети. Не знам добре ли е?
Приложил съм файл, на който нагледно може да се види. Аз съм заложил показателите за моята къща, но в полетата оцветени в жълто може да се въведат други показатели, след което таблицата смята автоматично и показва резултатите.
Надявам се на някой да му е полезен.
Нека майсторите да изразят мнение, дали съм на прав път. Все пак от скоро се отоплявам с пелети и не претендирам да съм специалист. Възможно е да съм допуснал и грешки.

От тук можете да изтеглите файла:
http://dox.bg/files/dw?a=dbaaf06702

Здравейте!
trunski - може ли да дадеш достъп до таблицата ти?
emilvelkov73 - специалист
NewGapy написа:
 от trunski » пет яну 13, 2017 2:33 pm

Re: Пелетни горелки Ferroli Sun и Mikro P7-P12 Инфо,настр. и др.


 


Здравейте, за много години!
В края на миналата година писах във форума с проблем, че ми е преоразмерена отоплителната система- Котел Ромстал/Виадрус- 50 кв. и горелка Фероли Р 12- 34-55 кв. Къщата е 330 кв., от които се отопляват около 140 кв. + бойлер 200 л. /потребители 6 души/.
Филма ме посъветва какви действия да предприема за да намаля мощността на горелката, за което- хиляди благодарности, но поради финансови причини още не съм преустроил горелката.
За сметка на това предприех някои други мерки:
Минимизирах топлозагубите на къщата- уплътняване на дупки в тавана, на духащи прозорци и др. Сложих турболатори в последния ход на котела и върху чугунените плочи. Сложих стаен термостат. Отделно направих помпата да се командва от управлението на конвекторите, с цел когато няма нужда от отопление помпата да спре и оттам и горелката /по темп. на водата/.
Също така доста си поиграх с настройките на горелката.
Исках да извлека алгоритъм при каква външна и вътрешна температура и при каква мощност на горелката разхода на пелети е минимален. За тази цел направих следното:
• Обследване на сградата и изчисление на топлозагубите на къщата. Само да поясня, че не съм професионалист в тази сфера и всичката информация съм я дръпнал от нета.
• По формулите дадени от „Айс“ в началото на темата изчислих при каква стойност на прараметъра t-7 каква мощност и какъв разход на пелети на час съответстват.
• Направих таблица в „excel“, която да смята с формули при каква външна и вътрешна температура, каква мощност (kw/h) е нужна за компенсиране на топлозагубите. В зависимост от тази мощност, при каква мощност на горелката, какъв е цикъла на работа на горелката /работа-почивка/ на час и на 24 часа, и съответно какъв е разхода на пелети.
На теория излиза, че най-икономично е горелката да работи на мощност малко по–голяма от необходимата за покриване на топлозагубите на сградата.
Според мен, работа на горелката при най ниската мощност, която позволява горелката да изключи в рамките на 1 час, реализира най-голяма икономия, тъй като:
• Работи по-дълго време, но с най- малки дози на пелети;
• За сметка на по-дългото време на работа, броя на паленията на горелката са най- малко и икономисва от първоначалната доза за разпалване /където всъщност и процеса на горене не е оптимален/;
• Все пак горелката изключва по температурата на водата и системата почива. Времето за почивка на системата зависи от много фактори: изолацията на тръбите, помещението в което се намира котела, количеството на водата в системата и др.
Математически се оказва, че това е по-добър вариант от работа в модулация, т.е. горелката да работи на по-ниска мощност от необходимата за покриване на топлозагубите, с цел да не се изключва.
Като спазвах този принцип регулирах параметъра t-7, така че мощността да е малко по- голяма от нужната и да изключва 1 път на час, и в големия студ /-15 градуса/ разхода ми беше по- малко от 4 торби пелети на денонощие. Като се има предвид, че пелетите не са стока, правят много шлака и има много прах в чувалите, а и горелката е прекалено мощна и при по- високи температури навън не мога да я намаля толкова, че пламъка да се показва и да гори добре.
Общо взето от Октомври до сега съм изхарчил по- малко от три тона пелети. Не знам добре ли е?
Приложил съм файл, на който нагледно може да се види. Аз съм заложил показателите за моята къща, но в полетата оцветени в жълто може да се въведат други показатели, след което таблицата смята автоматично и показва резултатите.
Надявам се на някой да му е полезен.
Нека майсторите да изразят мнение, дали съм на прав път. Все пак от скоро се отоплявам с пелети и не претендирам да съм специалист. Възможно е да съм допуснал и грешки.

От тук можете да изтеглите файла:
http://dox.bg/files/dw?a=dbaaf06702

Здравейте!
trunski - може ли да дадеш достъп до таблицата ти?
Здравей,аз имам голям интерес да видя тази таблица,по която изглежда доста си си поиграл.
Ще съм много благодарен защото и аз горе долу така съм размишлявал но не чак толкова детайлно.
Може да пратиш и на лични или на email: emilvelkov73@gmail.com
Благодаря предварително.
Здравейте,
търся фирма / човек , който може да извърши ремонт/настройка на P12 през събота/неделя. Всичките фирми, които намерих в интернет работят от 9 до 18 а на мен ми трябва човек който да свърши тази работа в извън работно време, събота и неделя или през седмицата след 17:30.
Ако има някой който може да извърши подобна услуга да пише на лично съобщение. Горелката се намира в София, Княжево.
dimitarivanov1978 - напреднал
zdraveite kolegi
mnogo otdavna nesam vlizal i eto chese naloji.Iskam da sloja nqkakav termostat ili neznam kak mue imeto na pompata dase spira i puska na opredeleni gradusi,mojeli nqkoi dami pomogne,dame opati kakvo e,kakva marka,i podrobnosti ako ima takiva

blagodarqvi predvaritelno
dimitarivanov1978 - напреднал
pompata koqto varti vodata dase otochna
trunski - специалист
Здравейте, пускам линк към таблицата. Извинете за закъснението.
http://dox.bg/files/dw?a=c9a444dc97 :)
Ако имате въпроси или предложения, ще се радвам да ги обсъдим с цел да изчистим грешките.
  • 1
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 111

Тема "Пелетни горелки Ferroli Sun и Mikro P7-P12 Инфо,настр. и др." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: