• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 37
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy2000 - специалист
Пичове, здравейте. Надявам се да ми даде компетентен съвет, т.к. съм изпаднал в голямо чудене относно това каква соларна система за топла вода да си спретна...
Случаят е следния :
Имам два бойлера на два етажа по 80 литра.И двата са с по 2 серпентини.Искам да сложа на покрива слънчеви колектори и да започна да грея водата и през лятото, а и през зимата, колкото слънце толкова... :-D
Проблемите са ми следните :
1.Плоски селективни панели или вакумно тръбни колектори?
Селективни плоски : Засега съм се ориентирал към плоски селективни колектори с пропилен гликол.Vitosol 100-F два за двата бойлера на Viessman или два Solar 5000 TF на Bosch?
Вакумно тръбни : Знам, че вакумно тръбните са по-добрия вариант, но марковите са безумно скъпи. Навсякъде пишат, че китайските и турските били същите, на половин или четвърт цена, но нещо им нямам доверие.От няколко места чувам за проблеми с такива и предпочитам да не си създавам излишни ядове.
2.Правят се две отделни соларни инсталации, нали така? Два комплекта помпени групи, обезвъздушители, разширителни съдове, термостати и т.н.Майстор ми направи оферта за плоски селективни на Viessman - около 2500-2700 лева с работата на бойлер. Струва ми се доста ...
3.Нямам място за голям буферен съд, който да топля от парното и от два панела на покрива. Чудех се дали да разкарам двата малки бойлера и да взема един 200-300 литра с 2 серпентини да го сложа на първия етаж и да вържа парното и колекторите към него, но няма ли да имам проблем с топлата вода? Долу някой като ползва горе какво ще се случва? Има ли решение този проблем?
Доста мнения изчетох из форума и стигнах до извода, че термосифонна система - отворена, затворена, със серпентина не е добра идея за моя случай.Искам да я ползвам целогодишно, а не да я източвам в началото на зимата или да я опасвам с противозамръзващи кабели - като спре тока на -15 градуса приключението започва...

Ако трябва да уточня още въпроси съм на линия.Много съм благодарен, ако ми дадете съвет. :?
Последна промяна от andy2000 на пет май 08, 2015 10:48 pm, променено общо 1 път.
Evgeniy - майстор
Има писано доста по всички въпроси във форума.
Един Solar 5000 TF го дават за 150 литров бойлер, а с два не знам какво ще топлиш при 2х80 литра....

Погледни и за Дрейнбек системи, много колеги вече си направиха такива, включително и аз, даже със вакуумни тръби - тип "мокра тръба".
andy2000 - специалист
Evgeniy написа:
Има писано доста по всички въпроси във форума.
Един Solar 5000 TF го дават за 150 литров бойлер, а с два не знам какво ще топлиш при 2х80 литра....

Погледни и за Дрейнбек системи, много колеги вече си направиха такива, включително и аз, даже със вакуумни тръби - тип "мокра тръба".
Майсторът ме насочи към два панела Vitosol 100-F за двата бойлера по 80 литра , но и на мен ми се струват прекалено мощни за толкова малки съдове ...
Дрейн бек система също гледах, но как ще се получи в моя случай? Би ли споделил при теб какво е станало?
Доколко четох и разбрах при дрейн бек :
- когато дойде зимата и искам да я източа просто спирам циркулационната помпа и водата на гравитационен принцип се източва в дрейн бек съда
- няма пропилен гликол
- няма нужда от медни тръби
- сигурност при прегряване - при един панел на висман или бош и бойлер 80 литра е твърде възможно това да се случи, нали така? :?
Evgeniy - майстор
viewtopic.php?f=10&t=42070&hilit=%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B9%D0%BD%D0%B1%D0%B5%D0%BA&start=380#p685281

- Външната част се самоизточва при всяко спиране на помпата.
- Може и да е с пропилен гликол, за по-сигурно, ако е меандров колектора или някъде има тапа или неголям наклон и не се източва докрай.
- Може да е затворена- въздуха в дрейнбек съда се свива при повишаване на обема на течността. Така се елиминира изпарението и намалява доливането.
- Контролера трябва да може да изключва помпата при критично висока температура на бойлера - така топлообмена спира.
- хубаво е първите половин - един метър след колектора да е медна тръба или гофре неръждавейка. Те няма да се повлияят от високата температура на сух колектор.
andy2000 - специалист
Evgeniy написа:
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 80#p685281

- Външната част се самоизточва при всяко спиране на помпата.
- Може и да е с пропилен гликол, за по-сигурно, ако е меандров колектора или някъде има тапа или неголям наклон и не се източва докрай.
- Може да е затворена- въздуха в дрейнбек съда се свива при повишаване на обема на течността. Така се елиминира изпарението и намалява доливането.
- Контролера трябва да може да изключва помпата при критично висока температура на бойлера - така топлообмена спира.
- хубаво е първите половин - един метър след колектора да е медна тръба или гофре неръждавейка. Те няма да се повлияят от високата температура на сух колектор.
А помпата за тази система не е ли много скъпа? Не била стандартна циркулационна помпа, а някаква много по-мощна? :?
Andri01 - майстор
Grundfos 25/4 . Но все пак зависи от разликата във височина между нея и СК. Освен това е задължително да бъде под нивото на допълнителния съд,за да не остане на сухо и да засмучи въздух.
andy2000 - специалист
Ясно. Дрейн бек системата е интересен вариант.
Говорих с фирма Sunstar относно възможности. От там ми препоръчаха твърдо - Термосифон със серпентина SC-HE и SS-HE. http://sunstar.bg/termosifon-serpentina/
За доста години нямали проблем със замръзване, което най-много ме притеснява.
Вие имате ли впечатления от фирмата и по-конкретно от такава система?
В случай, че спре тока и температурите са много под нулата UPS не би ли свършил работа, за да може да грее противозамръзващия кабел?
При градушка какво се случва с тръбите? :?
Andri01 - майстор
Лично аз не мога да ти кажа,моята система е Drain Back,home made. СК е плосък,хоризонтален / така ми е по-удобно заради мястото/.
andy2000 - специалист
Andri01 написа:
Лично аз не мога да ти кажа,моята система е Drain Back,home made. СК е плосък,хоризонтален / така ми е по-удобно заради мястото/.
Ясно, много ти благодаря за съветите.

Някой може ли да произнесе по термосифонка с медна серпентина? :-D

Това, че тръбите са китайски има ли решаващо значение?Навсякъде във форума хората пердашат турски и китайски доколкото прочетох. :?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 37

Тема "Соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: