• 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 37
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Evgeniy - майстор
Имам наблюдения на три такива на роднини и приятели. Не се източват, но на тръбите за водата има сложен противозамръзващ шнур и термостат го включва на 4 градуса на тръбата и го изключва на 7.
Тези със серпентина са по-безпроблемни, на другия понякога му замръзва поплавъка може би, но за 5-6 години не е имало "хардуерни загуби".
ср мар 25, 2020 12:41 pmEvgeniy написа:
Имам наблюдения на три такива на роднини и приятели. Не се източват, но на тръбите за водата има сложен противозамръзващ шнур и термостат го включва на 4 градуса на тръбата и го изключва на 7.
Тези със серпентина са по-безпроблемни, на другия понякога му замръзва поплавъка може би, но за 5-6 години не е имало "хардуерни загуби".
Охоу това е споделен опит!
След като е ясен добива през зимата, даваш ли си сметка, колко допълнително намалява, след като "топлата" вода е навън, под няколко сантиметра изолация? Това освен разхода за отопление на тръбите.
Винаги може да се защити една система, стига да е "На сметка", както се казва.
Оня кюнец, де го качих, снимал съм го за форума, поради друга причина, ама си беше много приятно топъл, в средата на Януари, та и аз споделих впечатления. Той си върши работата перфектно, но на мен ми показа какви са загубите при 5 см топлоизолация.
Последните години зимите са меки при нас, но не достатъчно, за да сметна такава система за Мой удачен избор.
Evgeniy - майстор
На 260 литровия свързването му е такова, че зимата става входящ на бойлера в къщата. Колкото и да са загубите, все има файда да не влиза на 10-12 градуса, а на колкото се е стоплил.
speka_rs - майстор
Само да допълня, че това е доста ефтин начин да имаш слънчева топла вода то март до ноември. Че не е най-ефективния не е, но е ефтин и иска много малко промени по инсталцията за топла вода на банята.
pit55 - помощник
Здравейте, предстои да си направя сам слънчева инсталация за топла вода, като следвам съвети от форума. Системата ще е затворена, пропилен-гликол, 200л бойлер с две серпентини (газ и слънце) и плоски панели с оптимален ъгъл за зимно слънце, евтини плоски колектори с добро качество (естествено-меден абсорбер). Знае ли някой съфорумец за актуални добри оферти на пазара за слънчеви колектори? :roll:
speka_rs - майстор
ср мар 25, 2020 3:35 pmpit55 написа:
Здравейте, предстои да си направя сам слънчева инсталация за топла вода, като следвам съвети от форума. Системата ще е затворена, пропилен-гликол, 200л бойлер с две серпентини (газ и слънце) и плоски панели с оптимален ъгъл за зимно слънце, евтини плоски колектори с добро качество (естествено-меден абсорбер). Знае ли някой съфорумец за актуални добри оферти на пазара за слънчеви колектори? :roll:
Има доволни и от отворена система с мокри вакумни тръби.
шоп - майстор
ср мар 25, 2020 4:09 pmspeka_rs написа:


Има доволни и от отворена система с мокри вакумни тръби.
Аз съм от тези доволните. За другия с такава система от когото черпих опит е Евгений.

60 бр мокри тръби, отворена с-ма, 650 л бойлер, полуизточваща се. Няма нагревателни кабели тъй като в тръбопроводите няма оставаща вода.
3-та година безпроблемна работа и зиме и лете.
pit55 - помощник
Колеги по форум, сигурен съм в това което казвате, още повече че благодарение на споделения опит на шоп =D> си направих подовото отопление с алуминиеви пластини в сух под.
Казвате че вашите системи са отворени- това дрейн бак система ли е или някакъв хибрид. Като цяло е много трудно да се намери плосък колектор на добра цена, как стои въпросас с тези мокри тръби- аз никъде не открих дистрибутор на такива елементи?
шоп - майстор
Погледни двата модела плоски колектора на Nobel, това е гръцка фирма, но прави колекторите и бойлерите в Елин Пелин. За мен са с добро съотношение цена-качество.
Колектори за мокри вакуумни тръби се намират все още но за 40-60 тръби, но повечето с хоризонтално разположение на тръбите ( не ги харесвам, защото задържат сняг)
Имам такъв самоделен, показвал съм го в темата си.
Заради короната скоро и те ще свършат.

Има един търговец внася от Турция, но пък тръбите не са ф52, а 47мм
speka_rs - майстор
Аз си ползвам нормална отворена система със разширителен съд точно над колекторите. Ползвам ефтина незамръзваща течност. Имаш л.с. за вакумните колектори, да не се смята за реклама.
  • 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 37

Тема "Соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: