• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
grants - специалист
Колега @boneff нека споделя и моя личен опит от тази зима , която ми е 1ва с пелетната камина.
И моята е Burnit PM13+ като жилището е около 80кв. Камината работи без проблем с 1 радиатор 500х1600 - 3160 W и 3 радиатора 600х600 - 1473 W. Имало е момент когато другите 2 радиатора (пак 500х1600 и 600х1800 ) им затворят термоглавите и камианта остава да работи с горната конфигурация в продължение на денонощие.
Наистина PM13+ е доста мощна , но според мен и минималната й мощност е доста ниска. Аз се опасявах , че ще ми е малка защото сбора от мощностите на радиаторите ми е около 15кВ и не включих бойлер в системата , но това лято ще преправя единия кръг и ще включа и бойлера към камината.
Поздрави !
Здравейте, Моля за малко съвети.
Имам 83кв апартамент, в него ще има като радиатори и бойлер 15-16 киловата. И съм се спрял на пелетна камина "Прити KP W24". Но не знам дали ще допусна грешка ако взема точно тази камина, аа тази грешка би била доста скъпа ако я допусна. Някой виждал ли е таква камина на живо, дали ще въри работа? Като описание изглежда всичко страхотно с. Ако може някой да помогне ще съм благодарен много.
andy_forresite - майстор
11 киловата минимална мощност ще ти е твърде много. Топлината на излъчване е 4 киловата на първа степен - най-слабата, която е с разход 2,6 кг/час. Или това са 4 чувалчета пелети по 5 лева (минимум) на чувал правят 20 лева на ден. А има още 4 степени... Не че ще се ползват много. Ако холът или помещението, в което ще се намира, е по-малък от 8 м на 6 м и навън е над нулата, на ниската степен ще става жега и ще си в преразход. Сигурен ли си, че си измислил къде ще я вградиш в апартамента така, че зареждането да е удобно, разположението на комина и да дърпа външен въздух?
Една камина 13-14 киловата ще ти върши идеална работа. С такава ще можеш да падаш до едно чувалче на ден - 5 лева ... примерно.
jabata - специалист
tsokov написа:
Здравейте, Моля за малко съвети.
Имам 83кв апартамент, в него ще има като радиатори и бойлер 15-16 киловата. И съм се спрял на пелетна камина "Прити KP W24". Но не знам дали ще допусна грешка ако взема точно тази камина, аа тази грешка би била доста скъпа ако я допусна. Някой виждал ли е таква камина на живо, дали ще въри работа? Като описание изглежда всичко страхотно с. Ако може някой да помогне ще съм благодарен много.
Тези Прити-та много добре изглеждат, и всичко е супер на пръв поглед при тях, но аз лично съм малко резервиран, като знам другите им камини и котли каква стока съм, малко ме съмнява и тези да се славят с нещо кой знае колко.
А отделно че тази мощност ти е твърде голяма. От една страна разхода ще ти е голям, от друга няма да работи оптимално ако върви само на минимум, и ще ти трупа сажди, конденз в комина, и оттам ще си имаш и други неприятности.
А ти сигурен ли си в необходимата ти мощност? Тези 15-16 Kw ми се виждат много за 83 квадрата апартамент, освен ако нямаш никаква изолация, и ще работи да кажем само вечерно време, и такива неща.
Но дори и толкова да са, то толкова ще ти трябват докато загрее, и после бързо ще падне на под 10 мощноста която ти трябва.
Затова си вземи нещо с максимална мощност 12-16 Kw. Но в никакъв случай не 21, защото може пак да е много...
Все пак избора на камина не е вземаш първата срещната и готово. Трябва на вид да ти хареса, мощноста да ти отговаря, и т.н.
andy_forresite - майстор
Радиаторната мощ ще му е толкова - 15-16 киловата, а не че толкова му трябват като отоплителна мощност.
Изборът на камина на пелети малко се различава от избора на камина на дърва и въглища. При такава на дърва и особено при Прити, трябва да се вземе толкова киловатова камина, колкото са радиаторите, че даже и малко отгоре. Това е така, тъй като за мощност на камините на дърва (пак особено прити) се обявява постигнатата най-висока мощност при изпитването от една страна, и от друга страна топлинната мощност на излъчване в помещението обичайно е около 35-40% от максималната мощност. На практика потребителят използва около 50-60% от "възможностите" на камината. В кавички понеже тези възможности се постигат при оптимални условия (оптимален приток на свеж въздух за горенето, коминна тяга, вид дървесина, влажност на дървесината, колко на ситно е нацепена и др.).

Тези 15-16 кв радиатори спокойно ще се загряват от камина с мощност към водната риза 12-13 кв до 70 и повече градуси. И тук може да се "лъже" за мощността, но в много по-малки граници от порядъка на 5-10% сигурно. Примерно взимаш пелетна камина 15 кв обявена мощност, а тя реално ще отдава с 14,67 кв да кажем. Нещо такова е.
Ако промениш решението си и вземеш друга камина, съобрази големината на стаята с излъчваната топлинна мощност от камината . Не гледай само колко е max на излъчване, защото на максимум няма да ти работи дълго. Така че едно радиаторче може да ти дотрябва заедно с камината (в една стая).
Много, благодаря на всички за ценните съвети. От снощи моята мила жена ме кара да мислим и за климатици. И сега се разколебах повече малко за пелетите.
jabata - специалист
Това с климатиците е върпс на избор. Едни ги удобряват, и са супер доволно от тях. Други не ги понасят.
На мене лично, на климатик винаги ми е студено, ако ще и на 30 градуса да е настроен. Така че всичко е въпрос на усещане и нагласа.
andy_forresite - майстор
Климатиците имат своите предимства разбира се. Много са добри в по-меко време и излиза по-удобно и икономично от камина на каквото и да е. При много ниски температури обаче коефициентът на преобразуване при много модели се изравнява със земята. Така нар. СОР струва пари, а бавно спадащия такъв при температури под -7° е още по-скъп.

В един засега нереален свят купуваме соларни керемиди и с тях си подреждаме покрива на къщите. Слагаме термопомпа със земна серпентина и айде топло, студено и топла вода дет се вика, без пари :razz:
jabata - специалист
andy_forresite написа:
Климатиците имат своите предимства разбира се. Много са добри в по-меко време и излиза по-удобно и икономично от камина на каквото и да е. При много ниски температури обаче коефициентът на преобразуване при много модели се изравнява със земята. Така нар. СОР струва пари, а бавно спадащия такъв при температури под -7° е още по-скъп.

В един засега нереален свят купуваме соларни керемиди и с тях си подреждаме покрива на къщите. Слагаме термопомпа със земна серпентина и айде топло, студено и топла вода дет се вика, без пари :razz:
Прав си но донякъде. За мене климатика е идеален да топли при външна температура 7-10 градуса, да го пуснеш вечер или сутрин да стопли за 15 мин, и си готов. Но доближи ли се до нулата, и падне ли под нулата вече не става, поне за мене. Започва да се усеща едно веене, и едно постоянно течение (мое лично усещане) И за тези 10 дена в годината, където температурите са такива, ми се вижда безсмислена инвестицията от 1.5 - 2к на парче, по-скоро една духалка за 20 лева и съм готов.
А пък това прословуто охлаждане през лятото, ами то пак са 10 дена лятото които са много горещи и си трябва охлаждане, така че спокойно минавам и без.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 14

Тема "Моля за съвет при избор на пелетна камина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: