• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
След като знам, че ръждата е сериозен враг на всяка соларна и отоплителна система и виждам как колеги от форума дават абсурдни пари за емайлирани бойлери със съмнително качество и срок на експолоатация надвишаващ с малко гаранцията, реших да покажа как аз виждам нещата. И понеже знам, че една снимка обяснява повече от 1000 думи, ще прикача и фото отчет.

ОЛХ и Базара са пълни с обяви за неръждаеми водосадържатели и бойлери 80-100-120 литра, които плачат за нов живот, а цената им е символична 60-80 лв

Прикачен файл

SAM_8310.JPG След престръгването на нипела сглобката е много плътна и представлява това:

Прикачен файл

SAM_8309.JPG Неръждаемото гофре напоследък е с много атрактивна цена от 2.30лв/м. След като си купих инструмент за запресоване на накрайници вече не използвам други тръбопроводи. За 80литров бойлер слагам 8-10 метра гофре. Не го меря... използвам останали парчета. При бойлери и буфери над 500 литра може да се използва и 18-20 мм гофре.

Прикачен файл

SAM_8308.JPG Имам и телоподаващо, имам и електрожен, но досега не съм заварвал неръждавейка, затова ползвах услугите на произволно избран заварчик намерен от обяви в нета. Взе ми 8 лв ( малко ли е, много ли е не знам) Получи се това:

Прикачен файл

SAM_8307.JPG След стругарската намеса имаме това на снимката. Аз ги извъртях детайлите на ТОС-чето, но понеже исках да направя точна сметка дадох един нипел на непознат стругар и той ми взе 5 лв за престъргване и отрязване.

Прикачен файл

SAM_8306.JPG Нипел неръждаем 1/2 х 60мм Цена 2.44лв. Понеже има наличие ел.заварка на тръба на нипела, неръждаемото гофре ф16 не влиза в нипела. Нужен е стругар за да престърже нипела вътрешно с 0.2мм и да среже нипела на две. Разбира се тази операция може да стане и с обла пила и ножовка.
шоп - майстор
Въпреки желанието ми за пригледност, системата прикача снимките и текстовете към тях в обратен ред. Не ми се занимава да ги пренареждам, които чете темата надявам се да ме разбере:-)

Продължавам:

Дотук имаме неръждаем фланец и два заварени неръждаеми нипела. Следва запояването или заваряването на нипелите към гофрето.

Прикачен файл

SAM_8316.JPG Разбира се при монтажа е хубаво да използваме нова гарнитура. 1 лев е, защо да не я сменим:-)

Прикачен файл

SAM_8315.JPG Гофрето може да бъде навито на серпентина, нахвърляно произволно или както съм показал в случая. Няма никакво значение, все ще си изпълнява задачата. В случая това са 8 метра гофре ф16 временно виксирани с тел за да не ми пречат при монтажа

Прикачен файл

SAM_8314.JPG Спойката и от към вътрешността на водосадържателя.

Прикачен файл

SAM_8313.JPG Запояването го правя двустранно и от към челото на нипела и от към вътрешността на бойлера. И една спойка е достатъчна, но се презастраховам:-)))
Това е спойката от към челото на резбата.

Прикачен файл

SAM_8312.JPG За всякакви спойки на неръждавейка и мед използвам евтина горелка с пиезо палене и високотемпературна газ. За любители, като мен е идеална:-) Припоя е различен в зависимост какво запоявам: мека мед на руло, твърда мед, неръждавейка и т.н. В случая използвам качествен сребърен припой с 40% съдържание на сребро.
шоп - майстор
Продължаваме.

Прикачен файл

SAM_8318.JPG Стягаме всичко с 8 нови болта М10
Аз използвам неръждаеми. Получава се комбинацията неръждаем водосадържател, неръждаема серпентина, неръждаеми скрепителни елементи. Няма слабо място и определено ако направите това веднъж, ще Ви надживее.

Прикачен файл

SAM_8317.JPG При напъхването на серпентината в гърнето премахвам времените прихватки от тел. Не че е фатално ако не ги махмен. Те ще ръждасат и изчезнат, но след като съм измил перфектно гърнето втора употреба не искам нищо да ми разваля водата:-)
шоп - майстор
Изолацията е според потребителят. Варианти колкото душа иска. Аз лично такива бойлери ги монтирам у дома и на приятели в мазета, тавани и технически помещения, където целя не външен вид, а перфектна изолация. Едва ли има фабричен бойлер който ще има по-малки загуби за 24 часа от бойлер изолиран от мен. Обикновенно правя кутия от 80мм фибран, в него водосъдържателят е изолиран със 100 мм минерална вата и разтоянието между фибрана и ватата запълвам със 100-200 литра перлит:-) Между всеки слой слагал ал.фолио.

Накрая най важното:-) СЕБЕСТОЙНОСТТА
втора употреба неръждаемо гърне 80л 70лв
нипел 2.44лв
стругарски услуги 5лв
заваръчни услуги 8 лв
газ и припой ( +/-) 3лв
гофре 8м х 2.30лв 18.40лв
гарнитура за фланец 1лв
болтове М10 неръждаеми 4лв

Общо 111.84 лв.

Труда не го включвам, защото, когато правя нещо за мен или за приятели е хоби и удоволствие, а аз на други хора срещу пари не работя.

Моето мнение базирано на направата на над 20-30 такива серпентини е, че срещу 112 лв ще имате уред за който нямате да имате експлоатационни разходи и последващи ремонти и ще Ви надживее:-)
radius - майстор
Амчи евала, какво друго да кажа.
Само не разбрах защо веднъж ползваш заварчик, а на някои места си го правиш с горелката, пишеш за неръжд. и мед, кое е медно?
шоп - майстор
Ползвах заварчик, защото имах 10 ина фланеца и му ги дадох да им завари на всички нипели.

Пък в последствие, когато на мен ми трябва бойлер за да разшира соларната или отоплителна система с някой бойлер или буфер или пък някой приятел поиска да му направя серпентина сядам вкъши и с горелката запоявам

За бойлерите ползвам само неръждавейка. За соларните ми системи някаде по трасетат се налагаа да запоявам и мед с мед. Изобщо каквото дойде. Горелката е една, само избирам най-подходящите припои:-)
Christo - майстор
Извинявам се, че питането ми е малко в страни, но....имам буфер 800л, на който има свободни изводи 2 цола вътрешна резба. Ще ми се да му завра вътре някаква серпентина, ако е възможно. Целта ми е да съхранявам вътре излишната топлина от слънчева инсталация. Всякакви идеи са добре дошли!
шоп - майстор
Най добре качи няколко снимки за да добием точна представа. Но първата идея, която ми хрумва е да намалиш резбите с два нипел редукции от 2 цола на 1 цол да речем. После с неръждаеми нипели 1 цол да минеш на заварка или сребърен припой към 20 ина метрова серпентина от гофре 20 мм.

Правил съм и 100 метрови серпентини от цяло топче тръба ф20 с ал.вложка. Топлообмена е учудващо приличен.
solar_entusiast - специалист
С това гофре обема на болера сигурно е паднал от 80 на 40литра :lol:
А пък за по-високите експлоатационни разходи в следствие на гигантските хидравличните загуби на така наречената серпентина да неговорим.
С медна серпентина с десетократно по-малък обем ефекта щеше да е в пъти по-голям.
шоп - майстор
:-)
обема на цилиндър се учи много рано в училище. Параметрите съм ги дал Ф16 х 8 метра.
Използвам 13-14 ватови китайски помпички и учудващо добре правят циркулация в 108 метра U тръби на вакумните ми колектори.

Медната серпентина е много хубаво нещо, но излиза доста по-скъпо. Работата с нея изисква повечко опит. Топлопроводимостта и е без аналог, но и гофрето се справя отлично заради турболентното движение на флиуда и увелиената площ заради оребрението.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Нагледно, монтаж на неръждаема серпентина в бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: