Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пон фев 26, 2018 11:18 pmТрифон П.Трифонов написа:
Sabonis написа:
Здравейте, ще бъда доволен ако ми съдействате за избора на пелетна горелка за виадрус 5 секции около 25 квт. Дилемата ми става все по голяма от многото горелки на пазара. Засега съм се спрял на грейкоRB 20, PM30 компакт и MUDLARK 35.Моля за препоръки
Ако няма да сменяш котела- първата.[skype][skype][/skype][/skype]gogo1132
Ако имаш намерения да сменяш котела, помисли за киловатите на първата.
ventzi48 - специалист
Имам едно питане относно номинална мощност на пелетната горелка? Моята е GP 20 с Натурела ,котел Виадрус / беше 4 глидера сега е 7/качен на камера която е много добре изолирана/ . При температурите от два дни ми дава разход между 1.5-2 кг/час при температура на водата 50 гр. Пелетите които горя са 5.3 кв. което мисля че не е точно така. Приемам, че реалната е 5 кв. което дава между 7.5 и 10 кв. топлинна мощност за отопление. Отоплявам общо 120 кв./два етажа, къщата е изолирана, ПВЦ дограма, таванска плоча не е изолирана-общо 8 бр. радиатори и бойлер 80 л. със серпентина. Температура на димни газове 50-60, на връщаща вода около 15 гр. разлика. Горелката основно работи на степен 1 и 2 след достигане на зададената температура. Правих и настройка на суспенд при превишаване на зададената температура с 1 гр. и продължителност 20 мин. Температурата която поддържаме е 22 гр. на първия етаж което ме задоволява. Какво още може да се направи за намаляваме на разхода?
чет дек 05, 2019 11:08 amventzi48 написа:
... Какво още може да се направи за намаляваме на разхода?
Почти нищо. Може да опиташ със СТ на по студения етаж и горелката да работи по температура на помещенията, а не по вода. Така, ако ти е ясна работата по настройването, горелката може да я направиш по малко да работи на ниски мощности и поддържане, което пък, държейки я в диапазон на номинална мощност, ще ти донесе малко икономия. Не очаквай чудеса, все пак! Аз бих го направил.
ventzi48 - специалист
Благодаря за съвета и ще пробвам със СТ.
Здравейте!Имам няколко въпроса относно котелът ми-на който тази година сложих пелетна горелка.
Котел VIADRUS U22 Basic - 46.5 kW,8 секции(С плочи за увеличаване на КПД-то)
РОТАЦИОННА ПЕЛЕТНА ГОРЕЛКА BISOLID GP_35_R TSC(горелката е тубусна с тубус за дървени пелети,има опция за слънчогледови при смяна на тубуса)
Отоплявам къща на 2 етажа,1 етаж 120кв.м 2 етаж около 100кв.м.Къщата има и тавански 3ти етаж който не се отоплява.Цялата е изолирана външно с 5 см.EPS,стиропор (и минерална мазилка).4 стаи на 1ви ет,и 4 стаи на втори ет.+3 малки радиатора в коридорите и 2 лири в баните на 2та етажа.
До сега 7-8 години от както съм бил на Донбаски въглища и дърва.Винаги първия етаж е бил с поне от 2 до 5 градуса повече.(1 етаж по потник 2 етаж горнище,да не казвам и елек).
По принцип имам проблем с изолацията,най-вече дограмата-Алуминиева от първите които се слагаха при нас(Кафявата).Но на първия етаж е с единично стъкло а втория стъклопакет.
ТА ВЪПРОСЪТ ми е някои може ли да ми даде някъкви настройки за тази горелка (защото от както се захлади времето съм изгорил 1 тон пелети иглолисни с етикет 5,3кв. а няма и един месец)нормално ли е това или аз бъркам някъде?
Горелката я настройвам по температура на водата в котела-ако е около 5 гр.на вън- на 55гр. и така при 0 гр. на 60,при-5(което беше за 2-3 сутрини)на 65.Като не гори по цял ден.От следобед 14-15ч до сутринта 9-10ч.(Ако гори по цял ден разхода ми е 5 до 6+ торби по 15кг.за деня).
Горелката си я монтирах аз на долната врата на котела,след което дистрибуторите на фирмата дойдоха и си монтираха датчиците и пуснаха горелката за да има гаранция.Момчетата бяха много внимателни с окабеляването и с обясненията.Но към началото на ноември беше+20гр. и само запалихме горелката обясниха ми някои основни неща за нея и толкова,повече не можех и да очаквам.
Забравих само да спомена че с поставянето на горелката сложих на всички стай на 1ви ет. тармоглави на радиаторите за да мога да компенсирам тази фрапираща разлика в температурата между първи и втори етаж.
judas - специалист
Здравей, gipsovo1. Вероятно настройките на горелката са нормални, но монтирана на вратичката не е ефективно. Ако можеш подложи на котела една кутия, на която да се монтира горелката възможно най-високо (най-близо до скарата на котела).
ventzi48 - специалист
Как да определим необходимата ни отоплителна мощност?- "Термосиликат". В тази статия има метод за определяне на необходимата мощност доста разбираемо. Моят котел беше 4 секции с горелка на долната врата, горелка GP 20 и гореше по 4 чувала за денонощие. Качих котела на камера, смених управлението с Натурела и добавих още 3 секции. В момента при тези температури за работа от 7 ч. сутрин до 12 ч. вечерта / 17 часа / гори 2 чувала . Ако паднат температурите сигурно ще се качи и разхода. Не се хваля / от топлотехника не разбирам много но следвам опита от форума/, но това съм постигнал за 3-4 години. В момента необходимата ми мощност е между 7-10 кв. за 120 кв. Котелът натъпкан с всички възможни допълнителни екстри за усвояване на максимална ефективност по съвети на колеги от форума. За съжаление много неща опират до проба-грешка и напред.
Dimytar11 - помощник
Здравейте. Ще споделя какво успях да направя със съвсем подръчни материали и какво постигнах. Надявам се да получа градивни критики и препоръки. Котела е Виадрус 29кв., горелка Грейки 20кв. Температура на димоотвода преди да сложа турболаторите и плочите беше малко над 200 градуса на мощност 1, сега падна до 142.
Изображение
Изображение

Прикачен файл

Screenshot_20191213_174013_com.android.gallery3d.jpg

Прикачен файл

Screenshot_20191213_174021_com.android.gallery3d.jpg

Тема "Виадрус на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: