Най - вълнуващия въпрос зимно време.
veselint - специалист
пет ное 20, 2020 10:17 amico_3 написа:
Някой може ли да даде идея как и с какво да изолирам вратичките на Виадруса,по възможност отвътре.Горелката е в кутия отдолу но и вратата на кутията има нужда от изолация.Благодаря предварително.
Аз вратите не съм ги изолирал,а съм поставил пред тях огнеупорни тухли.Те не дават на вратата да се нагрява много,а и акумулират топлина.Кутията на котела съм я изолирал външно с огнеупорна вата за камини,отвън е с алуминиево фолио, и върху нея има още пет сантиметра каменна вата.Става много добра изолация,кутията я пипам с гола ръка и не пари.От вътре на кутията съм наредил тухли като и те помагат да не се нагрява кутията ,а държат топлината в зоната на горенето.
ves-ko - специалист
пет ное 20, 2020 10:17 amico_3 написа:
Някой може ли да даде идея как и с какво да изолирам вратичките на Виадруса,по възможност отвътре.Горелката е в кутия отдолу но и вратата на кутията има нужда от изолация.Благодаря предварително.
Вермикулит. Реже се с триона/зегето и с макетното ножче.
Аз смених болтовете с шпилки и сложих шайби с голяма периферия.

viewtopic.php?f=10&t=52217&start=1500#p1038873
Здравейте!
Не знам до колко е уместен въпроса, но съм изправен пред следната дилема:взех от приятел виадрус с горелка waterland s40. Работи си чудесно с пелети. Но въпросът ми е, мога ли да я използвам и на дърва, тъй като се намира в домашна работилница и отпадат дървении от време на време ? И ако се използва и в този вариант, необходимо ли е да се изключва контролера на горелката от мрежата и да се покрива с нещо самата горелка за да не връща към нея пламък?
ves-ko - специалист
нед ное 22, 2020 11:18 pmАнтонВълчев написа:
Здравейте!
Не знам до колко е уместен въпроса, но съм изправен пред следната дилема:взех от приятел виадрус с горелка waterland s40. Работи си чудесно с пелети. Но въпросът ми е, мога ли да я използвам и на дърва, тъй като се намира в домашна работилница и отпадат дървении от време на време ? И ако се използва и в този вариант, необходимо ли е да се изключва контролера на горелката от мрежата и да се покрива с нещо самата горелка за да не връща към нея пламък?
Принципно - да.
Ако горелката е монтирана на вратата на котела - купуваш си една врата втора употреба и при нужда да гориш дървении - сменяш вратата (2 гайки) и вадиш от вътре плочите за увеличаване на хода на газовете.
Ако е монтирана на кутия - трябва да поставиш някаква ламарина там, където оригинално стои пепелника и да изключиш захранването на горелката.
И в двата случая ще трябва да си предвидиш превключване на захранването на помпата.
Успех.
пон ное 23, 2020 12:56 amves-ko написа:
нед ное 22, 2020 11:18 pmАнтонВълчев написа:
Здравейте!
Не знам до колко е уместен въпроса, но съм изправен пред следната дилема:взех от приятел виадрус с горелка waterland s40. Работи си чудесно с пелети. Но въпросът ми е, мога ли да я използвам и на дърва, тъй като се намира в домашна работилница и отпадат дървении от време на време ? И ако се използва и в този вариант, необходимо ли е да се изключва контролера на горелката от мрежата и да се покрива с нещо самата горелка за да не връща към нея пламък?
Принципно - да.
Ако горелката е монтирана на вратата на котела - купуваш си една врата втора употреба и при нужда да гориш дървении - сменяш вратата (2 гайки) и вадиш от вътре плочите за увеличаване на хода на газовете.
Ако е монтирана на кутия - трябва да поставиш някаква ламарина там, където оригинално стои пепелника и да изключиш захранването на горелката.
И в двата случая ще трябва да си предвидиш превключване на захранването на помпата.
Успех.
Благодаря!
пон ное 23, 2020 6:12 amАнтонВълчев написа:
пон ное 23, 2020 12:56 amves-ko написа:
нед ное 22, 2020 11:18 pmАнтонВълчев написа:
Здравейте!
Не знам до колко е уместен въпроса, но съм изправен пред следната дилема:взех от приятел виадрус с горелка waterland s40. Работи си чудесно с пелети. Но въпросът ми е, мога ли да я използвам и на дърва, тъй като се намира в домашна работилница и отпадат дървении от време на време ? И ако се използва и в този вариант, необходимо ли е да се изключва контролера на горелката от мрежата и да се покрива с нещо самата горелка за да не връща към нея пламък?
Принципно - да.
Ако горелката е монтирана на вратата на котела - купуваш си една врата втора употреба и при нужда да гориш дървении - сменяш вратата (2 гайки) и вадиш от вътре плочите за увеличаване на хода на газовете.
Ако е монтирана на кутия - трябва да поставиш някаква ламарина там, където оригинално стои пепелника и да изключиш захранването на горелката.
И в двата случая ще трябва да си предвидиш превключване на захранването на помпата.
Успех.
Благодаря!
Защо така Веско? Комбинираният Грейко как работи?
Над горелката има скара за дърва. Мяташ дърва, мяташ, горелката мисли, че си е свършила работата и дреме. Като изгорят дървата, поема с пелети.
ves-ko - специалист
пон ное 23, 2020 8:44 amТрифон П.Трифонов написа:
...
Защо така Веско? Комбинираният Грейко как работи?
Над горелката има скара за дърва. Мяташ дърва, мяташ, горелката мисли, че си е свършила работата и дреме. Като изгорят дървата, поема с пелети.
Ми, може и така, но трябва да се помисли и кой и как ще вкл. помпата. Освен, ако не работи и горелката (под скарата) примерно на минимум или поддържане, докато горят дървата. Би могло да стане, но не съм мислил върху това. При мен вариантът дърва остава, както писах по-назад 'нежелана/нетърсена', но съществуваща (дълбоко аварийна) алтернатива. Затова си и сложих 'сериозен' UPS (1200VA) и акумулатор 125Ah, та да няма проблем с паленето и да може да кара 6-8 и повече часа.
пон ное 23, 2020 12:38 pmves-ko написа:
пон ное 23, 2020 8:44 amТрифон П.Трифонов написа:
...
Защо така Веско? Комбинираният Грейко как работи?
Над горелката има скара за дърва. Мяташ дърва, мяташ, горелката мисли, че си е свършила работата и дреме. Като изгорят дървата, поема с пелети.
Ми, може и така, но трябва да се помисли и кой и как ще вкл. помпата. Освен, ако не работи и горелката (под скарата) примерно на минимум или поддържане, докато горят дървата. Би могло да стане, но не съм мислил върху това. При мен вариантът дърва остава, както писах по-назад 'нежелана/нетърсена', но съществуваща (дълбоко аварийна) алтернатива. Затова си и сложих 'сериозен' UPS (1200VA) и акумулатор 125Ah, та да няма проблем с паленето и да може да кара 6-8 и повече часа.
Вес, за помпата ще се "притеснява" контролерът на горелката- има ли температура, ще има и помпа, а като има достатъчна температура, горелката няма да работи, само ще си кара помпата.
Може да се наложи малко игра с настройките за осветеност.
ventzi48 - специалист
Когато ползвам Виадруса за горене на дървени отпадъци не изключвам управлението/Натурела/. Когато се повиши температурата над 40 гр. се включва помпата а горелката е на позиция изключено. Както сподели колегата изваждам ненужните допълнителни ламарини и покривам с капак горелката/ котела е на кутия/.
prascho - майстор
Имате ли ненужни остатъци от вермикулит?

Тема "Виадрус на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: