Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ср дек 09, 2020 4:38 pmemskia написа:
С 52 градуса на водата, успяваш ли да загрееш пълноценно водата в радиаторите. Колко са на брой? Аз съм с Виадрус 23.3 кW и Bisolid 25_W - 25kW. Температурата на котела ми е настроена на 70 градуса, като държи 61-62 градуса. За 24 часа непрекъсната работа заминават близо 2 чувала за 70 квадрата.
Топля малко повече от теб, с изолация само на хол и тавани, а разходът ми е по малък. Там писах, ще го направя и сега- в момента се отоплявам с 44гр вода.
https://photos.app.goo.gl/d2Y7JWXEg5chm5e69
Където и да попиташ, отговорът е в котлето и през коминът.
Монтирай термометър веднага след изходът на котела! В димохода (кюнеца).
Изолация на таваните имаш ли?
Gustoraveli - специалист
ср дек 09, 2020 6:57 pmТрифон П.Трифонов написа:
ср дек 09, 2020 4:38 pmemskia написа:
С 52 градуса на водата, успяваш ли да загрееш пълноценно водата в радиаторите. Колко са на брой? Аз съм с Виадрус 23.3 кW и Bisolid 25_W - 25kW. Температурата на котела ми е настроена на 70 градуса, като държи 61-62 градуса. За 24 часа непрекъсната работа заминават близо 2 чувала за 70 квадрата.
Топля малко повече от теб, с изолация само на хол и тавани, а разходът ми е по малък. Там писах, ще го направя и сега- в момента се отоплявам с 44гр вода.
https://photos.app.goo.gl/d2Y7JWXEg5chm5e69
Където и да попиташ, отговорът е в котлето и през коминът.
Монтирай термометър веднага след изходът на котела! В димохода (кюнеца).
Изолация на таваните имаш ли?
Спри се, знаем, че си разбирач номер едно.
На форума му писна от такива спецове! :supz:
emskia - специалист
ср дек 09, 2020 6:57 pmТрифон П.Трифонов написа:
ср дек 09, 2020 4:38 pmemskia написа:
С 52 градуса на водата, успяваш ли да загрееш пълноценно водата в радиаторите. Колко са на брой? Аз съм с Виадрус 23.3 кW и Bisolid 25_W - 25kW. Температурата на котела ми е настроена на 70 градуса, като държи 61-62 градуса. За 24 часа непрекъсната работа заминават близо 2 чувала за 70 квадрата.
Топля малко повече от теб, с изолация само на хол и тавани, а разходът ми е по малък. Там писах, ще го направя и сега- в момента се отоплявам с 44гр вода.
https://photos.app.goo.gl/d2Y7JWXEg5chm5e69
Където и да попиташ, отговорът е в котлето и през коминът.
Монтирай термометър веднага след изходът на котела! В димохода (кюнеца).
Изолация на таваните имаш ли?
Точно това може би е и основния ми проблем - изолацията и комина. Имам само външна 8см изолация със стиропор, но пък тавана смуче със сигурност. Отделно нямам текъв термометър на димоотвода. Вентилатора съм го направил на 45% че иначе беше на заводски 100% и беше още по-голяма ламя.
чет дек 10, 2020 10:17 amemskia написа:

Точно това може би е и основния ми проблем - изолацията и комина. Имам само външна 8см изолация със стиропор, но пък тавана смуче със сигурност. Отделно нямам текъв термометър на димоотвода. Вентилатора съм го направил на 45% че иначе беше на заводски 100% и беше още по-голяма ламя.
Основната разлика при нас е, че аз имам частична на стени и почти пълна на тавана, докато ти имаш само на стени.
30% тавани
30% стени
30% дограма
10% под
Общо взето, така са разпределени загубите в един дом.
Хайде сега, отговори си сам- икономията от изолация на стени, дали се изравнява със загубите през таван. На пръв поглед да- математика.
Да ама не. Не губиш само 70%. Сега е примерно
45% таван
12% под
33% дограма
10% икономия- Само 10, срещу обещани 30!!!

Разлика цели 20% надолу от обявеното, от което математиците ги избива студена пот.
Нещо такова се получава. Ок. 30% се икономисва при цялостно саниране, при сносно изпълнение.
Ще дам пример с......Гайда, което един съфорумник наскоро ми приши.
Когато е надута и я стиснеш- издава звук. Когато запушиш някоя дупка, звукът се променя. Така издиша и къщата, когато я стисне студ, но загубите ще зависят от това, колко дупки си запушил. Свирката не може, хахааа.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на чет дек 10, 2020 11:14 am, променено общо 1 път.
emskia - специалист
чет дек 10, 2020 10:59 amТрифон П.Трифонов написа:
чет дек 10, 2020 10:17 amemskia написа:

Точно това може би е и основния ми проблем - изолацията и комина. Имам само външна 8см изолация със стиропор, но пък тавана смуче със сигурност. Отделно нямам текъв термометър на димоотвода. Вентилатора съм го направил на 45% че иначе беше на заводски 100% и беше още по-голяма ламя.
Основната разлика при нас е, че аз имам частична на стени и почти пълна на тавана, докато ти имаш само на стени.
30% тавани
30% стени
30% дограма
10% под
Общо взето, така са разпределени загубите в един дом.
Хайде сега, отговори си сам- икономията от изолация на стени, дали се изравнява със загубите през таван. На пръв поглед да- математика.
Да ама не. Не губиш само 70%. Сега е примерно
45% таван
12% под
33% дограма
10% икономия- Само 10, срещу обещани 30!!!

Разлика цели 20% надолу от обявеното, от което математиците ги избива студена пот.
Нещо такова се получава. Ок. 30% се икономисва при цялостно саниране, при сносно изпълнение.
45% таван са си доста голяма загуба. Тъй като съм го планирал за изолация на пролет, кой е по-добрият вариант - саниране отвътре или отгоре на плочата ?
чет дек 10, 2020 11:03 amemskia написа:

45% таван са си доста голяма загуба. Тъй като съм го планирал за изолация на пролет, кой е по-добрият вариант - саниране отвътре или отгоре на плочата ?
Отгоре, естествено. Ако е само отвътре, през стените ще "изтича" нагоре, към тавана. Където ляга таванската лоча на стена, там е термомост, при вътрешно изпълнение на тавани. Никой не прави цялостна вътрешна, на всички вътрешни стени. Дори е възможно по ъглите, на външни стени между таван и стена, да прави конденз, ако външната не стига до сачака, а е завършена наравно с таванската плоча.
emskia - специалист
чет дек 10, 2020 11:50 amТрифон П.Трифонов написа:
чет дек 10, 2020 11:03 amemskia написа:

45% таван са си доста голяма загуба. Тъй като съм го планирал за изолация на пролет, кой е по-добрият вариант - саниране отвътре или отгоре на плочата ?
Отгоре, естествено. Ако е само отвътре, през стените ще "изтича" нагоре, към тавана. Където ляга таванската лоча на стена, там е термомост, при вътрешно изпълнение на тавани. Никой не прави цялостна вътрешна, на всички вътрешни стени. Дори е възможно по ъглите, на външни стени между таван и стена, да прави конденз, ако външната не стига до сачака, а е завършена наравно с таванската плоча.
Има логика. Наистина с изолация отгоре ще покрия по-голяма зона и няма да има толкова пробойни.
g.gushterov83 - специалист
Излишък от изолация няма - ако имаш възможност прави и отвън и отвътре.
prascho - майстор
При изолация отвътре какво става с акумулиращ ефект на стените....
Последна промяна от prascho на чет дек 10, 2020 4:21 pm, променено общо 1 път.
morfei1 - специалист
чет дек 10, 2020 2:36 pmprascho написа:
При изолация отвътре какво става с акумулаторния ефект на стените....
...трансформира се в парников ефект, особенно през лятото.

Тема "Виадрус на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: