• 1
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 169
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
judas - специалист
Може горелка 20кВ и котел 48кВ, нищо не пречи, не е ли така?
Малко встрани от темата - нормално ли е на отворената ми система РС да смуче въздух от изходящата тръба (тази към канализацията)?
phantom_ - специалист
nikoni_23 написа:
Благодаря за отговорите,явно ще го сменям.
А според вас кой котел да избера 25kw или 35kw на Марели в цената имат малка разлика,Поздрави!
Аз съм с виадрус и моя беше 17 кв добавих две ребра и го качих на кутия стана 29 кв грубо.Добавих турболатори и в момента на трета степен (най мощната) изходящите газове са 110гр. :wink:
phantom_ написа:
nikoni_23 написа:
Благодаря за отговорите,явно ще го сменям.
А според вас кой котел да избера 25kw или 35kw на Марели в цената имат малка разлика,Поздрави!
Аз съм с виадрус и моя беше 17 кв добавих две ребра и го качих на кутия стана 29 кв грубо.Добавих турболатори и в момента на трета степен (най мощната) изходящите газове са 110гр. :wink:
Здравей,колко голямо помещение топлиш с изолация ли е,и колко киловата ти е горелката и кой модел?
m.eit - специалист
phantom_ написа:
nikoni_23 написа:
Благодаря за отговорите,явно ще го сменям.
А според вас кой котел да избера 25kw или 35kw на Марели в цената имат малка разлика,Поздрави!
Аз съм с виадрус и моя беше 17 кв добавих две ребра и го качих на кутия стана 29 кв грубо.Добавих турболатори и в момента на трета степен (най мощната) изходящите газове са 110гр. :wink:
Даже става малко повече когато е на кутия,защото и скарата отдолу има водна риза и влиза във играта!
:weedman:
phantom_ - специалист
Къща на два етажа 160кв с вътрешна изолация ГК и 5см минерална вата дограмата е 5 камерна с ка стъкло и 4сезона,нямам външна изолация.И мазата е топла защото там тръбите не съм изолирал.Горелката аз си я правих и е може би около 25кв. :-D Но исках да кажа че просто твоя котел е малък и не може да усвой топлината от горелката.Моя на най голямата мощност на горелката темп. На дим. Газове е 110гр. Затова при теб просто трябва да се добавят ребра.
phantom_ написа:
Къща на два етажа 160кв с вътрешна изолация ГК и 5см минерална вата дограмата е 5 камерна с ка стъкло и 4сезона,нямам външна изолация.И мазата е топла защото там тръбите не съм изолирал.Горелката аз си я правих и е може би около 25кв. :-D Но исках да кажа че просто твоя котел е малък и не може да усвой топлината от горелката.Моя на най голямата мощност на горелката темп. На дим. Газове е 110гр. Затова при теб просто трябва да се добавят ребра.

Благодаря за отговора,още се колебая имам едно ребро за виадруса но незная дали си заслужава (тренировката) за едно ребро и предполагам че ефекта няма да е голям.
В мумента виадруса е без трипътен вентил,но ако го сменя със стоманен котел четох по форума че е задължително монтирането на такъв вентил.
Миналата зима беше по студена и на големите студове откачих бойлера от системата и изолирах тръбите в мазето.
Стоманените котли имат по добро усвояване от чугунените но за сметка на техният живот,всяко нещо има плюсове и минуси :?
phantom_ - специалист
Едно ребро върви към 100лв а един нов котел 2000лв ++ така че избора е твой :wink: Има много примери тук във форума за виадрус/и на кутия... Ти си решаваш :)
m.eit - специалист
nikoni_23 написа:
phantom_ написа:
Стоманените котли имат по добро усвояване от чугунените но за сметка на техният живот,всяко нещо има плюсове и минуси :?
Чак пък толко,ето един чугунен виадрус със горелка бодната на вратата и лек вътрешен тунинг е не по-зле от който и да е стоманен пелетен.Ако на същите 7 ребра се направи кутия с водна риза то стоманените котли могат само да се чудят какво става!
Прикачен файл:
IMG_20171020_121553_BURST001_COVER_opt.jpg
IMG_20171020_121553_BURST001_COVER_opt.jpg (106.64 KиБ) Видяна 1733 пъти
Прикачен файл:
IMG_20171020_122353_opt.jpg
Прикачен файл:
IMG_20171020_115108_opt.jpg
Прикачен файл:
IMG_20171020_115053_opt.jpg
Прикачен файл:
IMG_20171020_115033_opt.jpg
Когато прехвалените фирмени пелетни котли си боднат термо сондата(както в случая) и така мерят темперетурата на димните газове,ще им бъде много трудно да слезнат под тези показтели,забележете темперетурата на водата и това беше първо палене!
LazarGanev - "Велик майстор"
Тъй де, тъй. Само че замерванията не се правят на минимална мощност или в режим "Поддържане, както е на снимките, а се правят на максимална номинална мощност, при пълно натоварване и температура на водата 80*С. Правил съм такова замерване на Виадрус 10секции (50кВт) с горелка Грейко 20кВт, като единствения тунинг бяха 9 чугунени плочи. Резултатите бяха много добри, сходни с тези на Експерт 20 - КПД около 93%, Тдг под 140%. Само че забележете разликата - 50кВт чугуняк с 20кВт горелка отговаря на 20кВт стоманен пелетен котел. Иначе на размери двата котела са схиодни, само дето Виадруса е разположен хоризонтално, а Грейкото е вертикален паралелепипед. Виадруса е "именуван" 50кВт зарадиа броя на секциите, но не съм чул някой някъде да е изкарал 50кВт от такъв котел, тъй като в задния му край никога няма оптимално горене заради недостиг на въздух. Четири секции може и да изкарат 20кВт с хубави калорични въглища въглища, това не означава, че 10 секции ще са 50кВт. За мен 10 секции Виадрус е прекрасен 20кВт пелетен котел (с доста по-трудно чистене от сппециално пелетен котел). Точно по тази причина 7-секционния от снимката горе се държи перфектно с горелка, работеща на 16кВт, ама трисекционния на nikoni_23 е добре да стане поне 5 секции (като ще има хирургическа намеса), за да отговаря на неговите 100м2 (повтарям още веднъж мнението си в темата)
phantom_ - специалист
Да с тези три секций колегата е за никъде :roll: Ето при мен с 5 секций как е.

Прикачен файл

_20171025_065745.JPG Ето при мен как е
  • 1
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 169

Тема "Виадрус на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: