Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Zdrav4i - напреднал
Здравейте, няма да ми са излишни мнения на хора с опит при соларните системи за отопление на топла вода.
Та проблемът ми е следният, системата ми е солари -> циркулационна помпа -> бойлер 200l. Инсталирана е Април месец тази година, супер доволен съм до сега съм пуснал само 3 пъти нагревателя на бойлера. Лятото с високото слънце температурата в бойлера достига до 85 градуса :supz: в някои дни, когато е малко консумацията на топла вода в къщи. Проблемът обаче е, че в бойлера температурата на водата много бързо губи 7 -10 градуса до другата сутрин :| Днешният ден беше пример за това до следобед около 16ч. температурата в бойлера стигна до 64 градуса а в 23ч. вече беше 43. Така е от самото начало. Нагрява много добре и след това изстива бързо с около 10 градуса. Към момента имам оголена част от медният тръбен път, който е без изолация на тръбите дали е възможно това да има отношение?
А другото, което си мисля е възможно ли е да има естествена циркулация, по тръбният път, когато помпата не върти и, затоплената серпентина в бойлера да качва вода в охладеният вече слънчев колектор (заради залязващото слънце), и по този начин да пада температурата в бойлера?
В по системата възвратен клапан не видях никъде, нужен ли е такъв за да се предотврати естествена циркулация ако това изобщо има резон, като твърдение :?:
Иначе програматора е по настройки, Default.
В помпената група би трябвало да има (не)възвратен клапан.
Вечер не ползвате ли топла вода?
Енергията в бойлер се натрупва от горе надолу, а "изтича" отдолу нагоре.
Сензорът, според който се контролира температурата, обикновено в ниската част.
Ако се погледне в данните на бойлера, може да се сравни загубата на топлина с едно опитно включване на нагревателят и грубо измерване на изразходената енергия за дозагряване на водата.
Мисля, че инсталацията си е "в норми", а място за притеснение няма. При обратно охлаждане на бойлера през панелите загубите биха били повече от 7-10 градуса.
Охлаждане лесно се хваща на ръка с опипване на тръбите. Чувствително топла тръбичка показва точно такова.
Zdrav4i - напреднал
нед окт 08, 2023 6:41 amТрифон П.Трифонов написа:
В помпената група би трябвало да има (не)възвратен клапан.
Вечер не ползвате ли топла вода?
Енергията в бойлер се натрупва от горе надолу, а "изтича" отдолу нагоре.
Сензорът, според който се контролира температурата, обикновено в ниската част.
Ако се погледне в данните на бойлера, може да се сравни загубата на топлина с едно опитно включване на нагревателят и грубо измерване на изразходената енергия за дозагряване на водата.
Мисля, че инсталацията си е "в норми", а място за притеснение няма. При обратно охлаждане на бойлера през панелите загубите биха били повече от 7-10 градуса.
Охлаждане лесно се хваща на ръка с опипване на тръбите. Чувствително топла тръбичка показва точно такова.
Благодаря за отговора. В момента проверявам тръбите по инсталацията (които са не изолирани към момента), и прави впечатление, че на 30 см тръбен път в близост до бойлера тръбата е топла и започва да изстива отдалечавайки се. Иначе помпената група е Grundfos.

Прикачен файл

IMG_20231008_075142.jpg
нед окт 08, 2023 7:54 amZdrav4i написа:
прави впечатление, че на 30 см тръбен път в близост до бойлера тръбата е топла и започва да изстива отдалечавайки се. Иначе помпената група е Grundfos.
Напълно нормално.
Грундфос имат клапан интегриран в кран- термометъра. Вероятно все още работи.
kozl - майстор
То обратния клапан ОК спира обратния поток причинен от конвекция на течността.
Но ако по някаква причина помпата върти без слънчев подгрев, то панела ще охлажда водата към бойлера в зависимостпот външната Т.

Дали е резонно да се направи проба за охлаждането на бойлера след залеза, като се затвори крана към серпентината и не се ползва бойлера за да не се вкарва студена вода и да се разбърква водата в бойлера?
Все пак датчика за Т на бойлера вероятно е в най-високото място за датчик.
При системата където живее сина ми в най-горнота гилза е монтиран клапан против прегряване, а датчик за Т в бойлера е на по-долна позиция.
Та колко е Т в бойлера отгоре надоле :?
ср окт 11, 2023 8:50 amkozl написа:
...
Та колко е Т в бойлера отгоре надоле :?
Козлин, датчика обикновено се разполага в долната третина, по височина на серпентината.
Температурата в загрят бойлер от СК, при настроени 50 градуса примерно, от горе надоле;
- горе, в зависимост от настроената делта. Да речем 58.
- в средата 57
- доле 50-52.
На следващата сутрин, немити, кекъпани, с купища мръсна посуда и препълнена пералня;
- горе 56-57
- среда 54-55
- доле 38-42

пп. Правя уточнение- посочените примерни температури се отнасят за топлата ми баня и уред с добра топлоизолация. Герган, от долно уйно, може да наблюдава значително по ниски температури, а защо не и по високи.
Zdrav4i - напреднал
Мисля, че проблемът ми може би е в програматора....току що се пребирам в къщи, и виждам, че помпата върти....съответно качва топла течност в соларните панели :| , отидох да проверя соларите като се допрях до връзката с обезвъздушителя, защото само там не е изолирана тръбата и откривам че е топла :| . Рестартирах програматора и за момента помпата спря да работи...това е предпоставка за охлаждането ....сега остава да разбера защо помпата продължава да върти при положение, че колекторите са студени...
Задай по голяма делта!
При малка стойност на делтата и известна неточност на сензорите, системата се "самоподдържа".

Друга възможност е да е активирана функцията за охлаждане на бойлера през колектора.
Zdrav4i - напреднал
ср окт 11, 2023 8:54 pmТрифон П.Трифонов написа:
Задай по голяма делта!
При малка стойност на делтата и известна неточност на сензорите, системата се "самоподдържа".

Друга възможност е да е активирана функцията за охлаждане на бойлера през колектора.
Настройките са заводаки, има ли възможност за спиране на функция охлаждане ?
Принципно когато четох за програматора има такава функция, но достигане на 65⁰ t в бойлера. Снощи тя беше 50⁰
чет окт 12, 2023 7:20 amZdrav4i написа:
Какъв е контролера?
Трябва да се прегледат настройките му.
Ако няма функция за калибриране на сензорите, ако функцията за охлаждане не е включена, повтарям- да се зададе по голяма делта- Δt!
Това е разликата от показанието на сензора в панела и този в бойлера, при която разлика контролерът включва помпата.
При малка делта и погрешно отчитане на температурите, контролерът си мисли че в колекторът има енергия и включва помпата. Реално, топлата вода от бойлера го поддържа топъл, докато се достигне зададеният праг под който е забранена работата на помпата.

Тема "Соларен панел охлажда бойлер?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: