• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivomagna - специалист
Аз съм с горелка PELLAS X на котел СИМЕ 35 кв на вратичката. От една седмица съм на слънчогледови пелети. Разликите засега са:
- горелката се задръства след работа за около 6/7 часа и ако не се изчисти след това не може да запали отново защото се образува плътна кора която покрива запалката и новите пелети падат върху нея и не достигат до запалката.
- отлагат се значително повече сажди по котела
- температурата на водата на котела не надвишава 50 гр., по показания на контролера, на котела оригиналния термометър отпред показва над 60 гр. Кое е по- вярно не знам. На мен ми е достатъчна тази температура, но като че ли с дървесните вдигаше повече.
- разход между двата вида пелети още не мога да сравня със сигурност но ми се струва че слънчогледовите отиват повече
В крайна сметка може да се окаже, че разликата в цената между дървесните и слънчогледовите се изравнява от по-висок разход и трудности по обслужването (второто аз го пренебрегвам, не ми пречи). На края на сезона ще реша дали догодина ще съм на слънчо или дърво.
n.ganev - майстор
Варианти няколко.
- Ако са ти продали горелката с уверението, че гори слънчогледови пелети - връщаш я
- Караш на дървесни пелети
- Примиряваш се с факта, че трябва да гориш дървесни пелети с тази горелка
- Пита се преди покупка
Evgeniy - майстор
ivomagna написа:
Аз съм с горелка PELLAS X на котел СИМЕ 35 кв на вратичката. От една седмица съм на слънчогледови пелети. Разликите засега са:
- горелката се задръства след работа за около 6/7 часа и ако не се изчисти след това не може да запали отново защото се образува плътна кора която покрива запалката и новите пелети падат върху нея и не достигат до запалката.
Иво,

В една друга тема осъждахме как един човек гори слънчогледови пелети в горелка GP20, която също няма самопочистване и е намерил страхотна "цака":
viewtopic.php?f=10&t=56878&start=70#p895042
Идеята е добра, може да я пробваш.
andy_forresite - майстор
Само аз явно не съм разбрал каква е тази цака. През цялото време говори за ламарината от 3 лева, която връща горещите газове, загрява горелката, пепелта се чистела по-лесно от горелката ... после някакво ключе за двайси стотинки да спира шнека, критики върху седящите на бюро инженери, които са взели заплати и нищо не са направили ... На този човек нищо не можеш да му кажеш, абсолютно всичко знае и всичко му е ясно.
Един познат е направил гп не знам кое поколение, стар модел във всеки случай, може би от първите на пазара, да гори със слънчогледови и каза че гори по-хубаво от грейкото. Цялата я е разглобил и не знам какво е правил точно. Единствено знам за "натурелолизацията" на управляващата електроника.
Evgeniy - майстор
Анди, той вкарва принудително горелката в гасене периодично. Така тя се продухва и това всъщност чисти пепелта да не стане на шлака. Явно няма проблема на Натурелския контролер при грейко да гаси половин час... ето какво разбрах аз:

"обикновен термостат на изходящата вода, който спира горелката като стигне 60*. След като падне под хистерезиса я пуска. За да гарантира поне 10 минути спиране, има и допълнително реле за време, което задържа пуска на горелката за още 5 минути. Т.е. като погори известно време, започва да се гаси. Това гасене- пускане продухва горелката и чисти пепелта.
Новата порция за палене пада върху жаравата на предишните и бързо поема. И така през 10-20 минути, зависи колко е консумацията на топла вода. Един вид импровизирана чистачка. "
Иначе похвала за твоя приятел.
ivomagna - специалист
Не са ми я продали за можеща да гори слънчоглед даже напротив. Това всичко са мои опити на тема с пръдня боя. Най-вероятно ще се окажат неуспешни, но трябва да се убедя сам.
Засега чистя по два / три пъти на ден и всичко работи. Вярно, че като цяло е връщане назад, но не ми пречи. Пък и взе да ми става интересно да експериментирам.
Svezar - специалист
ivomagna написа:
Не са ми я продали за можеща да гори слънчоглед даже напротив. Това всичко са мои опити на тема с пръдня боя. .
Хареса ми това с боята :lol: Като да караш TDi с олио от фритюрници като първо го цедиш през стари дънки.... :wink:
Micho@85 - специалист
За сега бъркалка та си върши работата и гори фъстъчени пелети без проблем вече седмица. Въпроса ми беше дали слънчогледовите пелети са по кофти за горене от фъстъчените или са .......... https://youtu.be/b-TtZfacbjc
ivomagna - специалист
И аз имах такава идея, за бъркалка. Тази е закрепена за вътрешната ли, на горелката ?
Micho@85 - специалист
Бисолид няма втори шнек. Монтирах моторче от микровълнова за 10лв и на него бъркалка.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Въпрос за котел симе" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: