Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nokoniko - специалист
ср фев 13, 2019 11:19 ambalchik_bul написа:
Здравейте,

От няколко дни чета темата, защото планирам да се сдобия с камина на пелети.
В момента отоплявам 3 стаи от общо 65 кв.м. с камина на дърва и водна риза (мисля, че е 9 kW: 3 kW от камината и 6 kW от водната риза).
Едната стая се отоплява с камината, а другите с радиатори (малката стая с радиатор 3 kW, а голямата стая с радиатор 5 kW).
Основно ползвам само малката стая (голямата през зимата се ползва само 1-2 седмици, а радиатора там е изключен). Понякога (когато сложа повече дърва и комина "дърпа" яко) се налага да включвам и втория радиатор, защото в противен случай водната риза "завира" и преливника изхвърля част от водата.
Освен това камината е с такава конструкция (когато я купувах ми казаха, че КПД = 65%, но според мен е не повече от 50%), че най-малко 50% от топлината "заминава" в комина (топля комшиите над мен и въздуха). Така всяка зима харча по 5-6 кубика дърва (обичам да ми е топло).
За Burnit PM Comfort plus 13 kW дават КПД=92%.
Има подобни италиански с КПД=94% (96% при работа на минимална мощност), но съществено по-скъпи.
Към момента разполагам с 2 500 лв.
Моля за съвет!
1. Още сега да си купя Burnit PM Comfort plus 13 kW или
2. Още сега да си купя друга със същия бюджет.
3. Да изчакам следващия сезон и ако съпругата не ме натовари с други разходи (т.е. успея да събера още 1000 лв), тогава да купувам иналианска.
4. ДРУГО, за което не се сещам.

Благодаря!
Тези май са по-добри. Ако някой я ползва да напише мнение. https://www.balkanenergy.bg/bg/stoves-c ... 00529.html
balchik_bul - специалист
ср фев 13, 2019 11:34 amnokoniko написа:
ср фев 13, 2019 11:19 ambalchik_bul написа:
Здравейте,

От няколко дни чета темата, защото планирам да се сдобия с камина на пелети.
В момента отоплявам 3 стаи от общо 65 кв.м. с камина на дърва и водна риза (мисля, че е 9 kW: 3 kW от камината и 6 kW от водната риза).
Едната стая се отоплява с камината, а другите с радиатори (малката стая с радиатор 3 kW, а голямата стая с радиатор 5 kW).
Основно ползвам само малката стая (голямата през зимата се ползва само 1-2 седмици, а радиатора там е изключен). Понякога (когато сложа повече дърва и комина "дърпа" яко) се налага да включвам и втория радиатор, защото в противен случай водната риза "завира" и преливника изхвърля част от водата.
Освен това камината е с такава конструкция (когато я купувах ми казаха, че КПД = 65%, но според мен е не повече от 50%), че най-малко 50% от топлината "заминава" в комина (топля комшиите над мен и въздуха). Така всяка зима харча по 5-6 кубика дърва (обичам да ми е топло).
За Burnit PM Comfort plus 13 kW дават КПД=92%.
Има подобни италиански с КПД=94% (96% при работа на минимална мощност), но съществено по-скъпи.
Към момента разполагам с 2 500 лв.
Моля за съвет!
1. Още сега да си купя Burnit PM Comfort plus 13 kW или
2. Още сега да си купя друга със същия бюджет.
3. Да изчакам следващия сезон и ако съпругата не ме натовари с други разходи (т.е. успея да събера още 1000 лв), тогава да купувам иналианска.
4. ДРУГО, за което не се сещам.

Благодаря!
Тези май са по-добри. Ако някой я ползва да напише мнение. https://www.balkanenergy.bg/bg/stoves-c ... 00529.html
И тези ги гледах (eco-spar-minima-12kw), но все още се колебая.
Дали изобщо да сменям горивото (пелетите са 2-3 пъти по-скъпи от дървата). Със сигурност с пелети ще е по-скъпо (може би с 20-30%), но ще ми се спести част от главоболията (складиране на дърва, пролетно боядисване, седмично почистване).
filmatoplo - майстор
:-D Важна е мотивацията за избора ,наскоро карам една камина на един клиент и по пътя ни видя един мой приятел ,та той реши да се пошегува и вика на човека -ма ти камина ли ще слагаш ,ся ше видиш какво ще те пати ,сериозно ти говоря отивай при попа да ти чете молитва - и той горкия пребледня :lol: .
kali3896 - напреднал
ср фев 13, 2019 11:55 ambalchik_bul написа:
ср фев 13, 2019 11:34 amnokoniko написа:
ср фев 13, 2019 11:19 ambalchik_bul написа:
Здравейте,

От няколко дни чета темата, защото планирам да се сдобия с камина на пелети.
В момента отоплявам 3 стаи от общо 65 кв.м. с камина на дърва и водна риза (мисля, че е 9 kW: 3 kW от камината и 6 kW от водната риза).
Едната стая се отоплява с камината, а другите с радиатори (малката стая с радиатор 3 kW, а голямата стая с радиатор 5 kW).
Основно ползвам само малката стая (голямата през зимата се ползва само 1-2 седмици, а радиатора там е изключен). Понякога (когато сложа повече дърва и комина "дърпа" яко) се налага да включвам и втория радиатор, защото в противен случай водната риза "завира" и преливника изхвърля част от водата.
Освен това камината е с такава конструкция (когато я купувах ми казаха, че КПД = 65%, но според мен е не повече от 50%), че най-малко 50% от топлината "заминава" в комина (топля комшиите над мен и въздуха). Така всяка зима харча по 5-6 кубика дърва (обичам да ми е топло).
За Burnit PM Comfort plus 13 kW дават КПД=92%.
Има подобни италиански с КПД=94% (96% при работа на минимална мощност), но съществено по-скъпи.
Към момента разполагам с 2 500 лв.
Моля за съвет!
1. Още сега да си купя Burnit PM Comfort plus 13 kW или
2. Още сега да си купя друга със същия бюджет.
3. Да изчакам следващия сезон и ако съпругата не ме натовари с други разходи (т.е. успея да събера още 1000 лв), тогава да купувам иналианска.
4. ДРУГО, за което не се сещам.

Благодаря!
Тези май са по-добри. Ако някой я ползва да напише мнение. https://www.balkanenergy.bg/bg/stoves-c ... 00529.html
И тези ги гледах (eco-spar-minima-12kw), но все още се колебая.
Дали изобщо да сменям горивото (пелетите са 2-3 пъти по-скъпи от дървата). Със сигурност с пелети ще е по-скъпо (може би с 20-30%), но ще ми се спести част от главоболията (складиране на дърва, пролетно боядисване, седмично почистване).
И аз миналата година бях на същото положение и се чудех, дали да мина на пелети. И съвсем случайно се загледах в BURNIT 13 kw ,Без да знам какво да очаквам от тази камина и без да съм чел и 1 ред в този форум, (бях тръгнал да купувам камина на дърва с водна риза).Сега като се замисля , на дърва ли?...НИКОГА. [-X
Dzvera - напреднал
Онзи ден се занимавах с камината, вечерта я изключих и след като се поохлади почнах да я разглабям, за 15 мин я разглобих и до там беше лесното ... Наистина тия бърнит инженери са я правили с ръце навряни в **** ! За изгорени от 12.11.18г. 60 чувала пелети (които се оказаха олеле майко) изкарах една прахосмукачка пепел. Снимки ще кача утре .
voni - напреднал
Колеги смених степента на водната помпа от 3 на 2 и помпата отказ да работи.Почуках я доста но не тръгва дори когато я сложа на 3 степен,каква може да е причината чува се че има захранване но не тръгва.Камината е BURNit PM 15kW
filmatoplo - майстор
Каква е помпата Грундфос или друга ако има болт на мотора -развий го и с по малка отвертка стартирай ротора ,провери копчето дали превключва правилно.
nasiko_83 - помощник
съб окт 28, 2017 6:03 pmgrants написа:
Колеги здравейте, да направя малко включване този сезон :) Понеже от доста време бях хвърлил око на Натурелския контролер, а и на бойлера ползвам такъв много ми се искаше и каминаката да има. Другото което от миналата зима отлагах беше монтажа на турболатори. Та най-накрая намерих свободно време да си поиграя с каминката :)
Контролера го поръчах с wi-fi модула. Монтажа беше малко тегав докато разбера кое къде трябва да се навърже, но в крайна семтка се получи. В монтажа има няколко особенности, на които се натъкнах:
1во - не вързах аварийния пресостат, понеже от Натурела ми обясниха че на камината на Грейко логиката била по-различна;
2ро - трябва да се ползват всички термодатчици от натурелския контролер, понеже някой са друг тип и изобщо не дават информация, а при други има разминаване в показанията;
3то - термосондата за Т на изгорелите газове е доста дълга и опира в турбинката на вентилатора .. трябва човек доста да си поиграе;
4то - енкодера на вентилатора няма как да се пусне в натурелския контролер.
Ето гo контролера монтиран вече на камината
Изображение

И първия пуск :partyman:
Изображение

Планката за управлението съм я дал да я правят на лазер и скоро ще пусна снимки как изглежда във финален вид.
Сега няколко думи за самия контролер. Разбираше имаше някакви трудности при пускането, но след няколко проби вкарахме нещата в нормални граници. Основната разлика в горивния цикъл е, че натурелския ползва по-големи паузи между подаванията - 50сек , съответно и дозите са по-големи. От тук трябва и да се ползват по-ниски обороти за вентилатора, защото пелетите изгарят твърде бързо и има голям шанс огъня да загасне. Съответно сега след като изгася камианта и остава пепел в кошничката, но ще го мъча това. Хубавото е че винаги мога да вкарам старите стойности с по-малък цикъл и по-високи обороти, но сега като че ли пламъка се регулира по-добре. Ето и как работи каминката в установен режим(преди да монтирам турболаторите).
Изображение

Сега и малко за турболаторите. Още миналата година ми дойде на ума да монтирам такива, но понеже сезона беше доста суров не ми се експерементираше. Понеже с новия контролер постигам доста по-ниски стойности на изходящите газове, реших да сложа турболатори само в 1я ход на камината. Доста се чудих за вида на самите турболатори, но в крайна сметка се спрях на пружинния тип пред спираловидния, благодарности и поздрави на колегата @nokoniko за съветите и идеите които ми даде.
Ето ги пружините - 6мм желязо увито около тръба ф30.
Изображение

Реших да ги захвана с едни тънки П-образни профили
Изображение
Изображение

И това вече в камината
Изображение
Изображение

Резултатът на пръв поглед е добре, Т на изходящите газове падна от 70-72гр на 67-69гр при установен режим. Миналата година със стария контролер и без турболатори след основно почистване по-малко от 75-80 не съм я видял :)
Ето един резултат от днес - вкл към 7:45 изкл 11:45
Изображение

Прави ми впечатление, че количестовото пелети за запалване е в пъти по-малко от това със стария контролер. Самата логика е доста по-различна, та ще видим зимата как ще се държи :)

Това е за сега, че доста неща станаха. Ще споделям как се държи системата като почна по-често да я паля, защото предстой да изгладя още някой настройки.

Поздрави !
здр.колега понеже искам да монтирам същия контролер на моита камина бурнит 13 колфорт можеш ли да удариш едно рамо
burner - специалист
Не стана работата с Натурела и Грантс върна контролера.Не можа да стабилизира оборотите на вентилатора. Написано е по-нататък.

Тема "Настройки на пелетна камина BURNit PM Comfort plus 13 и 25 kW" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: