Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kali3896 - напреднал
пет фев 01, 2019 8:14 amburner написа:
За камина, която работи през по-голямата част от денонощието, автоматичния режим е за предпочитане. Там може да си нагласите количеството на подаваното гориво както си искате. При запалване камината започва от пета степен и постепенно достига до степен, която е равновесие за дадената отоплителна система и съответната външна температура, като отвреме-навреме качва или сваля с по една степен. Хватката на колегата, който я държи на 4 степен според мен е необходима, ако камината се пали да речем след връщане от работа и се търси бързо достигане на работна температура. Защо не 5 степен? Ами вероятно печката ще думка яко, и затова е предпочетена по-ниска степен. Лично аз съм свалил доста степените, като пета ми е равна на четвърта по заводски настройки. Вчера при нула градуса през деня камината работи почти само на първа степен, а тя е 1 с още 14% намаление и вентилатор на 950 оборота. От опит препоръчвам да се започва от заводските настройки и постепенно да се намалява количеството гориво и подбират подходящи стойности на вентилаторите, докато се достигне до задоволителни резултати. Но това да става само след запознаване с логиката на работа на камината, а не с безразборно ръчкане.
Хватката на колегата Seiko72 е , не да намали степента на горене от 5 на 4 ,а да измести степените на горене с 1 градус напред.Примерно ,при зададени 65 градуса, стандартно до 60, камината работи на 5 степен ,на 60 и 61 на 4 ,на 62 на 3, на 63 на 2, на 64 на 1 степен и на 65 е в модулация.При промяна параметър D8 на 4, камината гори на 5 степен до 61 градуса , на 61 и 62 градуса е на 4 , на 63 е на 3 степен на 64 е на 2 , на 65 е на 1 .С това ,по бързо ще достигне по ниските степени на горене , с което според ме ще се постигне икономия на гориво.
burner - специалист
това ,по бързо ще достигне по ниските степени на горене , с което според ме ще се постигне икономия на гориво.
--------
Това е само едно твърдение. Трябва да се подкрепи по опитен път. Пак казвам - всеки си подбира начин на работа, съобразен с неговите разбирания, изисквания и условия. При мен след запалване камината достига до работната за мен температура на водата от 44 до 50 градуса (в зависимост от външната температура) за 30 до 45 минути. Като тръгвам от темперирани от климатици стаи - 21°. За 30 минути камината заработва на втора степен (която е намалена и отговаря на първа по заводските настройки). След 4-6 часа започва да работи на първа степен, която пуска пелети, колкото да не угасне. Изобщо не виждам смисъл в моя случай да се занимавам с безсмислени експерименти. Дано повече хора разберат, че универсални настройки за добра и икономична работа няма. Направо ми е смешно да чета, как искат хем да им тлее камината в режим поддръжка, хем стъклото да е чисто, хем да е топло.
Raij - специалист
Много правилно Колега го каза.
seiko72 - специалист
пет фев 01, 2019 11:01 pmkali3896 написа:
пет фев 01, 2019 8:14 amburner написа:
За камина, която работи през по-голямата част от денонощието, автоматичния режим е за предпочитане. Там може да си нагласите количеството на подаваното гориво както си искате. При запалване камината започва от пета степен и постепенно достига до степен, която е равновесие за дадената отоплителна система и съответната външна температура, като отвреме-навреме качва или сваля с по една степен. Хватката на колегата, който я държи на 4 степен според мен е необходима, ако камината се пали да речем след връщане от работа и се търси бързо достигане на работна температура. Защо не 5 степен? Ами вероятно печката ще думка яко, и затова е предпочетена по-ниска степен. Лично аз съм свалил доста степените, като пета ми е равна на четвърта по заводски настройки. Вчера при нула градуса през деня камината работи почти само на първа степен, а тя е 1 с още 14% намаление и вентилатор на 950 оборота. От опит препоръчвам да се започва от заводските настройки и постепенно да се намалява количеството гориво и подбират подходящи стойности на вентилаторите, докато се достигне до задоволителни резултати. Но това да става само след запознаване с логиката на работа на камината, а не с безразборно ръчкане.
Хватката на колегата Seiko72 е , не да намали степента на горене от 5 на 4 ,а да измести степените на горене с 1 градус напред.Примерно ,при зададени 65 градуса, стандартно до 60, камината работи на 5 степен ,на 60 и 61 на 4 ,на 62 на 3, на 63 на 2, на 64 на 1 степен и на 65 е в модулация.При промяна параметър D8 на 4, камината гори на 5 степен до 61 градуса , на 61 и 62 градуса е на 4 , на 63 е на 3 степен на 64 е на 2 , на 65 е на 1 .С това ,по бързо ще достигне по ниските степени на горене , с което според ме ще се постигне икономия на гориво.
добре и постигнахте ли това което искахте тоест d8 на колко го поставихте и има ли ефект и икономия .
Raij - специалист
Без да съм пробвал съм сигурен ,че ефект НЯМА да има. Ако някой има желание може да поспорим.
Raij - специалист
Вече пробвано, разликата от d08-5 и d08-4 е, че при зададени 50гр. Гори на 5-та до 44гр. И минава на 4-та за 45 и 46гр. А при другото гори и на 45гр. На 5-та
lxndr - напреднал
Някой пробвал ли е с 8мм пелети?
Да ли ще е по добре от 6мм за камината?
balchik_bul - специалист
Здравейте,

От няколко дни чета темата, защото планирам да се сдобия с камина на пелети.
В момента отоплявам 3 стаи от общо 65 кв.м. с камина на дърва и водна риза (мисля, че е 9 kW: 3 kW от камината и 6 kW от водната риза).
Едната стая се отоплява с камината, а другите с радиатори (малката стая с радиатор 3 kW, а голямата стая с радиатор 5 kW).
Основно ползвам само малката стая (голямата през зимата се ползва само 1-2 седмици, а радиатора там е изключен). Понякога (когато сложа повече дърва и комина "дърпа" яко) се налага да включвам и втория радиатор, защото в противен случай водната риза "завира" и преливника изхвърля част от водата.
Освен това камината е с такава конструкция (когато я купувах ми казаха, че КПД = 65%, но според мен е не повече от 50%), че най-малко 50% от топлината "заминава" в комина (топля комшиите над мен и въздуха). Така всяка зима харча по 5-6 кубика дърва (обичам да ми е топло).
За Burnit PM Comfort plus 13 kW дават КПД=92%.
Има подобни италиански с КПД=94% (96% при работа на минимална мощност), но съществено по-скъпи.
Към момента разполагам с 2 500 лв.
Моля за съвет!
1. Още сега да си купя Burnit PM Comfort plus 13 kW или
2. Още сега да си купя друга със същия бюджет.
3. Да изчакам следващия сезон и ако съпругата не ме натовари с други разходи (т.е. успея да събера още 1000 лв), тогава да купувам иналианска.
4. ДРУГО, за което не се сещам.

Благодаря!
burner - специалист
ср фев 13, 2019 11:19 ambalchik_bul написа:
Здравейте,

От няколко дни чета темата, защото планирам да се сдобия с камина на пелети.
В момента отоплявам 3 стаи от общо 65 кв.м. с камина на дърва и водна риза (мисля, че е 9 kW: 3 kW от камината и 6 kW от водната риза).
Едната стая се отоплява с камината, а другите с радиатори (малката стая с радиатор 3 kW, а голямата стая с радиатор 5 kW).
Основно ползвам само малката стая (голямата през зимата се ползва само 1-2 седмици, а радиатора там е изключен). Понякога (когато сложа повече дърва и комина "дърпа" яко) се налага да включвам и втория радиатор, защото в противен случай водната риза "завира" и преливника изхвърля част от водата.
Освен това камината е с такава конструкция (когато я купувах ми казаха, че КПД = 65%, но според мен е не повече от 50%), че най-малко 50% от топлината "заминава" в комина (топля комшиите над мен и въздуха). Така всяка зима харча по 5-6 кубика дърва (обичам да ми е топло).
За Burnit PM Comfort plus 13 kW дават КПД=92%.
Има подобни италиански с КПД=94% (96% при работа на минимална мощност), но съществено по-скъпи.
Към момента разполагам с 2 500 лв.
Моля за съвет!
1. Още сега да си купя Burnit PM Comfort plus 13 kW или
2. Още сега да си купя друга със същия бюджет.
3. Да изчакам следващия сезон и ако съпругата не ме натовари с други разходи (т.е. успея да събера още 1000 лв), тогава да купувам иналианска.
4. ДРУГО, за което не се сещам.

Благодаря!
В никакъв случай не купувай този модел на Burnit, защото основното чистене е изключително време и трудоемко. Имат нови модели, които са рекламирани с по-лесно почистване, май Адвант или нещо подобно бяха. DIY ги водят, демек do it yourself, направи си сам, защото сам ги чистиш за 15 минути. Смях се защото какво повече DIY от досегашния модел? То кошници преправяне, то въжета, то ревизии .. Тези от Burnit май нямат чувство за хумор, ама както и да е. С удоволствие бих ти продал моята 13, но си далеч. Купи си нещо, което можеш да почистваш лесно, това е моят съвет. Зарежи това КПД, защото ако пелетите са калпави, то е без практическо значение. И се приготви да плащаш двойно повече, отколкото с дърва. Самият аз се отоплявах с камина с водна риза над 15 години, със точно същата квадратура съм като теб. Камина с 13 кВ няма да можеш да ползваш само с един радиатор. По-добре с и кои някаква суха, ама добра. Чети и мисли, да не ревеш после тук.
Успех.
Последна промяна от burner на ср фев 13, 2019 11:38 am, променено общо 2 пъти.

Тема "Настройки на пелетна камина BURNit PM Comfort plus 13 и 25 kW" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: