• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 230
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
[quote="grants"]@jaws здравей :partyman:
С какви пелети се пълни кошничката - неизгорели или изгорели (пепел). Ако в 1вото то камината ти е настроена доста над оптималното за теб , ако е пепел то най-вероятно има нещо гнило по настройката за самопочистване. Можеш да си изтеглиш сервизното ръководство (качено и обяснено на 1ва страница) и да сравниш твоите настройки спрямо стоковите за 13кВ модел :wink:

Ето малко инфо за горивния процес при мен - на 2ра степен е 51гр. на 3та степен е 50гр на водата.
Изображение

Здравейте значи пълни се и с двете и неизгорели и изгорели(пепел) защото при работеща камина се виждат отгоре неизгорели това става сред около 3 часа и 30минути горене но предполагам отдолу е пепел изгорелите, защото следващия ден като отворя да я чистя кошницата е повече от половината пълна с пепел за около 5 часа работа на камината мисля че е много. Също невиждам промяна на пламъка при различнити степени на горене която и да е 1 2 ..5 А едно и също повтарям се но незнам дали е нормално.Поздрави :)
Здравейте колеги,
сдобих се с пелетна камина Бунит комфорт 25 плюс.
Въпроса ми е дали някой има оптималните настройки за комфорт 25+, и ако може да ги сподели?
tysonlkr - специалист
Имате ли инсталаторското ръководство в което са написани препоръчителните настройки на отделните параметри. Какво означава оптимални настройки? За всяка система оптималните настройки са различни.
Всичко е индивидуално. Аз все още експериментирам. Общо казано съм намалил подаването на пелетите за 1,2 и 3-та степен. Когато ми хареса работата и консумацията ще споделя, но все още експериментирам.
jaws написа:
Здравейте значи пълни се и с двете и неизгорели и изгорели(пепел) защото при работеща камина се виждат отгоре неизгорели това става сред около 3 часа и 30минути горене но предполагам отдолу е пепел изгорелите, защото следващия ден като отворя да я чистя кошницата е повече от половината пълна с пепел за около 5 часа работа на камината мисля че е много. Също невиждам промяна на пламъка при различнити степени на горене която и да е 1 2 ..5 А едно и също повтарям се но незнам дали е нормално.Поздрави :)
И аз имам същият проблем при по продължителна работа и кошничката се пълни. Какви пелети използваш? Аз използвам смеска чам и бук, с преобладаващ чам според мен.
Направил съм периодичното почистване да е на 30 мин за 10 сек. И съм увеличил вентилатора от потребителското меню с 3%. За днес нямах проблем (да не чуе дявала) :lol:
Orion - специалист
Здравейте,
Прегледах по няколко пъти всички постове и тук и за по старите камини...
Чудесен форум,(всички раздели) надявам се тази тема също да се развива и все повече колеги да пишат и да намират решения.
Специални благодарности на grants за линка към BURNit PM Comfort plus 13/25 Service Manual, доста полезно за мен.
Не спирам да човъркам и експериментирам, скоро ще има доста неща които да понапиша и аз, но за сега ще изчакам още малко.

Имам едно питане към разбиращите:
Тъй ката все още не използвам пълния капацитет на камината, вместо да променям малко по малко, дали не е по добре да направя всички настройки на камината си (BURNit PM Comfort plus 25) като на plus 13?. Идеята е странна, но така и така нямам повече от 6 KW радиатори за сега, защо пък да не опитам. Обаче все пак реших да попитам първо за вашите мнения?

Има и още някои неща които не са съвсем ясни, но ще изчакам с другите въпроси за сега.
Явно има по малко ползватели на новата камина, за старата има доста повече движение по форума. Това обаче ще се промени лека полека мисля :tonqe: .

Ами за сега това е от мен, скоро ще понапиша някои мои виждания.
Късмет на всички.
Поздрави!
Orion
grants - специалист
Колега @Orion здравей !
Щом вече знаеш какво означават различните функции из менютата и можеш да ги променяш най-добре си я настрой сам , без да ползваш дадени настройки иза шаблон :wink:
Идеята е да си харесаш някаква Т на водата , при която ти е комфортно у дома. След това хващаш някоя степен 2 или 3та и започваш да си играеш с тях , като целта е с минимално време за работа на шнека каминката да успява да подържа желаната Т на водата. Лесно ще разбереш режима - при много занижени стойности щом мине на дадената степен водата ще истива много вързо и ще пада с градус два , ако пък са ти много завишени стойностите водата ще прескача исканата стойност от теб. Вентилатора ти препоръчвам да го нагласиш в диапазона 1200 - 1300об. на най-икономичната ти степен.
Да те ориентирам по-добре при мен камината работи 8 мин на 2ра степен (по-икономичната) и към 3-4 мин на 3та степен (малко по-високи стойности от 2рата степен) , така цял ден. Температурата на изгорелите газове също е важен фактор , при мен е в границите 74-86 градуса :wink:

Тея дни изпробвам един друг режим на работа и скоро ще споделя дали има смисъл от него :lol:
Поздрави !
Orion - специалист
Здравей grants,
Благодаря за светкавичният отговор!
Ще направя както казваш. При мен работата е странна, още повече на новата камина с това управление и когато е на А режим не знам кога сменя степените и кои са те. Мога разбира се да и избера и степен вместо автоматичния режим.
Ако примерно е настроена на 50гр., пада на 47гр. и стартира, стига 45гр. докато направи пламък и тръгва нагоре до около 60гр. и започва гасене... стига до около 65гр. докато загаси. Всичко това е за 20 минути. след това чака 47гр. около 20 минути и отново :-)

Не съм недоволен от разхода, харчи 1 чувал на 24 часа, но аз все още съм само с три радиатора.
Не е спирана 20 - тина дни.
Просто ми се иска да опитам всичко... такъв съм си :-)
Това което казваш ми допада повече, амплитудата от 20 градуса не ме кефи и затова ми се иска да си по* експериментирам малко.
Тези дни ще си поиграя и ще пиша резултати.

Поздрави!
Orion
Последна промяна от Orion(стар) на пон дек 14, 2015 8:39 am, променено общо 2 пъти.
andy_forresite - майстор
Орион, без да разбирам от тези инсталации ми се вижда напълно нормална работата на твоята камина 25KW. Тя отдава 11 кв на най-малката си мощност, а ти си свързал 6 KW (три броя) радиатори. Затова за толкова кратко време си свършва работата и почва да се гаси. На твое място бих я ръчнал на първа степен с намалени настройки за мощност - време на работа на шнека, количество пелети, вентилатор и пр. След това като закача още радиатори може да я пробвам на автоматичния какви ще ги върши.
Засега я опитай по стайния термостат как ще работи. По Твода със стойности до 65 ще тръгва и спира непрекъснато при това положение. Ако си държиш да караш по вода, виж в мануала как да намалиш хистерезиса щото това 20 е направо... И това с настройките като на РМ13 ми се струва, че няма да стане. Мощна е :)
Orion - специалист
Здравей andy_forresite,

Прав си, всичко това е ясно. Пробвал съм всички степени, намалих от потребителското меню още в началото всичко на -7. В момента работи на мощност 2, не че има голяма разлика преди да се пипнат сервизните настройки. След като обаче вече ги имаме благодарение на grants предпочитам от тях да настройвам. Беше ми интересно мнението ви за РМ13 и сега вече съм се отказал от тази идея. Стаен термостат няма тази камина... мисля че не само моята, но за другите не споря. Този датчик който е навит и закачен в дясната страна горе на камината е за водната риза а не стаен (според мен), при опит да ми покаже стайна температура показва LO. От настройките е пуснат принципно. Мислех да изчакам да сложа още два радиатора, но сърце не трае и затова сега експериментирам с това онова. След като имам добро решение, ще пиша за да може темата да се развива и всеки да може сам да си преценява. Аз също не бих казал че разбирам много от тези системи, но смятам да се науча, тъй като ми е интересно а и тук имаме тази възможност.
Нямам нищо против инсталаторите, но те първо нямат толкова време когато дойдат и второ предпочитам сам да мога да я настройвам оптимално (за мен).
Ако и дам стойност 65гр. не спира и тръгва постоянно а пак така, но стига до 80гр. :rolleyes:
Взимам си поука и от двете мнения, днес отивам на Витоша, но скоро ще променя всичко което сте ме посъветвали...

Имам приятел със старата (23 kW) още от миналата година, така че имам поглед и върху нея горе долу. Ще намеря и за нея сервизните настройки и кода след като се справя с тази :) - от интерес, а и ако стане по добре... супер. Обмислям купуване на стаен датчик, но за сега ще се огранича по вода.
Пак казвам - не съм недоволен. Камината работи добре, но мисля че има начин да се оптимизира още доста по добре.

Поздрави,
Orion
Последна промяна от Orion(стар) на пон дек 14, 2015 8:36 am, променено общо 1 път.
andy_forresite - майстор
С кода за инсталаторските настройки трябва да знаеш как да намалиш мощността, за да се получи доста под 11 Kw. С тези -7/+7 настройваш съвсем минимални процентни разлики върху инсталаторските настройки. Демек фините настройки, касаещи няколко пелетчета в плюс и минус.
Трябва да има стаен термостат. Гледам в мануала дават параметър А19=1. Ако А19=0 стайният термостат е изключен.
Ако скоро няма да качваш радиатори, обади се на инсталатора да дойде и да направите настройките по твоите нужди в момента. После пак трябва да му се обадиш като добавиш радиатори.
Хистерезисите са дадени на стр. 29. При теб ако някой параметър седи на 8 или 10, трябва да се промени на 2 ... примерно. Конкретно d08 е даден в таблицата на 5. Той е за Твода. Повечето параметри са навързани и за да я настроиш правилно, трябва да разбереш връзката между тях.
grants - специалист
Ето малко информация за последните дни работа в експериментален режим :lol:
Та реших да видя какво ще стане ако изключа стайния термостат от менюто А19=0 и ето какво се случи:
Камината влиза веднага в модулация , като работи така нон стоп независомо колко пада температурата на водата и колко са зададени, никога не повишава степен. Няма го периодичното почистване на 1 час. Стъклото се зацапва доста по-малко , въпреки че се вижда как огъня съвсем леко тлее долу в кошничката :?
Температурата на водата е 45-46градуса , в стаите е 23-4 като определено е по-студено спрямо ако е 50-1 гардуса на водата.
Утре ще я почистя , за да видя как се е преставила без переодичното самопочистване.
Разхода така ми без да се спира е 0.6кг/ч

Поздрави !
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 230

Тема "Настройки на пелетна камина BURNit PM Comfort plus 13 и 25 kW" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: