• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 230
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
grants - специалист
Колеги ето моя резултат от 3 дена опити. Външна температура 10 през деня , 0 вечер. Апартамемта е около 80кв с вътрешна изолация и хубава дограма. Камината е 13+ , радиаторите :
1600х500/3kW - с термоглава на 3та степен , която е постоянно затворена защото каминката е в същата стая
1600х500/3kW - с термоглава на 5та степен , работи постоянно отворена
1800х600/4kW - с термоглава на 2.5 степен , защото не ползваме стаята
3 боря 600х600 с кранчета , отворени на макс.

Та в тази си конфигурация като пусна каминката от студено за първите 4 часа гори по 1кг/час , като установи температурата с стаите разхода пада на 0.66кг/ч.
Това е на Автоматичен режим , работи нон-стоп без да изгася.
Температурата на водата е нагласена на 53 градуса , в стайте е 25-26 градуса.
Температурата на изгорелите газове варира от 76 до 84 градуса.
Ползвам иглолистни пелети от Смолян 300лв/кг , взех 2 тона надявам се да ме изкарат този сезон :)
Ако се питате как изчислявам толкова точно разхода - разграфил съм бункера на по 1кг , като съм мерил с ел.везна. 10 килограма съм разграфил и разхода го меря като изгори повече от 6-7кг , за да е по-точно. Утре ще кача снимки , че сега съм я напълнил до горе :)
grants - специалист
shizofree написа:
Здравейте!
Здравей колега , инсталаторската инструкция съм я качил няколко поста над твоя погледни , има линк към dropbox , но ще ти я пусна и на мейл.
Каминката има стаен термостат и той се намира в левия край под страничния капака , навит е на фланец самия датчик.
Най-добре да нагласиш да модулира по вода , за тази цел вдигни температурата на термостата на 40 градуса (от книжката ще видиш как се променя).
Огледай сервизната книжка и ако има нещо неясно питай , ще помагам каквото знам :wink:
k_marinov - специалист
grants написа:
Здравей колега , съжелявам за късния отговор но нещо съм пропуснал че има отговор в темата за нашите печки :)
Така 1во да обесня малко за самата конструкция на печката , вчера си поиграх да я разглобя и да видя какво има вътре. Та стаен термостат си има самата камина и е изведен на десния край навит в щуцер. Принципно има характеристики за него та можеш този вградения да го откачиш и да си изведеш друг на негово място някъде по-далечко от камината. датчика за пелети също отсъства.
Хубаво е да кажеш какви мощности си инсталирал на каминката и какво е жилището - изолация, дограма .. :wink:
При мен имам 2х 1600х500 , 1х 1800х600 , 3х 600х600. Големите радиатори са с термоглави , като единия е изключен , другия е на максимална степен а третия радиатор който е в хола с камината заедно е на 3та степен.
Та от 2 дена съм я запалил и се опитвам да я настроя. Термостата съм го нагласил на максималната температура - 40 градуса и в момента се управлява само по вода.
От това което видях разбрах следното - ако я настроиш на някоя степен (примерно 4та) работи само на нея докато не стигне зададената температура (примерно 60гр.). След това минава в режим на модулация и ползва стойностите зададени за режима на модулация. Аз ги бях занижил доста и след 5-6 минутки в модулация температурата падаше от 60 на 52 и се включваше директно на максималната степен която си задал и така пак до 60 и се заформяше един цикъл , който не ми хареса.
Сега ползвам Автоматичния режим и мисля , че работи вече оптимално. Там задаваш хистерезис , за да може примерно 5-6 градуса преди зададената температура да започне да смъква степените. Сега съм задал 53 градуса , след 2-3 часа работа като затопли горе долу всичко и се стабилизира температурата поддържа 50-51 градуса. На 50 градуса работи на 3та степен , на 51 градуса е на 2ра степен (чудно ми е че не стига зададените 53 , но не е голяма драма) :wink:
Та в този режим днес от 11 часа до 18 часа изгори между 5.5 и 6кг , което се пада около 0.8~0.9кг/ч
Работи примерно 20 минути на 3та степен и вдигни 51 градуса , минава на 2ра степен пак работи около 20 минути и като падне на 50 градуса минава на 3та степен.
Помпата ми включва на 45 градуса , и не никога не зареждам ръчно пелети :wink:
Ако има нещо питай , ще помагам с каквото мога , може и по телефона да се чуем ако има зор :lol:
Поздрави ! :partyman:
Здравей, Колега!
Наблюдавах автоматичния режим и аз забелязах, че не стига максималната зададена температура. Стига до около 2 градуса под нея и сваля степента на горене...и аз не знам защо. Разгледах параметрите, ot fajla kojto postna, и мисля, че може да е заради параметър Ih24 или Ih48? Разгледах в таблицата параметрите Th47, Ih47 и Ih48. Мисля, че тези параметри може би също имат отношение , но не съм сигурен...мисля, че този Th47 трябва да се намали при мен, защото искам да ми модулира в по-тесен температурен диапазон, така ли е? Сега след като ми стигне до зададената температура-70 град., започва да модулира и така сваля чак до 60 град., а тъй като аз ползвам камината почти на максималната и мощност, искам да сваля не повече от 65 и да започва да кача пак..., че трябва по-бързо да стопля...И не знам, режима "модулация" еднакъв ли е когато камината работи на някаква степен или на автоматичен режим? Мисля, че параметър Th19 трябва също да намаля, защото исках помпата ми да се включва малко по-рано, при по-ниска температура, например при 50. И после Ih19 също искам да направя 5, за да върти до 45 градуса при изстиване и после да изключи, нали? Как да разбирам тази възможност за увеличаване/намаляне на подаването на пелети и въздух от -7 до +7? Дали това е с цел да се коригира мощността на съответната степен, с цел да се работи на междинни степени между стандартно зададените от 1-ва до 5-а ? Или да се оптимизира моментния горивен процес? Помагай, моля те! Ааааа и параметър А50 трябва да го дам на 1, защото ще искам да управлявам камината задължително!
А за входа AUX, мисля че чрез него има възможност да се управлява камината, така както някой датчик я управлява, или да и се променя режима. Например чрез релеен изход NC или NO, подаден на AUX входа, може при други обстоятелства да се включва или изключва камината-0, да преминава в модулация или да работи в нормален режим-1, да преминава в Standby и да чака някакво предварително програмирано действие или да остава в нормален режим-2, или да се блокира помпата-3 /това не ми е ясно защо трябва да се случва?/ Така мисля, но не съм сигурен...
Поздрави!
andy_forresite - майстор
Някой собственик на такава камина (13квт+) би ли бил така любезен да ми отговори кратичко на въпроса: как така средният разход в техническите х-ки е 1,5 кг/ч, а при grants се е получил 0,7? Да не би да е поради изчакването при достигната Т на водата :?
Въпросът с от -7 до+7 е интересен.
grants - специалист
k_marinov написа:
Здравей, Колега!
Колега тези параметри които си изброил Th47, Ih47 и Ih48 нямат роля в настройката на камината. Защото ако си обърнал внимание това са параметри ако системата има буфер - виж на 45 стр 6.8.10 , а то и си пише кой датчик позлват :wink:
Степените от -7 до 7 са процентна стойност , като всяка стъпка ти е % стойност зададена от параметъра P15(при мен е 2%). Та камианта работи на 4та степен примерно с време на шнека 10 сек. Като дадеш +1 степен увеличаваш тея 10 сек с 2% , на +2 степен с 4% и т.н. Тоест можеш да коригираш работещата степен с +-14% , което е твърде малко и според мен няма смисъл щом си задал оптимални настройки за различните степени :)
Помпата при мен се включва на 45 градуса , а хистерезиса съм го оставил на 2.
За по прецизно управление според мен трябва да намалиш параметъра Ih24 , в моя случай аз даже съм го увеличил защото искам да е малко по инертна камината. При мен не е проблем дали Т на водата ще е 53 или 50 градуса , защото Т в стаите е точно както искам.

Сега да кажа и 2 думи за 2та режима - Автоматичния и Модулация. В режим модулация камината позлва стойностите C11 и U11 , ако А06 е 1. Та ако нагласиш камината на 3та степен , то това ще е максималната и ще работи на 3та до достигане на желаната Т. След това преминава в режим на модулация и позлва тези стойности C11 и U11. Ако тези стойности са ти твърде ниски , то Т ще пада бързо и ще включва пак на максималната 3та степен до достигане пак на желаната Т. Идеята е да намериш някакви оптимални параметри за C11 и U11 , хем да задържат Т на водата , хем да гори най-малко. Но в тоя ред на мисли ако си намерил оптималнмите стойности можеш да ги позлваш и в автоматичния режим и пак ще е същото :wink: Според мен де :?
Автоматичния режим за мен е по-добрия защото може да позлваш всичките 5 степени , като му дойде времето. А като се установи Т в стаите се ползват само 2 степени , поне при мен. Засякох работата 10 минути е на 3та степен и около 6 минути на 2ра степен , така цял ден без да спира. Много рядко да превключи на 4та степен и то ако стане е за не повече от 1 минутка.

@andy_forresite Колега и аз бях доста учуден като засякох разхода на час. За мен това се дължи на факта , че отоплявам малка мощност , също и положителните външни Т , както и изолацията и дограмата на жилището :?

Аз да попитам как е при вас Т на изгорелите газове ?
Поздрави !
benimm8808 - специалист
grants написа:
Помпата при мен се включва на 45 градуса , а хистерезиса съм го оставил на 2.
От къде го настройваш тоя хистерезис(кое меню)?Според мен това си е зададено фабрично и не може да се бара(поне при старите контролери е така),единствено ако я направиш в ON/OFF режим гасне и вкючва по зададени от тебе стойности.
Значи помпата ти изключва на 43гр. при изключване на камината?
k_marinov - специалист
grants написа:
k_marinov написа:
Здравей, Колега!
Колега тези параметри които си изброил Th47, Ih47 и Ih48 нямат роля в настройката на камината. Защото ако си обърнал внимание това са параметри ако системата има буфер - виж на 45 стр 6.8.10 , а то и си пише кой датчик позлват :wink:
Степените от -7 до 7 са процентна стойност , като всяка стъпка ти е % стойност зададена от параметъра P15(при мен е 2%). Та камианта работи на 4та степен примерно с време на шнека 10 сек. Като дадеш +1 степен увеличаваш тея 10 сек с 2% , на +2 степен с 4% и т.н. Тоест можеш да коригираш работещата степен с +-14% , което е твърде малко и според мен няма смисъл щом си задал оптимални настройки за различните степени :)
Помпата при мен се включва на 45 градуса , а хистерезиса съм го оставил на 2.
За по прецизно управление според мен трябва да намалиш параметъра Ih24 , в моя случай аз даже съм го увеличил защото искам да е малко по инертна камината. При мен не е проблем дали Т на водата ще е 53 или 50 градуса , защото Т в стаите е точно както искам.

Сега да кажа и 2 думи за 2та режима - Автоматичния и Модулация. В режим модулация камината позлва стойностите C11 и U11 , ако А06 е 1. Та ако нагласиш камината на 3та степен , то това ще е максималната и ще работи на 3та до достигане на желаната Т. След това преминава в режим на модулация и позлва тези стойности C11 и U11. Ако тези стойности са ти твърде ниски , то Т ще пада бързо и ще включва пак на максималната 3та степен до достигане пак на желаната Т. Идеята е да намериш някакви оптимални параметри за C11 и U11 , хем да задържат Т на водата , хем да гори най-малко. Но в тоя ред на мисли ако си намерил оптималнмите стойности можеш да ги позлваш и в автоматичния режим и пак ще е същото :wink: Според мен де :?
Автоматичния режим за мен е по-добрия защото може да позлваш всичките 5 степени , като му дойде времето. А като се установи Т в стаите се ползват само 2 степени , поне при мен. Засякох работата 10 минути е на 3та степен и около 6 минути на 2ра степен , така цял ден без да спира. Много рядко да превключи на 4та степен и то ако стане е за не повече от 1 минутка.

@andy_forresite Колега и аз бях доста учуден като засякох разхода на час. За мен това се дължи на факта , че отоплявам малка мощност , също и положителните външни Т , както и изолацията и дограмата на жилището :?

Аз да попитам как е при вас Т на изгорелите газове ?
Поздрави ![/qu

Мерси много, колега Grants!
Ще замеря температурата на изгорелите газове, както и ще си запиша и времената на работа, докато стопли и после как се държи докато поддържа температурата в къщи, Ще споделя и инсталираната мощност и температурата по стаите..., но това ще стане по-късно, тъй като сега нямам възможност. Кажи ми, моля те, кои точно параметри трябва да променя, според теб, за да постигна това което желая:1.Да ми модулира в по-тесен диапазон/около най-много 5 градуса/ около зададената температура на степените /конкретно 5 степен/ и също и на автоматичен режим. 2.Да настроя помпата да тръгва на 45 градуса.
Поздрави! :partyman:
grants - специалист
Добър вечер колеги :) Радвам се , че се получи и в тази тема градивен разговор.
@benimm8808 хистерезиса на камината се променя от менюто TP04 , там параметър Ih24. Но той предполагам взима участие ако каминката работи в режим ON-OFF. На помпата също има настройка за хистерезиса , пак от същото меню параметър Ih19.

@k_marinov няма нужда да мериш Т на изгорелите газове , самата камина я показва - виж на стр.23 описанието 6.4.7
За режима на модулация незнам и аз какво да ти кажа. Нека някой който е по-наясно с този режим да сподели мнение.
Според мен ако си набарал точните настройки е едно и също дали ще си в автоматичен или модулация.
За по-тесен диапазон в регулирането на Автоматичния режим се сещам само за един вариант и той е да намалиш стойността на параметъра d08 на 3 или 2 градуса в менюто TP04.

Вчера помъчих тоя режим на модулация , но теста приключи твърде рано когато камината реши да се изключи защото вдигна 55 градуса при зададени 53 :? Мисля да не базикам повече каминката и да си я карам на Автоматичния режим , днес точно от 9 сутринта до 9 вечерта ми изгори 9кг/12ч. = 0.75кг/ч като се има в предвид че сутринта беше студено всичко.
tysonlkr - специалист
grants написа:
Вчера помъчих тоя режим на модулация , но теста приключи твърде рано когато камината реши да се изключи защото вдигна 55 градуса при зададени 53 :? Мисля да не базикам повече каминката и да си я карам на Автоматичния режим , днес точно от 9 сутринта до 9 вечерта ми изгори 9кг/12ч. = 0.75кг/ч като се има в предвид че сутринта беше студено всичко.
Сподели какви параметри си задал за степен 1? Като в книжката ли са ти настройките? Кои параметри си сменил и какви стойности си задал?
При мен всичко си е като в книжката само стъпката на корекция на вентилатора Р16 съм променил на 10% и стъпката на корекция на пелетите Р15 съм задал 5%. За да мога да променям от потребителското меню по осезаемо. Също така зададох и почистване на 30 мин., защото имам проблеми със препълване на кошничката. Само тези параметри съм променил от зададените в книжката. Сподели и ти какво си сменил?

И един въпрос от къде може да се намали времето на почистване при изключване на камината? Струва ми се, че доста продължително духа при изключване, от което не виждам смисъл.

Относно стайният термостат ми се струва, че моята камина не е оборудвана с такъв. Поради факта, че като се опитам да видя стайната температура tA не ми показва никаква стойност. При теб показва ли градусите в стаята при натискане на бутон Р1?
grants - специалист
Добра вечер колеги :)
Днес отдадох 1-2 часа за настройки по режима на модулация , та в крайна сметка ми се затвърди мнението че спрямо Автоматичния е по-зле.
За какво говоря , с две думи модулацията използва 2 степени - максимална до достигане на желаната Т и модулираща , на която минава след достигане на желаната Т. Отделно има доста голям диапазон , в който се регулира желаната Т - при зададена 53гр се движи от 54 до 50. Твърдо оставам на Автоматичния режим :)
@tysonlkr заводските настройки в книжката за 13кВ модел ми се видяха доста завишени , според моя случай.
Ето мойте настройки:

Режим : Автоматичен
Зададена температура : 53гр.
-----------------------------------
TP01:
C03 - 0.7 /1ва степен
C04 - 0.8 /2ра степен
C05 - 1.3 /3та степен
C06 - 2/ 4та степен
C07 - 3.2 /5та степен
C11 - 1 /степен Модулация
-----------------------------------
TP02:
U03 - 1150 /1ва степен
U04 - 1300 /2ра степен
U05 - 1400 /3та степен
U06 - 1550 / 4та степен
U07 - 1700 /5та степен
C11 - 1200 /степен Модулация
-----------------------------------
TP04:
Th01 - 47
Th19 - 45
Ih24 - 3
-----------------------------------

Аз имам следното питане при еднакво количество на подаване на пелети винтелатора каква роля играе :? Според мен ако е на по-високи обороти ще обдухва по-бързо пелетите , те по-бързо ще изгарят , но и ще се отделя по-висока Т. В другия случай ако вентилатора обдухва с по-ниски обороти , пелетите ще горят по-бавно и ще отделят по-малко топлина.
Питам защото подаването на пелети съм го оптимизирал максимално , дори 0.1 надолу или нагоре разтройва целия процес и Т започва да спада по-бързо и да се вдига по-бавно. Та остана само с вентилатора да си поиграя :-D
Поздрави !
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 230

Тема "Настройки на пелетна камина BURNit PM Comfort plus 13 и 25 kW" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: