Най - вълнуващия въпрос зимно време.
droper - напреднал
Здравейте, имам проблем с котела Dakon DOR 45D (7-8 годишен - без проблем до сега)
Запалвам го и т.н. всичко както си трябва. Терморегулатора е нагласен на 60 града. При достигане на тези 60 градуса вратичката е вече затворена и следва температурата да спре да се покачва. Обаче не... Температурата продължава да се качва и качва, а на мен ми се пука сърцето от притеснение.
Предния сезон такива проблеми нямаше, но тази година след като имаме и малко бебенце е нормално нещата да се прецакат...

Вчера до късно бях пак в котелното, да се чудя от къде идва проблема и мисля, че го открих.
Запалих парното и изчаках вратичката да се затвори напълно. След това запалих цигара и я сложих до нея да видя дали ще дърпа въздух, е оказа се че дърпа... Котела явно от там си набавя свеж въздух и горенето не спира. Установих че уплатнитнението, което явно е за тази работа е станало буквално на камък с годините и реално не уплатнява както трябва.

Въпроса ми е - според вас от това ли ще е проблема? Мога ли по някакъв начин да възкръсна уплатнението или трябва да търся ново? До колкото разбрах от инструкциите за експолатация това уплатнение се води "уплатнителен шнур", но за съжаление не пише точно какъв размер дебелина е...?

Предварително благодаря на отзовалите се :partyman:
alex_serviz - специалист
Диаметъра на уплътнителния шнур можеш да разбереш какъв е като го свалиш и измериш каналчето на вратата, където е влизал съответния шнур. По железариите ги има. Някога бяха азбестови въженца, но поради канцерогенността на азбеста отдавна не се правят от този материал.
Моя котел е Дакон Дор 32kW и миналата година му подменях всички въженца. Оказа се, че има с 3 различни дебелини. 6, 8 и 10 мм ( или 8, 10 и 12 мм ) не си спомням точно.
lz2skt - специалист
Пролемът не е в шнуровете,а в в това,че винаги си има минимално разстояние...вратата не може да се затвори плътно,но така го е направил производителя и е нещо нормално. Притвори на комина регулатора,явно тягата ти е голяма или не слагай много и калорични горива ...веднъж запалили се,трудно се намаля горивният процес...
fox_vt - майстор
То тая година тягата на комините е по голяма и горивото е доста по калорично :-D Смени си уплътненията най добре ако не намериш по железариите можеш и като резервна част да си ги поръчаш ТУК
borkata99 - специалист
Подкрепям Алекс........
Аз 8 години ползвах Дакон Дор 24 kW на въглища и си бях доволен разбира се със всичките си условия /хамалогия, мръсотия, инертност на процеса.../ Има готови комплекти уплътнения за Даконите, ама са скъпи. Аз сменях 2 пъти уплътнителните въженца /да 3 размера са/ и един път плочите в капака на бункера. Хубаво е да ги смениш и ти.
Иначе на магазина отиваш и си купуваш по 2 м от трите размера въженца, има и набивки ако искаш и си ги сменяш, ама си е хамалогия. Сваляш капаците и вратичката, изчистваш хубаво старите уплътнителни шнурове с отверка и чукче, изчистваш хубаво каналите и набиваш новите с леко почукване, може да сложиш и тем. силикон.
Другия вариант е да си вземеш самозалепваща се лента, има ги в различни дебелини и ширини и лепиш на самия котел точно с/у твоите уплътнения - пак става добре.
borkata99 - специалист
Сега 3-та зима карам със същия котел, ама с пелетна горелка - още по-съм доволен, кеф голям - пали , гасне както и кажеш, поддържа тем. колкото ти е на душата. И на мене ми зееше малко от новата вратичка която сложиха заради горелката, ама реших проблема с самозалепващо се шнурче, залепено точно с/у уплътнението на вратичката. Участъка беше малък и сега едното уплътнение ляга в/у другото и не смуче въздух. Утре ще снимам и покажа, че сега гледам горелката е пламнала.
Успех и късмет с "белите кахъри" :)
droper - напреднал
Здравейте, благодаря за отговорите!

Поръчах комплект уплатнения за котела - 33лв и някакви стотинки. За съжаление ги нямало на склад и ще ги получа другата сряда. До колкото разбрах ги взимат от ЕРАТО, което е добре.

@lz2skt клапата на комина винаги я затварям като се разпали огъня. Материала ми е малко глини дъски за подпалка и дъбови цепеници. Не използвам въглища. Нито материала е много калоричен, нито комина много дърпа...

Та... ще видим - дано е от уплатненията, подменя ли ги ще пиша какъв е резултата :)
igt - специалист
Сложи някакви магнити на вратичката да прилепва по-добре, докато ти дойдат новите уплътнения.
lz2skt - специалист
Ако се наведеш до вратичката ще видиш ,че дори и плътно прилепена остава процеп оставен от производителя...дори го пише в инструкциите на котела.Може след като си сменил улътнителните въженца да утежниш с нещо вратичката за въздух..ще прилепва малко по- добре.А на тези дето се подсмихват би трябвало да знаят ,че в зависимост от метериологичните условия коминът дърпа различно и ако е прекалено силен комина и котелът е напълнен до горе с въглища и не е притворен регулаторът на изходящите газове се наблюдават подобни процеси.... ....Но това си е частен случай.Имам Бош 2000 и не говоря на изуст.....
vrangelov - специалист
Според мен проблемът не е в уплътненията, а в големината(мощността) на котела.
Нямам Dakon Dor(Bosch Solid 2000 или Junkers Supraclass K) и говоря наизуст...

Тема "Котел DAKON DOR 45D - не спира да вдига температура" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: