Най - вълнуващия въпрос зимно време.
oggo - помощник
Здравейте,
Имам парно, което включва котел Atmos DC22S, включен към него 500 л буфер, следват радиаторите и бойлер. Между котела и буфера има помпа и трипътен вентил на 55 градуса /въпреки инструкцията на котела входящата вода да бъде минимум 65 градуса, от фирмата изпълнител ми монтираха посочения вентил на 55. Втора помпа подава вода към радиаторите.
Използам системата от около месец и забелязах, че през по-голяма част от времето котелът не достига работния си диапазон 80-90 градуса, а работи на около 60. Вероятно и по тази причина горивната камера е доста черна.
Друго, което ми прави впечатление е, че температурите на буфера и котела почти през цялото време са изравнени.
Въпростите, които имам са:
- как да накарам котела да влезе в диапазона 80-90 градуса - само подмяна на трипътния вентил с такъв, който отваря на по-висока темепература дали е достатъчно?
- нормално ли е температурата на котела и буфера да е еднаква - ако котела винаги работи на 80-90 градуса не ми се струва нормално в буфера също да е толкова. Защо е необходимо към радиаторите да тече толкова гореща вода? Дали изобщо трипътния вентил от този вид е подходящ за целта или трябва да се използва друг тип устройство?
Ето и снимки на системата:
Прикачен файл:
20151219_201725_2.jpg
Прикачен файл:
20151219_201705_2.jpg
20151219_201705_2.jpg (19.19 KиБ) Видяна 2859 пъти
gnt69 - майстор
Трябват повече дърва и по сухи мин. на 1 година. Аз 9 години имах DC25S с буфер 1000л и бойлер 300л. Камерата горната винаги е черна, нещо като смола събира в последствие се отлепя и изгаря, впоследствие пак се събира и пак изгаря и така. Долната камера е чиста само пепел. Трябва ти минимум още една помпа и управление за да извадиш топлата вода от буфера. Има схеми на атмос на сайта. Аз се отървах от хамалогията дърва пусни вентилатор спри вентилатор, студено ми е, има ли топла вода вода ще се капя/ на дъщерята и трябват минимум 300л вода на 80 градуса/ за нормално къпане. Тази есен се ядосах приказвах с няколко фирми за монтаж на пелетна горелка на атмоса казаха че не могат да осигурят КПД защото нямал ходове достатъчно продадох го и взех котел Грейко 20 с горелка 20, кеф голям. Гори слънчогледови пелети по 185лв тона, пали гаси самичък когато трябва и най важното модулира си мощността абе голям кеф отплеснах се. аз сам с трипътен на 60 гр мисля че няма голямо значение че ти е на 55 просто трябват повече дърва и като се отопли къщата ще дигне градуси.Иначе сега видях снимките за тоя тип отопление ти е достатъчна една помпа. Трябва да се сложи по една тетка на топлата и студената вода до котела и от тетката да се извади вода за буфера. Ако си с термоглави на радиаторите като затворят и ако има излишна топла вода тогава ще влезе в буфера.

Прикачен файл

20151020_200432.jpg

Прикачен файл

20151020_200420.jpg
igt - специалист
Виж тук: viewtopic.php?f=10&t=21714&start=20
filmatoplo - майстор
За Атмос вентила трябва да е 62 гр, да не кажа 70 и няколко, след това трябва да имаш смесителен трипътен вентил преди радиаторната помпа, вентила може да е ротационен с задвижка или такъв с пряко действие. Дълго е за обяснение.
kalin72 - майстор
filmatoplo написа:
За Атмос вентила трябва да е 62 гр, да не кажа 70 и няколко, след това трябва да имаш смесителен трипътен вентил преди радиаторната помпа, вентила може да е ротационен с задвижка или такъв с пряко действие. Дълго е за обяснение.
Не е дълго, Филме :)
Накратко, трябва да има малък кръг - за котела, да държи минимум 70 градуса връщаща вода, и голям кръг, който да пуска колкото топло поискаш към радиаторите - електронно или ръчно, ти си избираш. Буфера ми се струва, че трябва да е на малкия кръг.
filmatoplo - майстор
Благодаря за допълнението,.
oggo - помощник
Благодаря за отговорите!
Темата за свъзване на Атмос я изчетох, нещо обаче не се ориентирам как да модифицирам системата. Според фирмата изпълнител всичко работи нормално. Както вече писах в предния пост притесняваме постоянната работа на котела на доста по-ниска от работната температура както и изравняването на температурите на котел и буфер.
Всъшност логиката ми е, че котелът трябва винаги да е по горещ от буфера примерно 80 градуса и посредством устройство да подавам към буфера примерно 60 градуса. Моля за вашето мнение, защото това са мои расъждения, а определено не съм специалист в областта.

към filmatoplo:
Смесителен вентил и трипътен вентил с фиксирани градуси, примерно 65 градуса различен тип устройства ли са?
Ако можеш дай ми линк на някое от цитираните от теб устройства, за да се ориентирам. В моя случай този втори вентил къде трябва да бъде монтиран, помпата на радиаторите я сложиха на входа на буфера-там където влиза студената вода от радиаторите.
Помпата на радиаторите в момента я управлявам с термостат. Изчаква буфера да загрее до около 50 градуса и тогава стартира.

към kalin72:
Всъшност аз искам да контролирам температурата към буфера, към радиаторите я контролирам посредством термостата, който управлява помпата. Не съм сигурен, но ако котела работи на 80-90 градуса пак толкова в буфера ми се вижда много. Затова търся и подобно устройство, което да имитира работата на laddomat-a. При Laddomat мисля, че може да се контролира както температурата на връщащата се в котела вода така и на тази, която се подава към буфера.
LazarGanev - "Велик майстор"
Мисля, че трипътния ти вентил не работи, затова котелът не може да вдигне температура. Я сложи един контактен термометър на връщащата в котела вода, за да видиш дали е 55*С. Ако не е - викай ги да си оправят бакиите. Няма как котелът да държи 60*С, ако връщащата е 55*С - трябва да е поне 75-80*С.
kalin72 - майстор
към радиаторите я контролирам посредством термостата, който управлява помпата.
Не мисля, че това е правилния начин, но щом те устройва :) Все едно всеки път, когато вдигнем скорост 80, а искаме да караме с 60, да спираме двигателя, вместо да натиснем спирачката :)
oggo - помощник
към kalin:
При мен системата е котел - буфер - радиатори.
Котелът трябва да работи в диапазанон 80-90 градуса, в такъв случай до колко да загрявам буфера и съответно каква температура да пускам към радиаторите?
Чета и темата, която ми препоръча igt, разгелждам варианта да сменя термостатичния вентил между котела и буфера със смесителен такъв виждам, че filmatoplo го е препоръчал, ще постигна ли ефекта да огранича температурата до която загрява буфера и съответно да осигуря мин.65 градуса към котела?

Тема "Котел Atmos DC22S работи на 60 градуса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: