Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Това е и най-големия минус на подовото - инертността. От друга страна е и плюс, но ако условието е за инцидентно ползване - не става.
kuuuuuul - майстор
Е,тука става въпрос за къща в която ще се живее постоянно,за вила дори парното може да не е оправдано.
vandu - специалист
А как става съчетаването подово - бойлер ???
При положение че температурата е 20-25 градуса.
LazarGanev - "Велик майстор"
Лесно :wink: . Аз съм с подово, но бойлерът ми е 65*С
isakow - помощник
съб фев 20, 2016 10:33 pmLazarGanev написа:
Лесно :wink: . Аз съм с подово, но бойлерът ми е 65*С
Здравейте, бихте ли споделили как постигате 65* на бойлера затоплян от вода, която грее и подово? С ток ли го греете? Благодаря за отговора.
пон мар 02, 2020 4:31 pmisakow написа:
съб фев 20, 2016 10:33 pmLazarGanev написа:
Лесно :wink: . Аз съм с подово, но бойлерът ми е 65*С


Здравейте, бихте ли споделили как постигате 65* на бойлера затоплян от вода, която грее и подово? С ток ли го греете? Благодаря за отговора.
Тука та заковаха, Лазаре.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон мар 02, 2020 4:31 pmisakow написа:
съб фев 20, 2016 10:33 pmLazarGanev написа:
Лесно :wink: . Аз съм с подово, но бойлерът ми е 65*С
Здравейте, бихте ли споделили как постигате 65* на бойлера затоплян от вода, която грее и подово? С ток ли го греете? Благодаря за отговора.
Цитираният ми пост е от 2016г - тогава се топлех с котел на пелети, който е в мазата 3 етажа под мен. До жилището ми идва вода 65-70*С, която се върти през серпентината, а с отделна помпена смесителна група свалям температурата за подовото. Обаче през 2018г. минах на термопомпа, която също е при котела и водата за подовото ми идва директно на нужната температура за подовото, което естествено ми пречи да подгрявам бойлера. Бойлерът ми се подгрява от слънчеви панели и тази вечер имам 67*С, щото Райко днес е щедър. Като го няма Райко подгрявам на ток до 45-50*С, по възможност на нощна тарифа. Съвременните термопомпи имат възможност да подгряват бойлер на отделен сет, както газовите котли ( т.е. бойлерът е на отделен кръг и за неговото подгряване ТП работи на висока температура, а за подовото - на ниска). Моята е правена и няма тази екстра, но дори и да сложа купешка, за да я ползвам за бойлера трябва да имам отделни тръби до него, а аз нямам и не мога да пусна, така че се примирявам, че доподгряването ще е на ток :)
пон мар 02, 2020 7:01 pmLazarGanev написа:
пон мар 02, 2020 4:31 pmisakow написа:
съб фев 20, 2016 10:33 pmLazarGanev написа:
Лесно :wink: . Аз съм с подово, но бойлерът ми е 65*С
Здравейте, бихте ли споделили как постигате 65* на бойлера затоплян от вода, която грее и подово? С ток ли го греете? Благодаря за отговора.
Цитираният ми пост е от 2016г - тогава се топлех с котел на пелети, който е в мазата 3 етажа под мен. До жилището ми идва вода 65-70*С, която се върти през серпентината, а с отделна помпена смесителна група свалям температурата за подовото. Обаче през 2018г. минах на термопомпа, която също е при котела и водата за подовото ми идва директно на нужната температура за подовото, което естествено ми пречи да подгрявам бойлера. Бойлерът ми се подгрява от слънчеви панели и тази вечер имам 67*С, щото Райко днес е щедър. Като го няма Райко подгрявам на ток до 45-50*С, по възможност на нощна тарифа. Съвременните термопомпи имат възможност да подгряват бойлер на отделен сет, както газовите котли ( т.е. бойлерът е на отделен кръг и за неговото подгряване ТП работи на висока температура, а за подовото - на ниска). Моята е правена и няма тази екстра, но дори и да сложа купешка, за да я ползвам за бойлера трябва да имам отделни тръби до него, а аз нямам и не мога да пусна, така че се примирявам, че доподгряването ще е на ток :)
Христос Воскресе!
Въпросът ми може да е малко извън темата но бихте ли споделили каква термоппомпа сте си инсталирали? Доволни ли сте от нея. Ще правя пълен ремонт на апартамент 110 кв.м. и обмислям варианти за термопомпа.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ако основният ремонт на жилището включва изграждане на подово отопление - изобщо не се колебайте за термопомпа. Няма значение каква ще е. Както казах - моята е правена от климатик и ми върши работа, но всяка една купешка ще върши още по-добра работа.

Тема "Подово парно или радиатори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: