Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vandu - специалист
Здравейте, тази година запознах изграждането на парно отопление което ще го завърша следващата година.
Къщата е двуетажна и на първия етаж монтирах радиатори. Наскоро попаднах на материали за изграждане на подово парно отопление. Тъй като етажите са с малка квадратура подовото ми се струва добра идея заради спестяването на пространство. Ще се радвам да някой да сподели какви са впечатленията от подобно парно, и какви са недостатъците ( поради факта че не съм виждал явно недостатъците са много).
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Подовото покритие. Трябва да не изолира. Теракота. И да няма плътно мебели по пода - на крачета, такива работи. За мен, откъм комфорт на температура, подово е най-добре
маречков - специалист
Подовото минуси няма. Изграждането му налага полагане на нови замазки и т.н. и затова хората бягат от него, отделно материалите не са от най - евтините. Аз си сложих на къщата на село - няма такъв кеф. Сложих си подово и на къщата, в която ще се местя, живот и здраве скоро. Дори в момента правя 72 часа проба, сега съм на 18 час :-D и при минус 15 навън, вече е 15 вътре, котела е на 35 градуса и мърка :cool: . Къщата е двуетажна 1-хол+кухня , 2 - 4 спални. Спалните са на ламинат, той още не е стоплил, но .... ще почакам [-o<
radius - майстор
Подовото има много плюсове, които най-вече личат при ползването на нискотемпературен източник - ТП въздух-вода например и хубава изолация. Няма никакъв проблем с ламинат, виж ако е естестен паркет, трябва повечко фибран отдолу и вероятно не е добра идея. Тия дни пробвах моята къща, която е изцяло и само с подово. Кухня и антре с грес, всичко останало с ламинат. Голям кеф, незабележимо и т.н. При -12 навън, се топли с вода 35-36С.
Има един голям минус и това е инертността ( която е и плюс в много отношения). Например - в стаята е 24 С и напича сутринта слънце. Понеже е доста слънчева, спирам подовото, но акумулираната в замазката енергия затопля стаята до 26С ( в комбинация със слънцето), тъй като отдава часове след спирането. Този проблем не виждам как може да се пребори, тъй като няма как да знам кога ще пече и кога не.
LazarGanev - "Велик майстор"
radius написа:
Този проблем не виждам как може да се пребори, тъй като няма как да знам кога ще пече и кога не.
Иска си дослук с Емо Чолаков :wink:
filmatoplo - майстор
Айде бе, че няма как подовото ти да не знае че вън пече.
radius - майстор
То има как, ама като разбере, вече е късно.
шоп - майстор
radius написа:
Подовото има много плюсове, които най-вече личат при ползването на нискотемпературен източник - ТП въздух-вода например и хубава изолация. Няма никакъв проблем с ламинат, виж ако е естестен паркет, трябва повечко фибран отдолу и вероятно не е добра идея. Тия дни пробвах моята къща, която е изцяло и само с подово. Кухня и антре с грес, всичко останало с ламинат. Голям кеф, незабележимо и т.н. При -12 навън, се топли с вода 35-36С.
Има един голям минус и това е инертността ( която е и плюс в много отношения). Например - в стаята е 24 С и напича сутринта слънце. Понеже е доста слънчева, спирам подовото, но акумулираната в замазката енергия затопля стаята до 26С ( в комбинация със слънцето), тъй като отдава часове след спирането. Този проблем не виждам как може да се пребори, тъй като няма как да знам кога ще пече и кога не.


+1 Много точно мнение. Едва ли ще има какво да се добави към него. Може би, че при подходящи условия с подово е възможно и охлаждане лятото с подземна вода.
radius - майстор
Всичко е изстрадано лично :wink: За охлаждане - може да се следи температурата на пода, да не се достигне точката на конденз. Стайните ми термостати (Siemens rdg100) имат тази функция, но май няма да смея да пробвам. Ако нещо се омокри под ламината, това означава сигурен мухъл. Единствено, ако има ефект на охлаждане по-далеч от точката на конденза, може да направя плах опит.
torbalan - Дървен философ
Ако не ти е неприятно, че пода е топъл - други кусури няма. Мен лично ме дразни това.

Някои казват, че дигало пепела от пода, но това според мен са бели кахъри... Моите талибани дигат пепела от целия двор, не само от пода ;)

За изолация и замазки - когато става дума за втори етаж в къща - драми няма. Топлината няма де да избяга, в къщата ще остане...

Не знам как ще измислиш схемата на свързване, но подовото иска по-ниска температура от радиаторите на пърия етаж... Говори с проектаната, дето ще ти го смята дали не е възможно след радиаторите на първия етаж, водата да мине през подовото на втория... Може да се окаже удачно...

Тема "Подово парно или радиатори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: