Най - вълнуващия въпрос зимно време.
wanderer - специалист
моля дайте идея за самоделна печица за отопление на малка работилнца. помещението е мазе в къща, 2,20 високо, ок 14 м2 е площта. вкопано е 1.10 в земята. граничи с две неотопляеми съседни помещения. дувари 25 - 30 санти, тухли единици. при минус 2 навън вътре държи около 8 градуса. толкова с лиричните отклонения. търся идея за малка печка, която да гори малогабаритни сухи дървени отпадъци, талаш и др. подобни. минималния размер е предимство. не търся акомулиращ ефект. за мен е дотатъчно да отвръща въздуха докато работя. не е проблем да подклаждам често. проблема по скоро е че нямам комин, и идеята ми е да изкарам буриите през едното прозорче. възможно ли е, и дали би имало нужната тяга?
egomen66 - майстор

Прикачен файл

F6XCFUFHDYZ6TCI.MEDIUM.jpg
F6XCFUFHDYZ6TCI.MEDIUM.jpg (47.36 KиБ) Видяна 2794 пъти
wanderer - специалист
  • и така, съвсем случайно се сдобих с един малък "ръждилник" за мен е престъпление да се изхвърли такава чугунена красота на вторични суровини, и обещавам да я съживя. липсва единствено горния кръгъл капак. естествено всички шарнирни съединения бяха като заварени, и при опит за раздвижване се скъсаха. направих си нови, чугунените елементи са излъскани от ръждата, намерих и тухли които с леко прекрояване ще паснат. само нова тенекия трябва да огъна. въпросите ми са:
    1. 1 мм. ламарина стига ли? 2. на дъното на този тип печки има ли тавичка за пепелта, или всичко директно пада на чугуненото дъно? 3. кое е по добре да използвам - някакъв шамот, или специалните термо лепила? на този етап печката ще гори 100% дървесни отпадъци. ето преди и след дисекцията -
Прикачен файл:
IMG_9063.JPG
IMG_9063.JPG (92.26 KиБ) Видяна 2501 пъти
Прикачен файл:
IMG_9090.JPG
IMG_9090.JPG (98.34 KиБ) Видяна 2501 пъти
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
wanderer написа:
....3. кое е по добре да използвам - някакъв шамот, или специалните термо лепила? ....
Тухлите не се лепят, редят се. По размер са според модела печка...
Повечето печки Вече нямат чекмедженца за пепелта. Неудобно, не е голям проблем, пък и можеш да си направиш
MamaMy - майстор
Тези пернишки печки са предвидени да работят на въглища и са супер мизерни. Само на вид са ги докарали. Ако си я направиш, направи ламаринен леген под нея да събира боклуците които падат. Според моето скромно мнение около 3м диаметър ще стигнат. Това е фабрика за боклук и ако трябва да топля нещо с такава то това ще е само двора. Пуши като кораба Радецки. Всяко отваряне е съпроводено и с проветряване на помещението където е. Повярвай ми, не я прави за употреба. За декорация е отлична. Аз се подлъгах като теб, но моята беше перфектна емайлирана №II. Дори и направих ново чекмедже за пепелта от поцинкована ламарина. Истинско произведение на изкуството. Подарих го на един ентусиаст да ползва такава печка. Имах му зъб и той много се учуди, че му правя такива подаръци :-D
wanderer - специалист
така или иначе ще я довърша, ще гори 100% дърва, или по скоро дребни изрезки. отопляемата площ е десетина квадрата, така че надявам се да се справи.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Реално ще те топли кюнецът. Та го превиди да е повечко.
Тези печки не пушат сами по себе си. Семпли са. Пушенето идва от несъответствия в димоотвеждането
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
wanderer написа:
Прикачен файл:
Прикаченият файл IMG_9090.JPG вече не е достъпен
Пък ако искаш да я зидаш с каквото има, не ти трябва ламарина. Правила съм поправки с шамотна глина, както ено време, сега има някакви цименти - и с тях ставало. Ред по ред си подмазваш вътре фугите. На теб, за работилница, ти трябва друга печка. Ракетна, с набучен балон от бойлер, да топлоотдава

Прикачен файл

3.jpg
3.jpg (28.83 KиБ) Видяна 2328 пъти

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (22.17 KиБ) Видяна 2328 пъти
wanderer - специалист
ако започвам от нула сигурно ще се спра на нещо подобно от горната снимка. с оглед на даденостите обаче, ще гледам да се възползвам максимално от това което имам налично. между другото днес ми пристигна една подобна сръбска печка като алтернатива на електрическото ми отопление. вътре всичко що е тухла е лепено с някакво цементоподобно лепило. така че ще взема подобно вместо шамот.

Тема "отопляване на малка работилница" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: