• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
playdeni - напреднал
Здравейте,
пускам отделна тема,защото никъде не открих такава-а този вид горелка привлече вниманието ми,но информацията е оскъдна.Също така писах и в друг форум,в който има пусната тема,но липсва активност.
Та...бях решил да преминавам от твърдо гориво(въглища и дърва) към пелетна горелка,но след като няколко мой приятели направиха тази крачка и в последствие (високата цена на пелетите и големия разход) се върнаха към...твърдото гориво ,което тотално ме отказа от този вид отопление,НО съвсем случайно познат ми каза за този "нов" вид горелка,след като поразгледах из нета и изчетох няколко теми (като цяло липсва инфо) стигнах до извода,че този вид отопление ми допада,а и може би ще бъде идеално за мен.Та това доведе и до следните въпроси,чийто отговори предполагам ще са от полза на много хора:

*ГОРЕЛКА-ЕкоЕнергиа
-как се избира мощността(примерно ако котела е 30kW,горелката трябва да бъде 25kW или 35kW)?
-имало нов и стар модел по какво се различават?
-какво има в комплекта (мотор,шнек,фидер,вентилатор,чугунено рамо)?
-как се различава оригинала от "ментето"?
-каква е мощността на мотора?

*БУНКЕР
-различни ли са за всяка марка горелки?
-големината се определя от Кв-тите на горелката или от мястото,с което разполагаме?
-вашите (на вече ползващите такава техника) с какъв обем са?
-колкото по-голям толкова по-добре (с цел по-рядко зареждане или)?

*УПРАВЛЕНИЕТО-IRYD RTZ
-това ли е най-препоръчителният модел(тестван и работещ)?
-има ли меню на Англйски вече?
-има ли нов/стар модел?

*ДАТЧИЦИ/СЕНЗОРИ-кой са минималните задължителни такива (то е ясно,че колкото повече параметри мерим,толкова по-добре,но нека да почнем от задължителния минимум)
-Сензор за вътрешна температура: Pilot G -до колкото разбрах това е дистанционен контрол на IRYD RTZ и също така е сензор за вътрешна температура(както и новия модел на Pilot R)?
@ колко може да е дълъг кабела от IRYD RTZ до Pilot G (не е ли неприятно да дупчите стени и подове,за да се вкара датчик от котелното до стая в къщата-това ли е начина?)?
п.с. попаднах на инфо,че тази година ще излезе PILOT G RF доколкото разбрах безжичен сензор!
@Pilot G -има ли Англйски език?
-Сензор за външна температура (предполагам контролера се настройва според,кой от 2-та вътрешен/външен) да вдига/сваля температурата на котела?
-Сензор за котела /горивната камера (предполагам задълължителен)?
-Сензор за комина?
-Сензор на изходящата тръба за топлата вода на котела? това не изклюзва ли сензор на горивната камера?
-Сензор на входа на котела за връщащата студена вода?
-Сензор на горелката (задължителен) ?
-Пропускам ли някой?

*ГОРИВО
-когато сменяте видовете гориво изчаквате да се изразходи количеството в бункера(предполагам е така,за да се премина на най-добрите настройки за всеки вид) или може да се миксира в бункера...примерно въглища+дървени тризи+овес....?
-какво е предпочитаното гориво?
-на какви цени пазарувате за тон?
-среден разход за 24ч (примерно на 31.12.15-беше доста студено)

*ОТ КЪДЕ-това е може би най-важния въпрос има доста ползватели,но никой не споделя!?!
-в БГ цените са доста високи?
-когато пазарувате от Полша/Чехия цените са доста по-ниски?:
@ онлайн ли пазарувате или...?
@кой са сайтовете от който пазарувате? (www.domer.pl , http://www.sklep-witkowski.pl ) ?
@колко примерно е доставката до БГ ?

*ДРУГИ
-Нужен ли е ЮПС за горелката?
-попаднах на един много приятен контролер-какво мислите? http://www.sklep-witkowski.pl/en/c-6...timel-skzp02-f

Благодаря за отделеното време!
шоп - майстор
Аз съм с екоенергия 35 киловата
горя донбаска фракциа 5-15мм, дървесен чипс, талаш, трици... С управление титан е и меню на руски.
Доволен съм, но за момента съм я спрял, защото ми изпадна друго по-евтино гориво и минах на него.
andy_forresite - майстор
Много хора решиха да преминат на това отопление и впоследствие доста от тях се изненадах неприятно от високата цена на месечна база. Това се дължи на недобре събрана информация и на някакво модно течение - да се отопляваш не пелети че било модерно...
Често слагат радиатори във всички стаи, в банята, коридорите и дори антретата. Оставят стария уж перфектен котел на въглища, намаат му след това горелка с някакви безумно високи киловати, нямат външна изолация на домовете, а дограмите въпреки че са ПВЦ, не са кой знае колко добри и през тях топлото изчезва в природата. Значи те хем отопляват цялата си налична жилищна площ, с повече радиатори ами на всичко отгоре подават газ да им е топло, щото са прочели и чули, че на пелети било супер.
Истината е друга и човек трябва да направи някои сметки преди да вложи пари за такава отоплителна инсталация. Информиран избор се нарича.
Има модели котли, на които и 150 вата резервно захранване им стига даже и да се запалят, но има и модели с по 400 и повече вата.
Котелът с горелка става просто един топлообменник и е добре киловатите му да са повече от необходимата за отопление на дома мощност - ако си се отоплявал с 20 кв котел на дърва и въглища, трябва да сложиш 32 кв котел и тогава да му присадиш горелка според топлинните загуби на твоя дом. Ако те са от порядъка на 20 кв и ти му боднеш горека 30-40, ще изпиташ носталгия по въглищата.
Иначе няма как да е по-евтино, освен ако не вземеш качествени и евтини пелети - нещо, което ще става все по-трудно и по-трудно и то заради именно тази криворазбрана мода ...
kalin72 - майстор
Често слагат радиатори във всички стаи, в банята, коридорите и дори антретата.
Това с какво е лошо??? Като искам да ми е топло навсякъде, що да не сложа радиатори където може? В момента съм на дърва(16-18-20м3 на сезон), с мерак за пелети(надявам се на 6-7 тона за сезона), и няма как да ме убедиш, че е грешка, че имам радиатори навсякъде, където искам топлина.

Истината за опарилите се от пелетите, в добавка към казаното от теб, е, че системите им не са направени както трябва - няма малък и голям кръг, няма стаен термостат, няма контролер за трипътния винтил, няма термоглави на радиаторите. Всичко това, правилно комбинирано, според мен допринася до един разумен разход на пелети, съответно и разумна цена на отоплението.
andy_forresite - майстор
Не съм твърдял че е лошо. Коментирах познати като на приятелите на автора на темата. Споменах най-често срещаните причини цената на отоплението да се окаже много различна от очакваното - за топлещите се на дърва и въглища, които минават на пелети с мисълта за запазване на разходите и дори тяхното намаляване :lol: и които включват допълнителни помещения за отопляване че нали било много хубаво. Да не забравиш догодина да кажеш как е :) .
Имам двама съграждани в добро финансово здраве, които за първи сезон са на пелетно отопление. Единият взе 10 тона и каза че няма да му стигнат като гледа как вървят (4 тона отишли до Коледа), а другия докупи 6 тона по 420 лева. Е, и аз на тяхно място нямаше да се притеснявам за увеличението в разходите за отопление с 40-50%. Като ги изкарвам на месец тези пари, какво - да бъда огняр и да се цапам ли...
ktch_1964 - специалист
Колега, тук в този форум няма да намериш търсената от теб информация, тук на почит са пелетите. Да имаше отдавна тема за
полските всеядни горелки но я закриха може би защото заглавието и беше на латиница. Аз тази зима изкарах един месец с
такава горелка "мое производство" и съм много доволен от нея,пробвах я на въглища , пелети, костилки от праскови, царевица
талаш и само с талаша видях зор защото зависваше в бункера. Преди доста години се топлех с въглища с котел Дакон , но да се
топлиш с въглища изгаряни с тази горелка е несравнимо удоволствие спрямо стария начин и много по чисто. За следващият сезон ако съм жив и здрав ще се топля само с въглища с тази горелка, просто смятам ,че пелетите са доста скъпо удоволствие.
шоп - майстор
+ 1 към горното мнение. Горенето на въглища с такава горелка е приказка
по-евтини от пелетите, по-калорични от тях. Бункера ми побира към 200 килограма, кутията за пепелта е огромна...по една седмица нищо не пипах, само слизах до котела да се кефя:-)
Горелката е дуракоустойчива...100 кг чугун. Едър дървесен чипс го хруска като пуканки:-)

Това са въглищата

Прикачен файл

SAM_8613.JPG

Прикачен файл

SAM_8612.JPG
fbr - майстор
И на мен ми се ще да си автоматизирам горивния процес, ама ми се вижда множко 1800+ за 100 кила чугун, един шнек с мотор, фан и платка. Ще чакам да изпадне нещо втора ръка. А и тези общоприетите горелки, не са в тон с моя котел и котелно, искам да е с вертикален шнек, т.е. бункера и шнека да са поставени така, че да образуват буквата V, а не на буквата L. Все още избистрям идеята.
playdeni - напреднал
+1 за мнението на fbr
шоп написа:
Аз съм с екоенергия 35 киловата
горя донбаска фракциа 5-15мм, дървесен чипс, талаш, трици... С управление титан е и меню на руски.
Доволен съм, но за момента съм я спрял, защото ми изпадна друго по-евтино гориво и минах на него.
Може ли да помоля за по-подробно инфо:
-от къде е купена горелката (приблизителна цена..по спомен)?
-примерен разход на въглища?
-управлението Титан с какви датчици го ползваш? (от къде е купено)
шоп - майстор
около 1250-1300 лв ми излезе всичко + едно седмична екскурзия с жената из Полша. Само бункера ми го докара един приятел, че не ми се товареше в гранд пикасото.
в тези пари е включено всичко: горелка, управление, бункер, вентилатор, моторедуктор... без система пожарникар

Титаник има 4 датчика, като единият е авариен - при пожар в шнека

Не мога да кажа какъв е разхода на въглища, защото купих 4 тона донбас за зимата, но започнах да мешам с чипс...талаш, боклуци и т.н. Когато бе над нулата горях чипс, когато бе под нулата мешах с донбас... Но всеки може да си сметне разхода след като си знае топлозагубите и калоричността на горивото. Горелката се регулира много лесно и изгаря всичко на 99%. КПД то на котлите си го знаете. Сметките са лесни.

Минах на едро дробена дървесина с цена 7 лв тон и горелката си стои угасена в готовност:-)

Прикачен файл

SAM_8627.JPG
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Ретортна горелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: