• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Да доплълня мнението си. Смятам, че самоделното котлостроене в Бг не е развито. Имаще го, но с измирането на старите майстори и този занаят изчезна. Смятам, че няма нищо по-добро от котел правен по поръчка, по размери и по място, от кадърен майстор. За съжаление и шамота в БГ не е на почит.

Руснаците много добре знаят какво е футеровка и я правят успешно. Можете сами да се убедите от примерната снимка. Разделянето на зоната на горене от зоната на топлообмен е най-важното нещо за качествено изгаряне на твърдо гориво.

Живот и здраве това лято ще се занимая с няколко проекта ;-) За целтта събрах 350-400 полу-лековесни шамотни тухли от една разрушена пещ. За без пари-такова качество:-)

Прикачен файл

PC010007.JPG
PC010007.JPG (79.67 KиБ) Видяна 2516 пъти

Прикачен файл

SAM_8646.JPG
ktch_1964 - специалист
Здравейте, вчера реших да се занимавам с моята горелка и с пелети от слама. Първият опит беше неуспешен, а сега направих
бъркалка като заварих на шнека планка и на нея захванах чугунена шина широка 22мм и дебела 6мм ,получи се нещо като
манивела която разбърква горивото когато се върти шнека. Опитът направих извън котела за да наблюдавам какво се случва.
Тези пелети наистина са много гадни, още като ги запалих започнаха да се топят като найлон. Мисля ,че бъркалката се справя
добре, при всяко движение разбиваше шлаката и почистваше отворите за въздух. Горелката горя около 4часа като я спирах за
около 20мин. и я пусках отново, имитирах работата и в котела. Бъркалката се справяше успешно. Когато опитът приключи
почистих горивната глава и разгледах бъркалката, не забелязах някакво изкривяване или изгаряне на метала , а пък и не
мисля ,че пелети от слма са толкова калорични ,че да стопят чугун. Следващият опит ще бъде с бъркалка от неръждаема стомана, то при самоделките е така всичко е опит и грешка.
LazarGanev - "Велик майстор"
Лошото е, че се чупи от заварката след време
ktch_1964 - специалист
LazarGanev написа:
Лошото е, че се чупи от заварката след време
Чугунената шина е зхваната за планката с болтове,там заварка няма.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аха, добре, но болтовете трябва да са неръждаеми и най-малкото резбата ще замибе бързо, разглобяването трябва да става с ъглошлайф
Здравейте,
Надявам се че съм уцелил темата, ако не се извинявам.
Имам следният въпрос:
Решил съм да автоматизирам старото парно с тази универсална горелка:
http://www.biootoplenie.com/%D0%BA%D0%B ... %BA%D0%B0/
Интересувам се основно от горене на въглища.
Малко пояснение относно инсталацията:
Отопляемата площ е и два етажа по около 80 и нещо квм+ два гаража в които има лири. Праната система и от типа гравитационна (т.е. без помпа, голям към малък диаметър на тръбите) Котела е правен. Къщата няма изолация, само дограма и окачени тавани на втория етаж, няма термовинтили . Разходът ми към момента е около 6 тона антрацитни(донбаски) въглища на сезон и 0,5 кубика дърва за разпалки. Идеята ми е да се автоматизира и в преходните месеци да се пуска за ден два, или през ден по слабо когато е по топло и т.н., което сега е трудно не може да го запалиш за малко и спреш(може, но не е ефективно).
Интересува ме правил ли го е някой и какъв е резултата. Да кажа, че не очаквам сериозен спад на консумацията или малко намаление до 0,8-1т. заради по добрия контрол. По скоро автоматизация и по малко занимавка.
Та ще се радвам ако ми дадете мнение.
Благодаря!
phantom_ - специалист
Тази горелка не може да пали сама.!Това е най големия и минус :idea:
phantom_ написа:
Тази горелка не може да пали сама.!Това е най големия и минус :idea:
gg
Странно, това не го бях забелязал, мерси.
Но как пали тогава, аз ли трябва да я паля и как? То така се губи част от смисъла.
По скоро ме притеснява с тази горелка, да не ми се увеличи разхода, въпреки че няма логика, но.....?
maistora1965 - специалист
[quote="phantom_"]Тази горелка не може да пали сама.!Това е най големия и минус :idea:Като се замисля това с паленето и гасенето май не е толкова от значение.Аз моита от 3 месеца изстисквам максимума от минималната и мощност за да не се гаси така че маи автоматичното палене има смисъл при почти перфектно изолирани къщи.Мое мнение.
phantom_ - специалист
Да колега трябва ти ръчно да я палиш. Всеки сам си преценява, плюса е че гори почти всичко. Въглищата според мен не са голям плюс, защото при нас миналата година бяха 385лв. а сега около 440лв.т. Аз преди бях на въглища и под 7тона за зима не съм горил, от пелетите(210лв. слънчогледови) тая година съм много по доволен. Горелката ми пали за час-два след това може цял ден да не запали, зависи от времето :idea: но според мен това дава много икономия. До тук съм изгорил 4,750кг пелети като ми гори от септември месец дневна температура 24гр(6:30-22:30) нощна 23гр(22:30 - 6:30)
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Ретортна горелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: