• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пет мар 02, 2018 9:54 pmandy_forresite написа:

Рангелов, не съм сложил баланс вентили. Радиаторът поддържа 23 градуса - точно колкото искам от него. Само че преди го правеше с настройка на термоглавата на цифра 3 и втората чертичка (21+2=23°), а сега е на максимума 5. Не се загрява както преди 2 седмици, но все пак поддържа градуси дори сега в отминаващия студ. В стаята беше 22-23 в най-студеното навън, а радиаторът променя температурата си. Сега е по-малко топъл от снощи и в стаята пак си е 23 вече в продължение на над 160 часа. Загрявали са се всички радиатори до "червено". Спирам и пускам всеки радиатор - изстива си и пак се напича, но този загрява много бавно и не като другите. Още от края на януари забелязах че бавно стопля стаята като запаля в 7:30 сутринта. Не беше така.
Анди, ти тоя проблем с радиатора го имаш от миналата година, не е от скоро.
Всъщност, излиза че тази година нещата се повтарят, но от миналата година, до сега, не си писал да си намерил решение.
Rumen89 - специалист
ср яну 23, 2019 2:32 pmandy_forresite написа:
Разполагането на стайния в най-студената и най-рядко обитаваната стая за мен е загадка. Аз бих го сложил в най-обитаваната стая - хол, трапезария, дневна, каквото е там.
Трябва да провериш кои термоглави се притварят по-рано от сгряването на тази реферетна за горенето стая. Ако радиаторите/стаите с термоглави са стоплени преди референтаната стая, горелката ще мята пламък за един радиатор основно и ще последва "поддържане", което е малко тъпо при термоконтрол по ст. термостат.
За мен щом зададената 70 за водата се достига, че и се застоява там, значи тези 70 са малко... за моментното балансиране на системата ти от радиатори. Значи трябва да направиш баланс. За него трябва да знаеш докъде са стигнали радиаторите с термоглави всеки поотделно до момента на STOP от стайния. Ако радиаторите са топли само отгоре, а надолу студени, значи термоглавите са в режим поддържане на температурата. Ако по същото време имаш незатоплена още стая какво следва? Отговарям си - баланс (връткане на крановете на изхода на радиаторите, които първи достигат поддържане на температурата си - ограничаваш ги).
И вече когато си направил този баланс на радиаторите може да си оставиш едни 65-70 градуса задание на водата и хич да не ти пука дали навън е +12 или -12°С.
Хубаво си ми го написал но малко сложно за изпълнение от моя гледна точка. Писах ви на лично ако може да се чуем по някое време.
Rumen89 - специалист
ср яну 23, 2019 3:33 pmRumen89 написа:
ср яну 23, 2019 2:32 pmandy_forresite написа:
Разполагането на стайния в най-студената и най-рядко обитаваната стая за мен е загадка. Аз бих го сложил в най-обитаваната стая - хол, трапезария, дневна, каквото е там.
Трябва да провериш кои термоглави се притварят по-рано от сгряването на тази реферетна за горенето стая. Ако радиаторите/стаите с термоглави са стоплени преди референтаната стая, горелката ще мята пламък за един радиатор основно и ще последва "поддържане", което е малко тъпо при термоконтрол по ст. термостат.
За мен щом зададената 70 за водата се достига, че и се застоява там, значи тези 70 са малко... за моментното балансиране на системата ти от радиатори. Значи трябва да направиш баланс. За него трябва да знаеш докъде са стигнали радиаторите с термоглави всеки поотделно до момента на STOP от стайния. Ако радиаторите са топли само отгоре, а надолу студени, значи термоглавите са в режим поддържане на температурата. Ако по същото време имаш незатоплена още стая какво следва? Отговарям си - баланс (връткане на крановете на изхода на радиаторите, които първи достигат поддържане на температурата си - ограничаваш ги).
И вече когато си направил този баланс на радиаторите може да си оставиш едни 65-70 градуса задание на водата и хич да не ти пука дали навън е +12 или -12°С.
Хубаво си ми го написал но малко сложно за изпълнение от моя гледна точка. Писах ви на лично ако може да се чуем по някое време.
Имам 6 радиатора на вторият етаж и 6 на първият етаж различни по големина. На всички радиатори секретните кранове са отворени до край. Говоря за тези кранове който са от долу на радиатора в случея при мен се въртят с помощта на отвертка. Имам 4 електронни термоглави и 6 механични. Мога да видя тези който са електронни до колко процента са отворени.
andy_forresite - майстор
ср яну 23, 2019 3:01 pmТрифон П.Трифонов написа:
Анди, ти тоя проблем с радиатора го имаш от миналата година, не е от скоро.
Всъщност, излиза че тази година нещата се повтарят, но от миналата година, до сега, не си писал да си намерил решение.
Не съм се и опитвал. 2017-та беше студена зима. Зеленото котле доста здраво загряваше каквото и да присъединя. Ако си спомняш март 2018-та беше най-студеният месец от цялата зима. Кога да усетя че не топли радиатора ако не тогава :) Освен това е с термоглава, постига си 23-24° и т.н. Аз съм си запоявал тръбите. Беше голяма врътня. Всяка една сглобка си отбелязвах с молив за да не стане "тапа". Проблемът не е в неправилно снаждане на тръбите със сигурност! Това мое творение е работило и много добре знам как.
Проблемът е или в радиаторните вентили хъниуел, или в работното колело на помпата, или в нейната електроника. Самата помпа нито шуми, нито вибрира. Така и трябва да бъде. На III степен се чуваше водата в радиаторите без в този проблемния. Той си загряваше по-бавно от другите, най-далеч и най-голя, 25 метра път. Сега на трета скорост шумолене на вода никъде не се чува. Може и да съм оглушал, не знам. Но проблем с един вентил хъниуел имам със сигурност. Просто не работи.
Направи ми една услуга. Дай си номера на мобилния на Румен89 и като ти звънне му обясни как се прави балансиране на радиатори от секретните вентили. Явно аз не мога да обяснявам.
ср яну 23, 2019 5:50 pmandy_forresite написа:
...
Писах му.
Анди, мисля че можеш да се разминеш само с едни секретни вентили. Схемата ти не е грешна. Резерви имам само към трипътния ти Херц, но пък ти казваш, че работи добре.
Качвам още веднъж клип от тубата. И да не разбира някой руски, ще му стане ясно.
От Филма или Лазар съм чел, че баланс се прави като се свалят термоглавите, водата се фиксира на 60 градуса1 помпата се настройва на необходимият дебит, секретните напълно отворени.
Започва се от близките радиатори, като се притвярят.
Даже Лазар наскоро писа, че може да се направи предварително, като по близкият се навие с 4 оборота примерно, следващият 3,5 после 3 и т.н. Зависи и от големината на радиаторите.
Заигравка си е. Някои термовентили са направени с преднастройка в самите тях.

filmatoplo - майстор
:) На ден гледам по 10 клипа на този човек -препоръчвам ако имате време започнете да ги гледате :wink:
6-7 дена и си готов за 1во ниво.
Бъзикам се.

Гледам и чета всичко. Кото падне в незасята нива, се никне.
andy_forresite - майстор
Филм, на термостатните радиаторни хъниуел модел аксиални вентили има една гайка за гаечен 17 на око. Тази гайка има ли някаква функция за настройка на потока през вентила, или служи за разглобяване на термостатната част? Дали трябва да се чисти нещо?
Този мъж от клипа към края обясни нещо, за което питах Шоп в темата на ... забравих му ника гинко билоба ... за човека с камина прити 17 кв и пита за ТП дали ще е топло с 40 градуса вода. Не разбрах какво обясни за тръбите 20 и 16 мм спрямо секретните вентили :?
Интерсно и полезно, Трифонов!
ср яну 23, 2019 8:36 pmandy_forresite написа:
Филм, на термостатните радиаторни хъниуел модел аксиални вентили има една гайка за гаечен 17 на око. Тази гайка има ли някаква функция за настройка на потока през вентила, или служи за разглобяване на термостатната част? Дали трябва да се чисти нещо?
Този мъж от клипа към края обясни нещо, за което питах Шоп в темата на ... забравих му ника гинко билоба ... за човека с камина прити 17 кв и пита за ТП дали ще е топло с 40 градуса вода. Не разбрах какво обясни за тръбите 20 и 16 мм спрямо секретните вентили :?
Интерсно и полезно, Трифонов!
Андииии, Анди, имаш вентили с преднастройка сякаш. Земи една лупа и гледай!
Напиши си модела на аксиалния в Гутлата и чети ПДФа!
Попитах и помолих да снимаш вента със свалена глава, ама Йок.
Вента с преднастройка комбинира термо-секретен вентил.
Ама и ти си опак, като още няколко тука.
Кутийката червена ли беше?

Ако са такива, още утре почваш.
Първият, най близък радиатор на 3, следващият .......както писах по нагоре. Има цифрички на 17ката. По скоро е 16ка, ама може да е щото френските още са ми тръпка.
andy_forresite - майстор
С ключ 16 разглобихме едно рено еспас 2.9 v6. После майстора ме повика да му кажа как се зацепва. Викам си тоз нее баш вреед да ме вика за това, само е намислил нещо, някъде ще ходим. Отиваме в гаража и ми дава 2 вериги и каза На го направи или ако не искаш да се цапаш ми казвай. Идваха двама майстори и не можахме да го зацепим".
Мисля си тоз е пил нафта. Кога съм правил това преди. Като чух кои са били майсторите директно си тръгнах. Щом те не са могли... Върнах се с едно листче с разпечатка от сайт. Били гледали същото ма не станало, едната верига не идвала на белег. След 2 цигари мислене го измислихме и му казах да оборудва и да пали на моя отговорност. Забръмчало е.
Отивам да снимам един термостатен вент.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 16

Тема "Термоглави, електронни регулируеми термоглави или стаен термостат." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: