• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bai_bradyra - специалист
Писано е доста по темата, но и доста е разхвърляно. :? Термоглавите регулират по температура на водата във всяка стая, електронните също и вече по-точно, стайният термостат регулира по температура на въздуха, но в едно помещение и изисква настройка на системата. Нека всички споделят своето ЗА и ПРОТИВ даден вид за контрол. Н. Ганев беше пробвал програмируеми електронни термоглави и ще го помоля да сподели впечатления от първа ръка. Лично аз имам около 120-на алуминиеви ребра H= 500 с термоглави, две лири, 150 л. бойлер ( който не ползвам) и се чудя на кой вариант да се спра. Ще бъда благодарен за всеки отговор.
milenskior - специалист
Само едно уточнение. Термоглавите не регулират по температура на водата, а също като стайния термостат по температура в стаята. Електронните освен, че са по прецизни на тях също може да се направи дневна програма с различни температури през различните часови зони като на стайния термоста от където идва по-голяма икономия.
Лично аз имам комбинация от 4 стайни термостата с един приемник, които управляват ел. задвижки и горелката и няколко термоглави в банята и коридора.
Според мен икономията ми на сезон от термостатите е около 0.5 до 1 тон пелети, но зависи какво е времето, защото къщата ми не е много добре изолирана и в големите студове горелката почти не почива.
bai_bradyra - специалист
milenskior написа:
Според мен икономията ми на сезон от термостатите е около 0.5 до 1 тон пелети...
Точно за икономия става въпрос.. :lol: . Имам една електронна термоглава в спалнята и съм доволен от нея, но мисля , че ако сложа на всички радиатори , дали в един момент котела няма да работи само за един радиатор и да прегрява и гаси. От друга страна със стаен термостат котелът ще работи on/off и ще се загуби модулацията ( не точно да се загуби, но ще има палене и гасене). което увеличава разхода и според мен е същото като режима suspend т.е има ли значение със или без стаен термостат, като единствената разлика, че едното управление е по темп на въздуха, а другото по темп. на водата.
milenskior - специалист
Със стаен термостат Грейкото не рабoти on-off освен ако ти не искаш така да работи.
Ако сложиш навсякъде термоглави ще трябва да оставиш поне един радиатор или лира без, за да може да върти помпата през нея водата. В крайна сметка ако е достатъчно дълго времето през което не се иска топлина от системата (затворени са всички термоглави или стайния термостат е изключил) то горелката ще изгасне като и мине времето за съспенд.
Общо взето според мен най-малко харчи когато не гори горелката. Не знам всяко палене колко повишава преразхода по скоро е вредно за запалката, но с режима съспенд при Грейко ползването на запалката значително се намалява.
Следващия вариант за по рядко палене и гасене на горелката е буфер. Стайния термостат управлява помпата на отоплителния кръг а горелката помпата на буфера. Само на знам дали има възможност на Грейкото да се направи така че да спира примерно като затопли буфера на 90 градуса и да тръгне като изстине на 60.
bai_bradyra - специалист
milenskior написа:
Със стаен термостат Грейкото не рабoти on-off освен ако ти не искаш така да работи.
Това искам да си изясня: какво става когато стайният термостат подаде стоп - не е ли on/off тогава ( много ясно, че до достигане на стайната температура горелката си модулира по темп на водата)
milenskior написа:
Ако сложиш навсякъде термоглави ще трябва да оставиш поне един радиатор или лира без, за да може да върти помпата през нея водата.
Това съм го направил.
milenskior написа:
В крайна сметка ако е достатъчно дълго времето през което не се иска топлина от системата (затворени са всички термоглави или стайния термостат е изключил) то горелката ще изгасне като и мине времето за съспенд.
И това искам да си изясня: има ли смисъл от стайният термостат тогава- не работи до нов сигнал от ст. термостат и при съспенд не работи докато отвори термоглава т.е съспенда не замества ли работата на ст. термостат?
milenskior написа:
най-малко харчи когато не гори горелката
Хахаха .. най-икономичният режим наистина :lol:
milenskior - специалист
Когато стайният термостат подаде сигнал Стоп горелката гори 5 минути на степента която е в момента, след това 5 минути на по-малките и тогава минава в съспенд и чака.
Демек ако горелката гори на 3 степен и стайния я спре, то тя ще гори още 5 минути на 3 степен след това 5 минути на 2 степен, 5 минути на 1 степен и после ще мине в съспенд. Междувременно ако стигне зададената температура на водата ще мине в съспенд, не зависимо дали стайния е дал стоп.
След като стайния термостат даде сигнал Старт горелката тръгва на степента която отговаря на температурата на водата.
Ако през времето в което горелката е спряна от стайния термостат изтече времето за съспенд(това се настройва от менюто) горелката се гаси и на дисплея се изписва temperature, което е странно, защото това е аларма за превишаване на максималната температура, но явно е бъг, защото и при други потребители е така.
В това състояния при сигнал Старт горелката започва първоначално палене.
Ако стайния термостат подаде сигнал сигнал Старт и не успее да се отчете пламък, то горелката прави процедурата по гасене и после палене отново. Това отнема доста време и може да изстине водата доста, но пълно щастие няма.
При мен понеже термостатите са 4 бр. обикновенно не се задържа много в съспент защото все някой е включил.
Ако горелката не беше с функция съспенд щеше да и се завие свят от включване и изключване и определено нямаше да си изградя така системата.
bai_bradyra - специалист
Това ме интересуваше...Благодаря за подробният отговор :prayer: :prayer:
DimitarD - специалист
bai_bradyra написа:
Това ме интересуваше...Благодаря за подробният отговор :prayer: :prayer:
Зависи как ще свържеш стайният термостат, ако не е свързан към горелката, а към помпата е по-различно. [-(

Отоплявам 2 етажа, по 80-90 квадрата /не знам точно м2 и не ме интересува, плочите са по 100кв/
За всеки етаж си има отделна помпа. Помпата на първия етаж се командва от стайният термостат. На втория етаж от горелката.
Утре ще монтирам и трета помпа за трипътния.

Първия е цяло помещение /изключвам мокрото/ там се намира стайният термостат. На всички радиатори имам ръчни термоглави които са настроени на 23градуса. Стайният термостат е на график през два-три часа да променя температурата през 0.5°/ нагоре и надолу, като хистерезиса му е 1° и е съобразен с термоглавите. През нощта когато не се обитава етажа, термостата е нагласен на температура 17° / Т на термоглавите не се променят/, така цялата мощност се насочва към вторият етаж.

Вторият етаж е коридор, три стаи и две бани, стаите и коридора са с програмируеми термоглави /без баните, там са ръчни термоглави/. През деня когато не се обитава, в стаите се поддържа Т около 19°.
Така че според мен и трите ги ползвам в зависимост от нуждите ми. :)
LazarGanev - "Велик майстор"
milenskior написа:
Когато стайният термостат подаде сигнал Стоп горелката гори 5 минути на степента която е в момента, след това 5 минути на по-малките и тогава минава в съспенд и чака.
Демек ако горелката гори на 3 степен и стайния я спре, то тя ще гори още 5 минути на 3 степен след това 5 минути на 2 степен, 5 минути на 1 степен и после ще мине в съспенд. Междувременно ако стигне зададената температура на водата ще мине в съспенд, не зависимо дали стайния е дал стоп.
След като стайния термостат даде сигнал Старт горелката тръгва на степента която отговаря на температурата на водата.
Ако през времето в което горелката е спряна от стайния термостат изтече времето за съспенд(това се настройва от менюто) горелката се гаси и на дисплея се изписва temperature, което е странно, защото това е аларма за превишаване на максималната температура, но явно е бъг, защото и при други потребители е така.
В това състояния при сигнал Старт горелката започва първоначално палене.
Ако стайния термостат подаде сигнал сигнал Старт и не успее да се отчете пламък, то горелката прави процедурата по гасене и после палене отново. Това отнема доста време и може да изстине водата доста, но пълно щастие няма.
При мен понеже термостатите са 4 бр. обикновенно не се задържа много в съспент защото все някой е включил.
Ако горелката не беше с функция съспенд щеше да и се завие свят от включване и изключване и определено нямаше да си изградя така системата.
Това е много стара версия на софтуера (аз също съм с нея) - след това има още поне 2. При следващите версии при сигнал от стайния термостат горелката не работи 15 минути, а директно влиза в суспенд
bai_bradyra - специалист
И каква е ползата от стайният термостат и с него и с термоглавите крайният резултат е съспенд? :? Лазаре обясни малко по- подробно предимствата на стайния термостат пред термоглавите, като изключим факта, че при термоглавите в някои случаи може да се получи котела да работи за един радиатор, но пък постигаме по добър контрол на температурата в различни помещения.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16

Тема "Термоглави, електронни регулируеми термоглави или стаен термостат." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: