• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Rumen89 - специалист
На мойте пише RMG в книжката пише, че на позиция 3 трябва да е 21 градуса. Меря с много точен термометър по средата на стаята на нивото на радиатора. И температурата е 23 градуса. Радиатора е топъл само от горната страна.
Rumen89 - специалист
Значи и електронните затварят плавно. Бях се засилил утре да ходя да купя електронна термоглави за проба. Имам и стаен термостат но не знам как да го използвам ако някой има търпение и може да ми обърне внимание и ми помогне как да ги съчетая с термоглави ще съм благодарен.
gnt69 - майстор
Аз съм ги съчетал стаен и термоглави. Например ако някои стаи не ги ползваш можеш да ги завъртиш на снежинка. В спалнята например съм я сложил на 3. В баните нямам, защото като влезеш да се къпеш и от топлата вода се вдига температурата и термоглавата затваря и ти става некомфортно. Но всичко зависи от това потребностите на жилището.
На мен например ми трябва отопление сутрин и вечер. През деня няма никой освен 3 котака. Всичко е въпрос на баланс. Дъщерята като си дойде отварям на 5 радиатора в нейната стая но затварям един от 4-те радиатора в хола където е стайния термостат. По този начин отоплението е с еднаква температура на всякъде в къщата. :partyman:
andy_forresite - майстор
От приятел знам че някои електронни със сигурност затварят докрай и бързо.
Тези механични имат плавна работа и ако нещо не дозатопля стаята, никога няма да затворят 100%. Може да остане дупчица като карфица, но сам радиаторът да стопли и да последва 100% затваряне [-X
По някое време дебитът през радиаторите е толкова нищожен, водата толкова се е забавила, че горелката достига зададената в котела и следва "изчакване". Металът винаги се поддържа топъл и когато отвориш да проветриш, идва гореща вода без радиаторът да трябва да се нагрява наново.
У нас радиаторите трябва да работят постоянно. С електронни и разните му термостати няма да е по-добре. За изолирани стаи работата им може да е по-различна. Тук вече не знам :?
Rumen89 - специалист
Има ли вариант да сложа Ел задвижи на радиаторите на вторият етаж и те да се управляват от стайният термостат. На първият етаж ще си остане по механичните термоглави.
Rumen89 написа:
Има ли вариант да сложа Ел задвижи на радиаторите на вторият етаж и те да се управляват от стайният термостат. На първият етаж ще си остане по механичните термоглави.
Има бе, електронните кво мислиш, че са? Само дето не знам за такива, дето ги управлява стайния. Предимството им е, че могат да се програмират като седмичен термостат. Ма ти май са чудиш как да си похарчиш парите. Гаджета няма ли?
Rumen89 - специалист
Ха ха ха ха тук сериозно си прав.
raicho_m - помощник
ESPACE написа:
raicho_m написа:
Сложиха ни сега трипътен вентил и стаен термостат Honeywell CM727 и сега резултата е, че като достигне температурата на стайния и котела почва да се пали и гаси през 5 минути вече започвам да се отчайвам.
Honeywell CM727 не е подходящ за пелетни горелки. Това не е чист ON-OFF термостат с фиксиран и регулируем хистерезис, а термостат с PI регулиране и "Fuzzy logic" алгоритъм на управление, каквото и да значи второто. Абе с две думи е трябвало да ти предложат термостат от типа на Computerm. Този става за електрически и газови котли. Да ти го сменят.
Ами и аз така мислех но му хванах цаката - котела има опция в менюто вместо да се гаси от термостата да влиза в модулация независимо от температурата на водата и в интерес на истината работи добре и поддържа зададената температура в стаята в, която е термостата точно на толкова градуса на колкото е зададена наи-много с 0.5 градуса се отклонява понякога това е една от най-студените 2 стаи в къщата и в другите стаи си е ок температурата. Единствения минус е, че нощно време температурата на водата на изхода на котела може да спадне доста (понеже намаляваме температурата на термостата на 20 градуса през ноща и го държи по много дълго в модулация) но има трипътен притивокондензен вентил и май не го бърка много (надявам се) а и, като е по-студено на вън не спада толкова температурата на водата защото го засилва по-често там по Fuzyy Logic алгоритъма, което де факто означава, че следи как се променя тепмературата в стаята във времето и на базата на това преценява колко топло да иска. Въпреки първоначалните ми резерви към котела - Термонова 30 kW след 2.5 месеца работа мисля, че всичко си му е ок и просто се бяхме ошашкали в началото. Като си доправим изолацията на къщата може да сложим on-off термостат някакъв но и този става за сега. Надявам се да съм бил полезен на някой.
burd - специалист
Здравейте,
И аз да питам- да ми препоръчате кабелен стаен термостат ?
Идеята ми е следната - 4 стай с по 1 радиатор, един в гаража и 3 в коридора, че е на два етажа.
Идеята ми е следната- всички глави по стайте да са механични, на 4та степен е 23 градуса, което си е идеално.
Коридора на 3ка. 20гр. там ми стигат, както и само един термостат.
Идеята е следната- главите са на 23 градуса, термостата и той. Не ми се ще да слагам задвижки, че са шумни.
На бойлера да ми препоръчате някакъв ?
Всичко това включено в една шина и управляващо горелката на котела. И буфера е запланиран, та ще стане още по- сложно, че ще се управлява котела по него. Спрял съм се на Дефро смарт- есента ще се купува най- верояно.
Идеята на шината е следната- когато всички термостати кажат не, както и бойлера, който още не мога да се сетя с какво да го управлявам котела спира.
Ако някой каже, че е студено да се пали. Като сложа и буфера за следващата зима ще гасне чак като стигне до неговата температура ...
А защо кабелен- една дупка за четирижилен кабел не ме притеснява. Не ми се занимава и с батерий, пък и безжичния е двойна цена.
Отделно, че ремонта почва до дни.
andy_forresite - майстор
Не разбрах когато единия термостат каже "не" и горенето продължи заради другия, какво се случва въпреки "не"-то в затоплената част?
Трудно се управлява температура при участие на две неща с измерване на t°C, всяко с мнение колко градуса е. В случая главите ще намалят дебита през радиаторите за да поддържат 23. Термостатът ще чака 23. Не 22,8, а 23 и тогава ще се "обади". В някакъв момент в бъдеще ще станат неточни, една ще гони 21 при зададена 23, на останалия сам радиатор ще му е трудно да направи 22, а термостатът ще си чака 23.

Имам недостиг на топлина на най-отдалечения и най-мощен радиатор - 500/2200 тип 22. Градусите на термоглавата не отговарят и се наложи да я завъртя на максимума 5, което е 28 градуса. В стаята е 22,5-23, някъде там. Свалих я и изчаках да видя дали ще се донагрее. Не. Побутнах стенжерчето навън-навътре няколко пъти и по едно време взе че се понагря малко повече. Другите радиатори са врели, котелът вдига градусите, но този радиатор не става врял целия, а отдолу си е хладен. Помислих че е въздух - нищо не изкарах, само чиста плътна струя вода. Погледнах филтъра на помпата - окей. Вдигнах помпата на трета скорост - никаква промяна. Сега съм с нормална "центровка" на помпата и глава на цифра 5. Гледам че се старае да поддържа 22,5-23, не мога точно да кажа. Когато стане по-топло в стаята, примерно като печем нещо във фурната, радиаторът намалява температурата си. Сега е топъл, но ставаше по-топъл, вкл. и отдолу. Вентилът ли се е запушил? Хъниуел е, на почти два сезона:
Изображение
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 16

Тема "Термоглави, електронни регулируеми термоглави или стаен термостат." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: