• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Rumen89 - специалист
съб яну 26, 2019 12:24 pmТрифон П.Трифонов написа:
съб яну 26, 2019 8:08 amRumen89 написа:
При температура на котела 70 градуса имам между 49- 53 градуса измерени външно на радиаторите. Помпите са на 1 скорост.
Баланс на радиаторите ли прави? Къде мериш?
Да, почти нямат разлика в температурата която измерих на предпоследният гриден външно имаше само на един около 4 градуса и намалих тези преди него. Разлика между другите е около 1-2 градуса.
Здравейте,
Бих искал да попитам хората във форума, които разбират или се занимават с малки( локални) отоплителни инсталации за някои съвети.
Постановката е следната:
Двуетажна къща отоплявана на водна система с котел от тези за всякакво гориво( костилки, мостилки, пелети и там всисчко що минава през шнека).
Искам да управлявам температурата в 4 от стаите. 3-те спални на втория етаж и едната всекидневна на първия етаж. На останалите стари радиаторите са почти спрени. Котелът има своите настройки, но напрактика по управление е в две състояния- Включено и изключено. Тоест сега сме го вързали с един безжичен стаен термостат и той е в най-студената стая. Горе-долу става, но както сами разбирате няма нищо с прецизно подържане на темепратурата в останалите стаи и адекватно управление на котела.
Според мен мисля си да сложа електронни термоглави в 4-те стаи, така че всеки да може да си задава темепратура, която го кефи. Отделно искам при недостик на топлинен капацитет най-студената стая да изкомандва котела да включи, за да подгрее водата. Това последното не знам как ще стане нали се прави се по принцип от стайните термостати.
Също важно уточнение, е че в 4-те не искам устройства с доспъп до пряко управление на котела. Тоест сега не беше добра опция да е в най-студената от тях, защото някой като му скимне и натиска и изключва системата...
Хубаво е да има и централизиран и отдалечен(поне да може да се държи в която стая реша и да не е wi-fi, да си е локално свързване между елементите) достъп до термоглавите и да се задават дневни графици на включване и изключване или пък направо да се спира притокът на вода в конкретния радиатор.
Освен това в една от ставите има два радиатора( малко са преоразмерени за помещението) и там не знам как да се направи с една електронна и една механична термоглава или една електронна и един обикновен кран.
Как мислите да се реши въпроса?
andy_forresite - майстор
Не ползвам стаен термостат, но ще се опитам да помогна. Термостатът бих сложил в най-често обитаваната стая. В случая удачно е да е във всекидневната. В спалните на ІІ етаж чрез вентилите за регулиране дебИта през всеки радиатор трябва да направиш така, че те да се стоплят приблизително до желаната температура преди термостатът да е спрял горенето. Това може да стане с постепенно настройване чрез вентилите за дебита с няколко "включвания на котела".
В помещението с 2 радиатора - не разбрах дневната ли е това или е някоя от спалните. Ако е дневната, просто ограничаваш потока вода през радиаторите с оглед едновременното затопляне на 4-те стаи до желаната t°. Ако е една от спалните - регулираш потока през радиаторите (намаляваш го) пак с цел едновременно затопляне на 4-те стаи.
На практика може да сложиш термостата където искаш, само трябва да нацелиш настройките колко вода да тича през радиаторите за да може когато термосатът каже стоп, навсякъде да е топло колкото искаш.

Когато на 2 радиатора в една стая имаш температурен контрол с термостатични глави (механични или електронни няма значение) е малко проблематично да улучиш точните позиции и на двете глави, за да се нагряват радиаторите еднакво. Може да се улучва разбира се, но при всяка промяна в желаната температура трябва наново да ги нацелваш. Иначе единият ще топли повече от другия. Възможно е да се случи горелката да се запали само заради този нагряващия се радиатор (в стаята с два) заради 1 мм настройка на термоглавата.
Благодаря за отговора.
Помещението с два радиатора е едната от спалните не 2-я етаж. Там ще оставя единия радиатор да е с обикновен кран на резба, а на другия ще сложа кран за термоглава и термоглава.
На първия етаж има дневна, където ще има една термоглава и според теб да поставя термостата там.
А може ли примерно в дневната да е само датчкиа на термостата, а пулта за управлението да го заключа в някоя от другие стаи на първия етаж. Не споменах, че там има още две стаи,които не се ползват много-много и са с обикновенни резбови кранове радиаторите там. Тях ги оставям много леко отворени, колто да не е кучешки студ).
Иначе схванах идеята ти ще трябва да се поиграе с регулирането на температурите в спалните и температурата във всекидневната.
А като материална база, какво би ми препоръчал? Има ли изпъленние на електронни термоглави и термостат без Wi-fi в този случай? Или ще трябва да търся 4 електрони глави, термостат с майка и отделно хъб?
Здравейте!
Кой модел от ел. термоглави на Homematik бихте ми препоръчали?
Благодаря!
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Тема "Термоглави, електронни регулируеми термоглави или стаен термостат." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: